Setki ofiar Morza Śródziemnego. ONZ apeluje o pomoc NATO

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 05:24
Setki imigrantów utonęły usiłując morzem dotrzeć do Włoch - alarmują agencje pomocy humanitarnej, apelując do NATO i UE o interwencję.
Audio
  • Łódź z imigrantami osiadła na skałach u wybrzeży Lampedusy - relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)

- Jesteśmy bardzo przejęci tym, co się dzieje na Morzu Sródziemnym, gdzie setki osób utonęły - powiedziała rzeczniczka UNHCR (Wysoki Komisarz ds. Uchodźców ONZ) Melissa Fleming. - Pełna skala zjawiska jest nam niestety nieznana - dodała.

Imigranci, którym udało dostać się na włoską Lampedusę, poinformowali władzę, że widzieli jak na dno w pobliżu Trypolisu idzie statek z 500, lub nawet 600 osobami na pokładzie. Nie wiadomo jak wiele osób z tej grupy utonęło.

Jeszcze przed tym wydarzeniem UNHCR, jak powiedziała Fleming na konferencji prasowej, uważała około 800 osób za ofiary utonięć na Morzu Śródziemnym od 25 marca.

Setki ofiar morza

UNHCR i IOM (International Organization for Migration) podkreślają, że każda jednostka, która zobaczyli inną, tonącą na morzu, ma obowiązek powiadomić odpowiednie służby i sama podjąć działania ratunkowe. - Wielokrotnie powtarzaliśmy nasze apele do państw europejskich o szybkie wdrożenie wiarygdnych i skutecznych mechanizmów ratownictwa morskiego - dodała rzeczniczka, podkreślając że tego brzemienia nie mogą nieść same włoska i maltańska straż graniczna.

- Kontaktujemy się z dowódcami NATO... Prosiliśmy, żeby pamiętali, że takich zatłoczonych statków będzie coraz więcej i więcej - mówiła Melissa Fleming.

Z głodu i wykończenia umarło 61 osób. Nikt nie pomógł

9 maja znaleziono, po 16 dniach dryfowania, łódź z ciałami 61 imigrantów i 9 żywymi. Według ich relacji statek usiłował dopłynąć do Lampedusy, ale po awarii silników dryfował i był obojętnie mijany przez inne jednostki, w tym lotniskowiec francuski Charles de Gaulle działający w ramach operacji NATO "Zjednoczony Obrońca", mającej chronić ludność cywilną w Libii.

Od początku roku na włoskiej wyspie Lampedusa w pobliżu wybrzeża Afryki wylądowało około 25 tys. migrantów, przede wszystkim z Tunezji.

/

sg

Czytaj także

Włochy: koniec z falą nielegalnych imigrantów z Tunezji. "Zakręciliśmy kran"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 22:05
Po blisko 10-godzinnych negocjacjach włoskiemu ministrowi spraw wewnętrznych Roberto Maroniemu udało się nakłonić władze Tunezji do zatrzymania fali imigrantów z tego kraju do Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uchodźcy z Libii wypadli z kutra do morza. Zginęły setki ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 06:30
Ponad 225 uchodźców płynących z Libii utonęło podczas próby dotarcia na włoską wyspę Lampedusa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tusk w Londynie. Imigranci z Afryki zdominują polską prezydencję?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 05:30
Premier Donald Tusk udaje się z jednodniową wizytą do Londynu. Będzie rozmawiał z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem między innymi o współpracy w ramach Unii Europejskiej, priorytetach polskiej prezydencji we Wspólnocie, unijnym budżecie na lata 2014-2020 oraz sytuacji w Afryce Północnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej imigrantów na włoskiej Lampedusie. "Uciekają przed wojną"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:30
Duży napływ imigrantów rozpoczął się kilka miesięcy temu, kiedy przez Afrykę Północną zaczęła przelewać się fala rewolucji.
rozwiń zwiń