Kradzież szpil w Auschwitz: śledztwo umorzono

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 18:37
Prokuratura w Oświęcimiu po raz drugi umorzyła śledztwo ws. kradzieży metalowych elementów z rampy kolejowej w Birkenau.
Audio
  • Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu: podczas wizji w byłym obozie okazało się, że bocznica kolejowa jest w fatalnym stanie
  • Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz: ta decyzja daje zielone światło dla kolejnych kradzieży
Bloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
Bloki na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-BirkenauFoto: Wikimedia Commons/ Tomasz Bienias

Szpile w czerwcu ubiegłego roku w plecakach próbowali wynieść dwaj nauczyciele z Kanady. Zostali zatrzymani przez ochronę muzeum. Jednak ani policja, ani prokuratura w ich postępowaniu nie dopatrzyła się przestępstwa. Śledztwo umorzono. Po interwencji Prokuratora Generalnego sprawę jednak skierowano do ponownego rozpatrzenia. Jednak również teraz śledczy uznali, że Kanadyjczycy nie dopuścili się przestępstwa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jak wyjaśnia Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu, śledczy poprosili o opinie biegłego z zakresu ochrony zabytków. Uznał on, że szpile z rampy kolejowej w Birkenau nie są przedmiotami o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Prokurator dodaje, że podczas wizji w byłym obozie okazało się, że bocznica kolejowa jest w fatalnym stanie.

Muzeum chce się odwołać

Z decyzją o ponownym umorzeniu śledztwa nie zgadzają się jednak muzealnicy. Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz mówi, że dyrekcja odwoła się od tej decyzji.

Do podobnej sprawy doszło również w tym roku. Na lotnisku w Balicach zatrzymano małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć z Polski znalezione w Birkenau drobne przedmioty.

Były to m.in. guziki, porcelanowe korki i nożyczki należące do więźniów. W tym przypadku jednak prokuratura dopatrzyła się przestępstwa i parze turystów postawiła zarzuty.

IAR, sm

Czytaj także

Prokuratura znów prześwietli kanadyjskich złodziei

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 11:11
Biegły z zakresu ochrony zabytków oceni wartość szpil skradzionych w ubiegłym roku z byłego obozu Auschwitz - Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcieli wywieźć do Izraela "pamiątki" z obozu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 10:10
Małżeństwo z Izraela zostało zatrzymane w Krakowie. Podczas odprawy na lotnisku w Balichach znaleziono w ich bagażu przedmioty pochodzące z byłego obozu Auschwitz - Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kradzież w Auschwitz: akt oskarżenia już w lipcu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 14:36
Prawdopodobnie jeszcze w lipcu oświęcimska Prokuratura Rejonowa skieruje do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko małżeństwu z Izraela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złodziej z Auschwitz: przedmioty rdzewiały w kałuży

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 10:48
Obywatel Izraela, który ukradł kilka przedmiotów z Auschwitz, ujawnił swoją tożsamość i zrezygnował z wysokiego stanowiska we władzach municypalnych.
rozwiń zwiń