Korea Północna wycofuje pracowników strefy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 11:23
Korea Północna ogłosiła, że zawiesza operacje w strefie przemysłowej Kaesong i wycofuje ludzi. Pracuje tam ponad 50 tysięcy mieszkańców Północnej Korei.
Strefa Kaesong
Strefa KaesongFoto: PAP/EPA/YNA

Korea Północna ogłosiła w poniedziałek, że wycofuje swoich pracowników ze strefy przemysłowej Kaesong, prowadzonej wspólnie z Koreą Południową, i zawiesza tam wszelkie operacje.
Północnokoreańska agencja KCNA zacytowała sekretarza Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jang Gona, który miał powiedzieć, że . Korea Płn. przeanalizuje, czy zezwolić na dalsze istnienie strefy, czy też ją zamknąć.
Już w zeszłym tygodniu komunistyczna Korea Północna zagroziła wycofaniem swoich 53 tys. pracowników ze strefy Kaesong oraz zakazała wjazdu do strefy personelowi z Południa.
Strefa przemysłowa Kaesong to połączenie taniej siły roboczej z Korei Płn. z południowokoreańskim kapitałem i technologiami. Dla 123 południowokoreańskich firm pracuje tam ponad 50 tysięcy obywateli Korei Północnej pod kierownictwem kilkuset menedżerów z Korei Południowej. Strefa jest efektem prowadzonej przez Seul tzw. słonecznej polityki z lat 1998-2008, która miała na celu nasilenie kontaktów między państwami koreańskimi.
W ostatnim okresie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. W lutym Korea Płn. przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała na to rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej. Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawał kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Zagroził także rakietowym uderzeniem nuklearnym na Stany Zjednoczone.

W poniedziałek pojawiły się doniesienia o możliwym przygotowywaniu przez Koreę Płd. czwartej próby atomowej.

PAP/IAR/agkm

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim >>>

Czytaj także

Korea pręży muskuły. "To może się wymknąć spod kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 13:00
Rafał Ciastoń z fundacji Amicus Europae uważa, że przywódca Korei Północnej nie dąży do wywołania wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korea Północna. Dyplomaci zostają w Pjongjangu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 13:12
Żadna z ambasad w Pjongjangu nie podjęła decyzji o ewakuacji dyplomatów - podaje południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła rządowe w Seulu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korea Północna: zamiast przygotowań do wojny... pikniki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 14:32
W Pjongjangu nie widać najmniejszych oznak przygotowań do wojny - pisze w relacji ze stolicy Korei Północnej dla Polskiego Radia brazylijska dziennikarka Claudia Trevisan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys koreański. USA odroczyły start rakiety Minuteman 3

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 22:41
Według Pentagonu, test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman 3, mógłby być "niewłaściwie zrozumiany" i przyczynić się do zaognienia kryzysu z Koreą Północną.
rozwiń zwiń