Ks. Szlassa: święci nie są nieskazitelni

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 01:00
Kościół katolicki w poniedziałek obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych.
Audio
  • Ksiądz Stanisław Szlassa: kierunkiem życia jest wieczność
  • Ksiądz Stanisław Szlassa o świętych

To dzień, który gromadzi wiernych przy grobach bliskich. Na cmentarzach odprawiane są tego dnia główne uroczyste Msze święte.

Marianin, ksiądz Stanisław Szlassa, przypomina, że 1 listopada Kościół wspomina wszystkich zmarłych, którzy już cieszą się świętością. - To dobra okazja do rozmowy o przemijaniu, życiu i śmierci. Człowiek może uświadomić sobie kierunek swojego życia, którym jest wieczność - podkreśla duszpasterz.

Ksiądz Szlassa przyznaje, że świętość przez wielu wiernych jest niewłaściwie rozumiana. Duszpasterz przypomina, że święty to osoba, która żyje w łączności z Bogiem. Wspomina kobietę, która zapytana, czy chce zostać świętą, odpowiedziała, że nie bo źle wygląda na zdjęciach. To pokazuje, że wciąż traktujemy świętych jako osoby nieskazitelne, które nie mają żadnych problemów i wad. - Świętość to umiejętność, to droga, to proces - zaznacza ksiądz Szlassa.

1 listopada Kościół modli się za pośrednictwem nie tylko świętych oficjalnie wyniesionych na ołtarze. Przypomina też, że jest wielu zmarłych, o których świętości jeszcze nie wiemy.

rk

Zobacz więcej na temat: Kościół Kościół katolicki
Czytaj także

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2008 17:45
W Pulsie Trójki porozmawiamy o tym, co przeszkadza nam - wierzącym i niewierzącym - w przeżywaniu tych dni. Gośćmi będą Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Ekumenicznej Agencji Informacyjnej - i socjolog, Andrzej Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie: Lech i Maria Kaczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 10:00
Parę prezydencką wspominają na naszej antenie wybitne postaci polskiej kultury: Elżbieta Penderecka, Waldemar Dąbrowski, Jan Ołdakowski, Daniel Passent oraz Krystyna Gucewicz.
rozwiń zwiń