Krwawe powstanie. W Libii zginęły tysiące ludzi

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 22:00
W powstaniu przeciwko reżimowi Kaddafiego zginęło od połowy lutego ponad 20 tysięcy osób - poinformował szef powstańczej Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil.
Krwawe powstanie. W Libii zginęły tysiące ludzi
Foto: fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Zobacz raport specjalny - Upadek Kaddafiego>>>

Dżalil obiecał przywileje tym państwom, które wsparły powstańców w walce z reżimem Kaddafiego. - Obiecujemy, że przy odbudowie Libii będziemy faworyzować te kraje, które nam pomogły - powiedział. Wyraził też wdzięczność krajom uczestniczącym w operacjach NATO w Libii i tym państwom, które odblokowały już fundusze reżimu Kaddafiego zamrożone za granicą.

Szef NRL poinformował, że powstańcy odkryli w Trypolisie ogromne magazyny żywności i lekarstw, zapełnione przez reżim Kaddafiego. - Nie będzie więcej problemów z dostawami żywności, lekarstw i paliwa - podkreślił.

Przypomniał, że rebelianci przejęli też wielkie ilości ropy "wystarczające na potrzeby całego kraju" w rafinerii w Zawii, położonej 40 km od Trypolisu. Dżalil poinformował też, że sześciu członków NRL uda się w piątek do Trypolisu, aby przygotować zainstalowanie się w stolicy kraju nowego rządu.

Mordują obie strony?

Ponad 30 mężczyzn - najprawdopodobniej zwolenników Muammara Kaddafiego - zostało zabitych na terenie obozu wojskowego w Trypolisie. Co najmniej dwóch miało skrępowane ręce, co wskazywałoby na egzekucję - informuje Reuters.

W miejscu, w którym toczyły się walki między powstańcami a siłami Kaddafiego reporter agencji Reutera naliczył 30 ciał z ranami postrzałowymi. Kolejne pięć zwłok znajdowało się na terenie pobliskiego szpitala polowego; jeden z zabitych leżał na noszach w karetce, jeszcze z kroplówką w ramieniu.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

aj

Czytaj także

Krwawa zemsta libijskich powstańców?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 19:46
Mustafa Abdeldżalil, przewodniczący Tymczasowej Libijskiej Rady Narodowej, zapowiedział, że rozważa podanie się do dymisji w proteście przeciwkom aktom odwetu na zwolennikach Muammara Kaddafiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy otoczyli ukrywającego się Kaddafiego?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 16:32
Grupa powstańców otoczyła jedno z osiedli w pobliżu dawnej kwatery Muammara Kadafiego, zdobytej przez powstańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaddafi przemówił. "Zniszczcie szczury i najeźdźców"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 18:24
Libijski dyktator wezwał swoich zwolenników do marszu na Trypolis oraz do walki w całym kraju przeciwko "obcej interwencji".
rozwiń zwiń