"Nie ma żadnych podstaw dla ostrych działań milicji"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 20:03
Międzynarodowa organizacja "Reporterzy bez granic" ostro skrytykowała ostatnie wydarzenia na Białorusi.

Chodzi o rewizje w mieszkaniach niezależnych dziennikarzy oraz konfiskatę komputerów w redakcjach portalu Karta-97 i gazety "Narodnaja Wola".

Według "Reporterów bez granic" - na Białorusi prześladuje się dziennikarzy dlatego, że ujawniają oni działania władz, które w rażący sposób łamią prawa człowieka. "Nie ma żadnych podstaw dla ostrych działań milicji" - twierdzą przedstawiciele międzynarodowej organizacji i dodają, że "uniemożliwianie dziennikarzom wykonywania obowiązków narusza konstytucję Białorusi".

Nasileniem się represji wobec niezależnych mediów zaniepokojona jest również białoruska opozycja. Wincuk Wiaczorka z Białoruskiego Frontu Narodowego obawia się, że to dopiero początek akcji służb specjalnych przeciwko dziennikarzom. Opozycjonista wiąże te działania ze zbliżająca się kampanią prezydencką na Białorusi.

Poszanowania wolności słowa i niezależności mediów domaga się od władz w Mińsku Unia Europejska. Bruksela zaznacza, że bez spełnienia tych warunków dalsza współpraca Wspólnoty z Białorusią nie będzie możliwa.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Opozycja: trzeba wreszcie zacząć walczyć o wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2010 11:16
Białoruska opozycja liczy, że w 2010 roku rozpoczną się w ich kraju rzeczywiste przemiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent ostrzega przed V kolumną w mediach

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 16:53
Niezależne białoruskie media twierdzą, że władze w Mińsku chcą doprowadzić do ich całkowitej likwidacji. Według portalu "Karta-97", ma na tym osobiście zależeć prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media: to ograniczenie wolności internetu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:44
Białoruskie media krytycznie odniosły się do podpisanej w poniedziałek przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę ustawy medialnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Liczba represji nasila się z miesiąca na miesiąc"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 13:15
Białoruscy obrońcy praw człowieka twierdzą, ze władze w Mińsku zmieniły formy represji. Zmniejszyła się liczba aresztów i wysokich grzywień, ale za to częściej stosowane są bezpośrednie środki nacisku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat nie uzna legalności tych wyborów"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 11:36
Według lidera białoruskiej opozycji Aleksandra Milinkiewicza, trwające na Białorusi wybory do władz lokalnych nie zostaną uznane przez międzynarodowe organizacje.
rozwiń zwiń