Wiceprezydent Poznania przeprasza za słowa szefowej teatru o papieżu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 22:43
Szefowa Teatru Ósmego Dnia Ewa Wójciak, gdy ogłoszono, że nowym papieżem został Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio, na swoim profilu na Facebooku napisała "No i wybrali ch..., który donosił na lewicujących księży".
Audio
  • Wiceprezydent Poznania przeprasza za słowa Wójciak o papieżu. Relacja Adama Michałkiewicza (Radio Merkury/IAR)
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

W poniedziałek w specjalnym oświadczeniu zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski napisał, że "jako przełożony Ewy Wójciak [...] pragnę przeprosić tych wszystkich, którzy poczuli się dotknięci Jej słowami, w wulgarny sposób oceniającymi i w nieuprawniony sposób oskarżającymi zwierzchnika Kościoła Katolickiego i Głowę Państwa Watykan - papieża Franciszka".

Dodał, że "osobom publicznym [...] nie przystoi zachowanie łamiące standardy życia społecznego". "Od reprezentujących Poznań i jego mieszkańców podległych mi pracowników wymagam i zawsze wymagać będę przestrzegania zasad poszanowania godności innych osób, bez względu na ich postawy ideowe oraz reprezentowany światopogląd. Wypowiedzi dyrektor Wójciak szkodzą Poznaniowi, wizerunkowi naszej kultury i samemu Teatrowi Ósmego Dnia" - czytamy w oświadczeniu.

Ewa Wójciak przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Jaworski poinformował, że "w możliwie najbliższym terminie spotka się z nią i po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej podejmie niezbędne decyzje o ewentualnych konsekwencjach wspomnianego zachowania".
Sama Ewa Wójciak nie zamierza przepraszać. - Nie wiedzę żadnego powodu, nie wiem kogo mam przepraszać (...) Ja też bym chciała, żeby ktoś przeprosił mnie za to, że człowieka, który współuczestniczył w systemie, który zamordował 30 tys. ludzi wybrano na papieża - powiedziała. Podkreśliła, że jej wypowiedź miała charakter prywatny i jeśli zostanie za swoje słowa ukarana, to się odwoła.
W środę, 13 marca, o godz. 19.06 z komina nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie uniósł się biały dym, a godzinę później ogłoszono, że kardynałowie wybrali na nowego papieża Argentyńczyka Jorge Bergoglio. Przybrał on imię Franciszek.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Ameryka Łacińska cieszy się z wyboru Argentyńczyka

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 06:40
Franciszek jest pierwszym papieżem z Ameryku Łacińskiej. To napawa dumą nie tylko Argentyńczyków, ale i sąsiednie narody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież wybrał imię na cześć Franciszka z Asyżu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 06:50
Kardynałowie usłyszeli po konklawe, dlaczego nowy papież zdecydował się wybrać imię Franciszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inauguracja papieża Franciszka na żywo w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 09:50
Trwa msza święta inaugurująca pontyfikat papieża Franciszka - słuchaj transmisji w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń