Kalendarium zdarzeń na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 23:00
Wszystko zaczęło się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Na plac wyszli ludzie żądający podpisania przez władze porozumienia o stowarzyszenia z Unią Europejską. Krwawa próba spacyfikowania demonstrantów spowodowała wybuch w innych miastach Ukrainy. Doprowadził on do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza i powołania nowego rządu. Ukraińcy zaczęli budować, nowe, demokratyczne państwo. Stali się jednak zakładnikami na geopolitycznej mapie świata. Zobacz jak nakręcała się spirala dramatycznych zdarzeń na Ukrainie.
19.02.2014 barykada na placu Majdan Niepodległości
19.02.2014 barykada na placu Majdan NiepodległościFoto: PAP/EPA/ALEXEY FURMAN

11.04 Amerykańskie sankcje; G20 chce pomóc Ukrainie w sprawie gazu

Niemcy, a także inne kraje G20, deklarują chęć pomocy rozwiązania kryzysu gazowego na Ukrainie.

Kolejne amerykańskie sankcje w związku z sytuacją na Ukrainie . Departament skarbu poinformował, że objął nimi siedmiu działaczy separatystycznych na Krymie oraz operującą na półwyspie spółkę gazową Czernomorneftgaz. Sankcje mają związek z aneksją Krymu przez Rosję.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wezwał amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego do użycia wpływów USA, by przekonać rząd Ukrainy do odstąpienia od ewentualnego użycia siły przeciwko uczestnikom separatystycznych protestów.

Podpułkownik milicji w Charkowie , Andrij Czujkow, przeprosił separatystów w Charkowie za udział w antyterrorystycznej operacji - szturmie na siedzibę władz obwodowych

Rosja nie godzi się na międzynarodową misję pokojową na Ukrainie - oświadczył minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że tekst nowej konstytucji powinien zostać opublikowany przed 25 maja, kiedy mają się odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

10.04 Putin grozi Ukrainie ekonomicznymi konsekwencjami; Francja wysłała AWACSY nad Europę Wschodnią

Prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym wezwał ich do przeprowadzenia natychmiastowych konsultacji mających na celu ustabilizowanie gospodarki Ukrainy.

Putin oznajmił, że Rosja nie może dłużej w pojedynkę wspierać Ukrainy, przyznając jej zniżki na gaz i darując długi.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji , aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj umożliwi przepływ gazu ziemnego w kierunku wschodnim. Chodzi o złagodzenie uzależnienia Ukrainy od Rosji. Fico oświadczył to po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin zagroził Ukrainie ograniczeniem dostaw gazu.

Prorosyjscy separatyści w Ługańsku na wschodzie Ukrainy zbudowali "szubienice dla banderowców".

Ukraiński działacz na Krymie Andrij Szczekun oświadczył na konferencji zorganizowanej przez OBWE, że był torturowany przez członków prorosyjskich sił działających na półwyspie

Francja od 1 kwietnia skierowała samolot elektronicznego rozpoznania AWACS do patrolowania w ramach NATO przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej.

09.04 Dowódca NATO w Europie mówi o wysłaniu wojsk USA do Europy Wschodniej; Rozmowy Ławrow-Kerry

Kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone są gotowe wprowadzić kolejne, ostrzejsze sankcje wobec Rosji - potwierdza Radosław Sikorski.

Szef rosyjskiej dyplomacji i amerykański sekretarz stanu po raz drugi rozmawiali w środę telefonicznie o Ukrainie. Jak poinformował o tym rosyjski MSZ, John Kerry miał powiedzieć Siergiejowi Ławrowowi, że Stany Zjednoczone nakłaniają ukraiński rząd do ogólnonarodowego dialogu. Ma on prowadzić do złagodzenia napięcia na wschodzie i południu kraju oraz promować reformy konstytucyjne.

Oświadczanie kanclerz Niemiec: aneksja Krymu stanowi pogwałcenie międzynarodowego prawa, a Rosja nie robi nic, by uspokoić napięte relacje pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Pożar w  siedzibie Komunistycznej Partii Ukrainy w Kijowie. Według strażaków, ogień pojawił się jednocześnie w trzech miejscach. We wnętrzu znaleziono kilka pojemników z benzyną.

Separatyści prorosyjscy, którzy okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku, rozbili przed jej budynkiem miasteczko namiotowe i wznieśli drugą linię barykad.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret, w którym polecił objęcie ochroną państwową siedziby opanowanej przez prorosyjskich separatystów administracji obwodowej w Doniecku na wschodzie kraju.

Dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, który planuje kontrposunięcia wobec rosyjskich zagrożeń militarnych dla Ukrainy, twierdzi, że może dojść do wysłania amerykańskich żołnierzy do państw Sojuszu w Europie Wschodniej, które czują się zagrożone.

08.04 Zachód oskarża  Moskwę o podsycanie separatyzmów na wschodzie Ukrainy

Separatyści prorosyjscy, którzy okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku wzmacniają pozycje obronne przygotowując się na szturm sił MSW.

Niepokoje na Ukrainie wzniecają rosyjscy agenci. Tak twierdzi amerykański sekretarz stanu John Kerry. Według niego, Moskwa może próbować podobnego scenariusza jak na Krymie.

Prorosyjscy separatyści, którzy zajmują budynki państwowe na wschodzie Ukrainy mają je opuścić i złożyć broń, gdyż w przeciwnym razie zostaną potraktowani jak terroryści - ostrzegł szef administracji prezydenckiej w Kijowie Serhij Paszynski. Kijów gotów jest do rozmów z Moskwą w każdym możliwym formacie - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis

Unia Europejska i Ukraina o bezpieczeństwie energetycznym. Komisarz ds. energii Gunther Oettinger oraz ukraiński minister odpowiedzialny za te kwestie Jurij Prodan spotkali się w Brukseli, by rozmawiać o tym jak zapewnić dostawy gazu i ograniczyć zależność energetyczną od Rosji.

07.04 Część mieszkańców Doniecka prosi o ochronę przed separatystami; Waszyngton apeluje do Putina o zaprzestanie destabilizacji Ukrainy

W Kijowie zwolennicy lustracji zaatakowali siedzibę Sądu Najwyższego . Udało im się zerwać zjazd sędziów.

Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Donieck.

Mieszkańcy obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy w liście otwartym do władz w Kijowie zaapelowali o ochronę przed separatystami.

Waszyngton wzywa prezydenta Rosji Władimira Putina, by zaniechał destabilizowania Ukrainy. USA są gotowe do wdrożenia nowych sankcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę

Szefowie parlamentów państw UE obradujący w Wilnie na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii potępili w poniedziałek aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję, ale opowiedzieli się za pokojowym dialogiem z Moskwą.

06.04 Starcia na wschodzie Ukrainy. Separatyści zajmują gmachy administracji

Prorosyjscy separatyści, niosący rosyjskie flagi, wtargnęli wieczorem do siedziby władz administracji obwodowej w Charkowie. Z budynku zdjęto flagę Ukrainy i zawieszono flagę Rosji.

Prorosyjska manifestacja odbyła się także w Odessie. Demonstranci domagali się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji, takiego jak miało miejsce na Krymie.

Separatyści wdarli się do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Ługańsku na wschodzie kraju. Tłum wyważył drzwi i zaczął wybijać cegłami okna na pierwszym piętrze.

Starcia przed budynkiem administracji obwodowej w Doniecku. Grupa separatystów wdarła się do siedziby administracji obwodowej. Nad wejściem do budynku wywieszono flagi Rosji

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zadeklarował, że będzie osobiście kontrolował sytuację na wschodzie kraju. Za zamieszki, do których tam dochodzi, władze w Kijowie obwiniają Moskwę.

Ukraina potrzebuje głębokiej reformy konstytucyjnej, by udowodnić swoją niezależność od Zachodu - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie.

05.04 Sondaż - większość Ukraińców chce wstąpienia do UE

Ponad połowa Ukraińców chciałaby przystąpienia ich kraju do Unii Europejskiej , a niecałe 30 proc. - przystąpienia do Unii Celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu - wynika z sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji.

Wobec Rosji powinny być zastosowane najostrzejsze sankcje ze strony Unii Europejskiej aż po pełną gotowość wojskową NATO, w tym na wejście jednostek Sojuszu na terytorium Ukrainy. To opinia prezydenta Czech.

Wypłata jednorazowej pomocy w wysokości 122 tysięcy hrywien (32 tys. zł) dla każdej rodziny, której członek został zabity podczas protestów na Ukrainie rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu - poinformowała minister polityki socjalnej Ludmyła Denisowa.

Spółka zależna banku Raiffeisen Bank International - Raiffeisen Bank Aval - do połowy kwietnia zamknie wszystkie swoje oddziały na Krymie - poinformowała w sobotę rzeczniczka banku.

04 marca. SBU Ukrainy zatrzymuje dywersantów na wchodzie kraju; Kolejne ustalenia w UE na temat sankcji

Zakończyło się nieformalne spotkanie szefów MSZ państw UE w Atenach. UE ma przygotować plan nałożenia nowych sankcji na Rosję, jeśli dojdzie do eskalacji napięć.

Dziennikarz oraz zwolennik Majdanu z Czerkasów (centralna Ukraina) Wasyl Serhijenko został w  znaleziony w lesie martwy. Dziej wcześniej był uprowadzony.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała obywatela Ukrainy, który organizował akcje separatystyczne w obwodzie donieckim.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie ługańskim graniczącym z Rosją uzbrojoną 15-osobową grupę dywersyjną, która planowała przejęcie władzy w obwodzie.

Rosja potwierdza, że generał Federalnej Służby Bezpieczeństwa był w Kijowie w czasie pacyfikacji Majdanu.

03.04  Zatrzymania funkcjonariuszy Berkutu odpowiedzialnych za strzelanie na Majdanie;  Początek dwudniowego szczytu szefów ministerstw spraw zagranicznych UE w Atenach

W zagranicznych szpitalach nadal leczone są 173 osoby, które zostały poszkodowane podczas akcji protestacyjnych na kijowskim Majdanie.

Prokuratura Generalna Ukrainy zatrzymała 12 funkcjonariuszy oddziałów specjalnych Berkut , podejrzanych o strzelanie do demonstrantów w Kijowie 18-20 lutego. Wśród podejrzanych jest dowódca tzw. "czarnej brygady", nazywanej "szwadronem śmierci".

Na Ukrainie coraz popularniejszy jest bojkot rosyjskich towarów. To odpowiedź na okupację Krymu przez wojska Federacji Rosyjskiej.

Tureckie władze wytykają Zachodowi bezczynność w sprawie Krymu

02.04 Rosja oskarża NATO o powrót do języka zimnej wojny; Szwajcaria nakłada sankcje na Rosję; Unia obiecuje podpisanie części umowy stowarzyszeniowej

Do ukraińskiej armii zmobilizowano już 19 tys. żołnierzy -

Szwajcaria zadeklarowała, że zastosuje się do części sankcji nałożonych przez Unię Europejską na 33 osoby z Rosji w związku z aneksją Krymu.

Rosja grozi zawieszeniem udziału w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Rosja oskarża NATO o "powrót do języka zimnej wojny". Ma o tym świadczyć zerwanie współpracy wojskowej z Moskwą.

Dowódca NATO: Rosja ma wszystkie potrzebne siły na ukraińskiej granicy, by dokonać inwazji.

Odnaleźli się zaginieni przez kilka godzin ukraińscy dziennikarze. Rosjanie zatrzymali ich tuż po przekroczeniu granicy.

Obalony prezydent Ukrainy wyraził ubolewanie z powodu przyłączenia Krymu do Rosji.

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Brukseli. Radosław Sikorski i John Kerry rozmawiali w kwaterze głównej NATO o sytuacji na Ukrainie oraz o planowanym zwiększeniu obecności Sojuszu na wschodzie Europy

Rosyjska gospodarka zwolni. Przyznaje to szefowa rosyjskiego banku centralnego, Elwira Nabiullina.

Unia Europejska jest gotowa podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, dotyczącą handlu i gospodarki, do końca czerwca - poinformował rzecznik przedstawicielstwa UE w Kijowie David Sulik.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że unijny rynek zostanie otwarty dla ukraińskich towarów i usług od 15 maja.

01.04 Pakt Północnoatlantycki zawiesił współpracę z Rosją; Na Ukrainę dotarli przedstawiciele OBWE

NATO zdecydowało o zawieszeniu wszelkiej praktycznej współpracy cywilnej i wojskowej z Rosją. Ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu, którzy zebrali się w Brukseli zdecydowali też o wysłaniu dodatkowych wojsk do krajów członkowskich w sąsiedztwie Ukrainy i Rosji.

Stany Zjednoczone zwróciły się do Bukaresztu o zgodę na zwiększenie o 600 ludzi swego kontyngentu wojskowego stacjonującego w bazie Mihail Kogalniceanu nad Morzem Czarnym.

MSZ Rosji odrzuciło zarzuty, że kraj ten naruszył zobowiązania, które nakładało na niego Memorandum Budapeszteńskie z 1994 roku mówiące o gwarancjach dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej.

MSZ Rosji ostrzegło Ukrainę przed zmianą jej statusu państwa poza blokowego i wskazało, że dalsze relacje gospodarcze rosyjsko-ukraińskie będą zależeć od kroków, jakie Kijów podejmie w polityce zagranicznej.

Obserwatorzy OBWE dotarli do Charkowa i Połtawy. Misja monitorująca OBWE na Ukrainie ma trwać pół roku, a na początku w jej skład wejdzie 100 cywilnych obserwatorów. Celem misji, jak podkreśliła OBWE, jest "zmniejszenie napięć, wsparcie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa".

Kijów złoży skargę na Rosję do międzynarodowych trybunałów w sprawie Krymu - zapowiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca.

Stany Zjednoczone zwróciły się do Bukaresztu o zgodę na zwiększenie o 600 ludzi swego kontyngentu wojskowego stacjonującego w bazie Mihail Kogalniceanu nad Morzem Czarnym.

Władimir Putin poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. taka deklaracja padła w czasie spotkania perzydenta Rosji z prezydentem Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

30 marca. Rozmowy Kerry-Ławrow; pokojowe wiece w wielu miastach Ukrainy .

Dowódca sił NATO w Europie skrócił pobyt w Waszyngtonie i wrócił do Europy. Powód - "brak przejrzystości" ze strony Rosji w kwestii działań jej wojsk przy granicy z Ukrainą - powiadomił Pentagon.

Rozmowy Kerry-Ławrow. Szef rosyjskiego MSZ przestrzega Zachód przed "brutalnym łamaniem praw człowieka". Chodzi o zapowiedź wprowadzenia ograniczeń możliwości otrzymywania wiz Schengen przez dla mieszkańców Krymu.

Ławrow: Moskwa dysponuje danymi świadczącymi o tym, że działania snajperów na kijowskim Majdanie koordynował skrajnie nacjonalistyczny Prawy Sektor.

W kilku miastach Ukrainy odbyły się w niedzielę wiece przeciwko wojnie i za jednością Ukrainy, ale także prorosyjskie demonstracje, na których żądano federalizacji kraju.

Około 5 tysięcy Ukraińców wzięło w niedzielę udział w uroczystościach żałobnych na Majdanie Niepodległości w Kijowie poświęconych pamięci ofiar starć przeciwników poprzednich władz Ukrainy z siłami bezpieczeństwa. Złożono tysiące kwiatów i zapalono znicze.

29 marca to dzień, w którym partie na Ukrainie wyłaniają swoich kandydatów na prezydenta.

Nacjonalistyczna partia Swoboda wysunęła kandydaturę swego lidera Ołeha Tiahnyboka.

Kontrowersyjny charkowski polityk Mychajło Dobkin będzie kandydatem Partii Regionów.

Julia Tymoszenko kandydatką partii Ojczyzna.

Były szef dyplomacji Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że wystartuje w majowych wyborach prezydenckich. Poparł go Witalij Kliczko, który zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta i zapowiedział, że będzie się starał o stanowisko mera Kijowa.

Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił w sobotę podczas obrad w Bachczysaraju rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.

Rosja nie ma najmniejszego zamiaru wysyłać swoich wojsk na terytorium Ukrainy - zapewnił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

28 marca  Manifestacja w Doniecku w sprawie referendum w sprawie referendum na temat statusu Donbasu ; Część ukraińskich żołnierzy na Krymie przechodzi na rosyjską stronę.

Niemcy udzielą pomocy wojskowej krajom NATO na wschodniej flance Sojuszu - podał w sobotę "Der Spiegel". Ministerstwo obrony chce wesprzeć kraje nadbałtyckie maksymalnie sześcioma myśliwcami; na Bałtyk wyśle też okręt wojenny.

W Doniecku wiec poparcia dla odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Demonstranci powiewali flagami Rosji i domagali się przeprowadzenia referendum na temat statusu Donbasu.

Jedna trzecia ukraińskich żołnierzy na Krymie wyraziła chęć przejścia do armii rosyjskiej, jedna trzecia - pozostania w wojsku ukraińskim, a jedna trzecia chce zwolnić się z ukraińskiej armii.

Niemiecki koncern RWE sprzedał Rosjanom swoją spółkę zajmującą się wydobyciem ropy i gazu.

27 marca. Parlament w Kijowie przyjmuje pakiet reform; Tymoszenko deklaruje start w wyborach; Zgromadzenie Ogólne ONZ potępia Rosję.

Ukraiński parlament w drugim głosowaniu przyjął rządowy pakiet reform antykryzysowych.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że wystartuje w zapowiedzianych na 25 maja wyborach prezydenta.

Protest przed parlamentem w Kijowie Prawego Sektora. Domaga się ustąpienia szefa MSW.

Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony  Andrij Parubij.

Po tygodniach sporów obie izby Kongresu USA porozumiały się i przyjęły ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów oraz nałożeniu sankcji na Rosję, by ukarać ją za aneksję ukraińskiego Krymu.

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję potępiającą referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję. Rezolucję poparło 100 spośród 193 krajów członkowskich.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powołał międzynarodową grupę ekspertów, która będzie doradzać i pracować nad nową strategią sojuszu w obliczu narastającego na Ukrainie konfliktu i zagrożenia ze strony Rosji. W jej skład wszedł między innymi dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski.

Rosja powinna stworzyć swój narodowy system płatniczy podobny do tych jakie mają Chiny i Japonia - zapowiada prezydent Władimir Putin.

26 marca. Ponad 40 krajów potępia Rosję; USA rozumieją potrzebę ochrony krajów Europy Środkowej i Wschodniej; podwyżki cen gazu na Ukrainie.

Ponad 40 krajów, w tym USA, we wspólnym oświadczeniu przedstawionym Radzie Praw Człowieka ONZ potępiło anektowanie Krymu przez Rosję i wyraziło zaniepokojenie losem krymskich Tatarów oraz działaczy i dziennikarzy zaginionych na tym półwyspie.

Ukraina podnosi ceny gazu dla odbiorców indywidualnych o ponad 50 proc. od 1 maja - poinformował przedstawiciel państwowej spółki paliwowej Naftohaz. Wg tego źródła dalsze podwyżki cen gazu dla tych odbiorców będą wprowadzane do roku 2018.

Regularna obecność NATO może być potrzebna w niektórych krajach członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej, które mogą czuć się zagrożone - ocenił prezydent USA Barack Obama.

Były szef MSZ Ukrainy, przedsiębiorca Petro Poroszenko prowadzi w sondażach przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie 25 maja.

Kryzys na Ukrainie może spowodować spadek w bieżącym roku produktu krajowego brutto Rosji o 1,8 procent - ocenił Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.

25 marca. Zastrzelony przez milicję jeden z liderów Prawego Sektora; dymisja szefa MON Ukrainy; Rosjanie zajmują ostatni, ukraiński okręt na Krymie.

Na Ukrainie rozpoczęła działalność misja monitorująca Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która będzie obserwowała sytuację w zakresie przestrzegania praw mniejszości oraz bezpieczeństwa tego kraju.

Ostatni ukraiński okręt na Krymie zdobyty przez Rosjan. Szturm na "Czerkasy” trwał prawie 3 godziny.

Rosja rozpoczyna manewry wojsk rakietowych na Syberii. W ćwiczeniach, które odbędą się od 25 do 29 marca, weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy. To kolejne manewry sił rosyjskich w tym miesiącu. Wcześniej 8500 żołnierzy ćwiczyło przy granicy z Ukrainą.

Ukraiński parlament przyjął ostatecznie dymisję ministra obrony Ihora Teniucha i powołał na to stanowisko generała obrony pogranicza Mychajłę Kowala.

Stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn ogłosił, że odchodzi ze stanowiska w proteście przeciwko bezczynności władz państwa wobec wydarzeń na okupowanym przez Rosję Krymie.

Kijów negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pakiet pomocowy w wysokości 15-20 miliardów dolarów.

Milicja zabiła Ołeksandra Muzyczko, znanego jako Saszko Biały, jednego z liderów Prawego Sektora. MSW twierdzi, że był przestępcą. Prawy Sektor obiecuje zemstę szefowi resortu. 

24 marca. Pierwsze spotkanie od aneksji Krymu szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy; odwołany szczyt G8 w Soczi; Kijów decyduje o ewakuacji wojsk z Krymu

Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się z szefem MSZ Rosji. O rozmowę z Siergiejem Ławrowem zabiegał Andrij Deszczyca. Rozmowa obyła się w cztery oczy.

Przywódca Chin Xi Jinping opowiada się za zachowaniem integralności terytorialnej Ukrainy.

Grupa G8 nie spotka się w tym roku na szczycie w Rosji.

Krymscy Tatarzy mają zamiar przeprowadzić referendum, w którym podejmą decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji Krymu.

Ponad 10 tysięcy osób powołano do ukraińskiej armii w ramach częściowej mobilizacji

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow podpisał dekret o wyprowadzeniu z okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskich jednostek wojskowych oraz ewakuacji członków rodzin żołnierzy.

W obawie przed rosyjską interwencją ukraińskie wojsko koncentruje się na obserwacji wschodniej granicy kraju.

Rosjanie przejęli kolejny okręt ukraińskiej marynarki wojennej. Po krótkim szturmie w ich ręce trafił okręt "Konstanty Olszański", stacjonujący na Krymie.

Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela. Decyzja jest związana z wypowiedziami białoruskiego prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który uznał, że należący do Ukraińców Krym jest częścią Rosji

Polska nie jest wojskowo zagrożona. Rozmawiamy o tym, aby przesunięcie infrastruktury i wojsk NATO nastąpiło w średnim terminie, a nie natychmiastowo - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski

Jest odpowiedź Moskwy na sankcje wprowadzone przez rząd Kanady! 13 przedstawicieli władz z Ottawy nie będzie mogło wjechać do Rosji

23 marca. Rosjanie zgromadzili wojsko na granicach z Ukrainą; Niemiecka szefowa MON mówi, że trzeba zaznaczyć obecność NATO na wschodnich rubieżach; Białoruś uznaje aneksję Krymu

Dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział, że Rosja zgromadziła na wschodniej granicy Ukrainy pokaźne siły zbrojne. Jednocześnie wyraził obawę, że Moskwa może zagrozić suwerenności Mołdawii.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen opowiedziała się za zaznaczeniem przez NATO swojej obecności na wschodnich granicach sojuszu, by w związku z kryzysem okazać poparcie dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

- Jeżeli działania Rosji wyjdą poza Krym, to Europa podejmie decyzję o wdrożeniu radykalnych kroków, nawet, jeśli musielibyśmy za to zapłacić gospodarczymi stratami - zapowiedział po powrocie z Ukrainy szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

Prezydent Władimir Putin polecił utworzyć na tym Krymie terytorialne organy władzy wykonawczej.

Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej proponuje rozbiór Ukrainy. Oficjalne pismo jednej z rosyjskich partii z propozycją podziału terytorium naszego sąsiada wpłynęło do MSZ.

Tatarzy krymscy protestują przeciwko próbom odbierania im ziemi. Działaniami takimi straszył ich kilka dni temu w Moskwie wicepremier samozwańczego rządu Krymu.

W Doniecku i Charkowie odbyły się prorosyjskie manifestacje. Obyło się bez incydentów.
Część manifestantów z Doniecka żądała zmiany ustroju Ukrainy z unitarnego na federacyjny, a część - oddzielenia Zagłębia Donieckiego od tego kraju.

Białoruś uznaje aneksję Krymu przez Rosję.

Do Polski przyjechała pierwsza grupa uchodźców z Krymu.

22 marca. Rosjanie zajmują ukraińskie jednostki na krymskich lotniskach; Zachodni dyplomaci ostrzegają, że Rosja może zająć Mołdawię

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów. Misją pokieruje czasowo polski dyplomata.

Ostra krytyka Komisji Europejskiej pod adresem Rosji. Komisarz do spraw handlu Karel De Gucht zarzucił Moskwie łamanie uzgodnień zarówno gospodarczych, jak i politycznych.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powołał wiceadmirała Olega Bieławiencewa, bliskiego współpracownika ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu.

Na wschodzie Ukrainy odbyły się prorosyjskie manifestacje. Tym razem apelowano również o powrót byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Rosyjska telewizja "Vesti” poinformowała o powstawaniu na południowo-wschodniej Ukrainie oddziałów samoobrony, podobnych do działających na Krymie. Ich członkowie są uzbrojeni w broń palną i gotowi są do działań.

Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że zatrzymała w Odessie grupę 4 dywersantów, którzy jakoby mieli organizować masowe prorosyjskie protesty, w czasie których zajmowane by były budynki użyteczności publicznej.

Rosjanie zajęli ukraińskie bazy na lotniku Belbek i  Nowofedoriwce.

Przebywający z wizytą na Ukrainie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić, by kryzys ukraińsko-rosyjski doprowadził do nowego podziału Europy.

Jean-Claude Juncker, typowany na kolejnego szefa Komisji Europejskiej, ostrzega, że Mołdawia może podzielić los Krymu.

21 marca. Unia Europejska podpisuje polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą; UE nakłada sankcje na Rosję; OBWE wysyła obserwatorów na Ukrainę; Prezydent Putin podpisuje dokumenty o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej

Ukraina i UE pospisują część polityczną traktatu o stowarzyszeniu.

UE nakłada sankcje na Rosję.

Bruksela rozpoczyna prace nad nową polityką energetyczną.

Prezydent Władimir Putin podpisał dokumenty o przyłączeniu Krymu do Rosji.

Tysiące mieszkańców Symferopola wyległo na ulice i na główny plac pod pomnikiem Lenina, aby świętować ostatni etap akcesji do Rosji.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zgodziła się wysłać na Ukrainę na sześć miesięcy misję monitorującą, w skład której wejdzie początkowo 100 cywilnych obserwatorów.

Straty Ukrainy związane z aneksją należącego do niej Krymu przez Rosję wynoszą setki miliardów dolarów - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk zapowiadając procesy przeciwko Federacji Rosyjskiej przed sądami międzynarodowymi.

W ramach sojuszniczej współpracy Francja zgłasza gotowość wzięcia udziału w ochronie polskiego nieba i przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich.

Ukraińscy żołnierze są zmuszani do opuszczania baz na Krymie.

20 marca. Kolejne sankcje USA; rosyjskie wojsko szturmuje ukraiński okręt; Moskwa zapewnia, że nie zrezygnuje z przyłączenia Krymu

Unia Europejska odwołuje szczyt UE - Rosja.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować.

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej.

Nowe amerykańskie sankcje; obejmują 20 osób zaangażowanych w działania Rosji na Półwyspie Krymskim i Bank Rossija.

Rosja odpowiada sankcjami wobec 9 osób z USA.

Armenia i Kazachstan uznały tzw. referendum na Krymie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego szpiega.

Rosyjski szturm na ukraińską korwetę Tarnopol.

19 marca. Miliard euro dla Ukrainy od UE; USA nie będą interweniować militarnie na Ukrainie; Rosjanie zajmują ukraińskie jednostki na Krymie

Prezydent Barack Obama wykluczył możliwość wojskowego zaangażowania się USA na Ukrainie wskazując jednocześnie, że rozwiązaniu sporu z Rosją w sprawie Krymu powinny służyć przede wszystkim środki dyplomatyczne.

Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił w Wilnie przywódców Litwy i Łotwy, że Stany Zjednoczone będą broniły każdego z członków NATO przed agresją. Ostrzegł jednocześnie Rosję, że w związku z działaniami na Ukrainie wstąpiła na "mroczną ścieżkę".

Miliard euro dla Ukrainy. Komisja Europejska oficjalnie zaproponowała dodatkowe wsparcie makroekonomiczne dla tego kraju.

Ukraina odmówiła dalszego przewodniczenia Wspólnocie Niepodległych Państw.

Rosjanie zajęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju i dowództwo floty w Sewastopolu.

Władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej admirała Serhija Hajduka. <

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił ministerstwu transportu zbudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim w Rosji.

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zakończyła leczenie w Berlinie i wróciła na Ukrainę.

Ukraiński rząd zatwierdził plan ewakuacji swoich obywateli z Krymu. Opracowano także plany rozmieszczenia uchodźców.

Demonstranci w Doniecku domagali się przeprowadzenia referendum ws. włączenia wschodnich części Ukrainy w skład Federacji Rosyjskiej. Referendum miałoby się odbyć na wzór głosowania na Krymie.

18 marca. Krym wcielony do Rosji; świat nie uznaje aneksji; strzelania w Symferopolu

Republika Krymu w granicach Rosji. Na Kremlu podpisano porozumienie między Federacją Rosyjską a samozwańczymi władzami. Władimir Putin zwraca się do parlamentu Rosji o zatwierdzenie przyłączenia.Prezydent wygłasza orędzie uzasadniające wcielenie. Powołuje się na wyniki krymskiego referendum i wolę narodu.

- Nigdy nie uznamy aneksji Krymu! - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Sekretarz generalny NATO potępił przyłączenie Krymu do Rosji.

Unia Europejska nie uznaje aneksji Krymu do Federacji Rosyjskiej - głosi wspólne oświadczenie przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej.

Ukraiński oficer został ranny przy próbie szturmu nieokreślonych napastników na jednostkę wojskową sił zbrojnych Ukrainy w Symferopolu.

Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na Krymie na użycie broni. To odpowiedź Kijowa na doniesienia o strzelaninie, do jakiej doszło na półwyspie.

W Symferopolu zastrzelono jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu - podała agencja Kryminform.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk : konflikt z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową.

Pod Kijowem rozpoczęły się pierwsze ćwiczenia Gwardii Narodowej składającej się z ochotników i żołnierzy dotychczasowych wojsk wewnętrznych.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oskarżył rosyjskie służby specjalne o prowokowanie zamieszek w miastach na wschodzie Ukrainy.

Po przemówieniu prezydenta Władimira Putina wskaźniki giełdowe w Europie i USA poszły w górę.

17 marca.USA i UE nakładają sankcje; decyzja o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE; Krym przyjmuje rubla

Parlament Krymu prosi Moskwę o przyłączanie do Federacji Rosyjskiej.

Waszyngton i Bruksela wprowadzają sankcje wobec władz Rosji i Krymu. Nie wykluczają kolejnych restrykcji, jeśli Moskwa nadal będzie destabilizować sytuację na Ukrainie.

21 marca zostanie podpisana część umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Tak zdecydowali ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty na spotkaniu w Brukseli. To potwierdzenie wcześniejszych ustaleń. Podpisana zostanie tylko polityczna część porozumienia, podpisy pod częścią handlową mają być złożone jesienią.

Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej.

Minister obrony Francji oraz szef dyplomacji odwołali planowaną na wtorek wizytę w Moskwie.

- Grupa obserwatorów OBWE ma być wysłana do wszystkich rejonów Ukrainy - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Tak uzgodnili przedstawiciele unijnych krajów należących do tak zwanej grupy Przyjaciół Ukrainy.

Ukraina wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie.

Parlament Krymu znacjonalizował ukraińskie firmy naftowo-gazowe, zdecydował o przyjęciu rubla i przejściu na moskiewski czas.

Banki na Krymie przestały udzielać kredytów, a niektóre z nich ograniczyły możliwość wypłat pieniędzy.

16 marca. Krym opowiada się w referendum za przyłączaniem do Rosji. Świat nie uznaje ani samego głosowania, ani jego wyników.

Na Krymie odbyło się referendum w sprawie przyszłości półwyspu. Zdecydowana większość opowiedziała się za przyłączeniem do Rosji.

Rząd Ukrainy i kraje zachodnie uznały referendum za bezprawne.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że podległe resortowi siły przejęły pełną kontrolę nad krajową siecią przesyłu i dystrybucji gazu, i objęły je specjalną pieczą.

15 marca. Rada Najwyższa Ukrainy rozwiązuje parlament Autonomicznej Republiki Krymu; Rosja wetuje rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Krymu; rosyjski desant w obwodzie chersońskim; strzelanina w Charkowie

Parlament Ukrainy rozwiązał parlament Autonomicznej Republiki Krymu. Decyzja ta ma zapewnić przestrzeganie konstytucji i uspokojenie sytuacji politycznej na terytorium tej autonomicznej republiki wchodzącej w skład Ukrainy.

Rosja zawetowała popierany przez Zachód projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiający referendum na Krymie. Chiny wstrzymały się od głosu.

Referendum na Krymie jest "niezgodne z zasadami konstytucyjnymi" - stwierdza wstępny raport Rady Europy. Poinformował o tym w przeddzień tego referendum, rzecznik RE.

40 osób zostało zatrzymanych po nocnych starciach i strzelaninie między siłami prorosyjskimi a ukraińskimi środowiskami nacjonalistycznymi w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w Kijowie wiceminister spraw wewnętrznych Serhij Jarowyj.

Prorosyjscy bojówkarze wtargnęli do budynku administracji w Doniecku . Tysiące osób domagają się uwolnienia gubernatora Doniecka i aresztowanych wcześniej aktywistów.

MSZ Rosji poinformowało, że "Rosja otrzymuje mnóstwo próśb o obronę cywilnych obywateli na Ukrainie". Dodało, że "prośby te zostaną rozpatrzone".

Około 20 tysięcy osób demonstruje w Moskwie przeciwko zbrojnej interwencji na Ukrainie. Uczestnicy "marszu pokoju" domagają się zaniechania przez rosyjskie władze jakichkolwiek prób ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy.

Rosyjskie bractwa prawosławne domagają się przyłączenia Krymu do Rosji. Podczas wiecu zorganizowanego w centrum Moskwy domagano się również aneksji wschodnich regionów Ukrainy.

Rosyjscy żołnierze w obwodzie chersońskim na Ukrainie. Według Służby Granicznej, jest tam około 120 wojskowych. Rosyjski desant wylądował na Mierzei Arabackiej, która geograficznie jest częścią półwyspu krymskiego, ale formalnie jest podzielona między Autonomiczną Republikę Krym i obwód chersoński.

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power: jeśli potwierdzą się doniesienia władz w Kijowie o tym, że rosyjska grupa desantowa usiłowała wkroczyć na terytorium południowej Ukrainy, byłaby to "skandaliczna eskalacja" konfliktu.

14 marca. Ukraiński Trybunał Konstytucyjny unieważnia referendum na Krymie jako niekonstytucyjne; fiasko rozmów Ławrow - Kerry; Kijów przerzuca pograniczników z zachodniej części kraju na wschód

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wstrzymał obowiązywanie deklaracji niezależności Krymu uchwalonej przez parlament Autonomicznej Republiki Krymu. Półwysep miałby ogłosić niezależność, a następnie wejść w skład Federacji Rosyjskiej. Miałoby to nastąpić formalnie po niedzielnym referendum.

Referendum jest niezgodne z ukraińską konstytucją. Takie orzeczenie wydał kijowski Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że decyzja krymskiej Rady na temat plebiscytu traci ważność.

Sekretarz stanu USA John Kerry po rozmowach z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem zapowiada, że Biały Dom nie uzna referendum na Krymie.  Ławrow miał zakomunikować Kerry'emu, że Władimir Putin nie będzie podejmował żadnych decyzji w kwestii Krymu do czasu referendum. - Krym znaczy dla nas więcej niż Falklandy dla Wielkiej Brytanii - stwierdza rosyjski szef MSZ.

Ukraina złożyła skargę przeciwko Rosji w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. Zarzuca jej naruszenie Europejskiej Konwencji i wnioskuje o zastosowanie środków tymczasowych.

Niedzielne referendum ws. przyłączenia Krymu do Rosji nie będzie miało skutków prawnych ani legitymacji politycznej - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Plebiscyt jest sprzeczny z konstytucją Ukrainy i prawem międzynarodowym - podkreślił.

W odpowiedzi na kryzys ukraiński cztery kraje grupy wyszehradzkiej podpisały porozumienie w sprawie koordynowania swej strategii obronnej i utworzenia wspólnej grupy bojowej w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wezwał narody Rosji i Ukrainy do umacniania ich jedności duchowej i cerkiewnej, a także wyraził nadzieję, że między Rosjanami i Ukraińcami nie dojdzie do wojny.

Koła gospodarcze w Niemczech poparły politykę rządu Angeli Merkel w sprawie konfliktu na Krymie . Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się co prawda strat gospodarczych, ale przyznają, że restrykcje wobec Rosji są niezbędne.

Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód .

Rosyjskie myśliwce odrzutowe i śmigłowce rozpoczęły loty ćwiczebne w okolicach Cypru - poinformował rzecznik marynarki wojennej Rosji.

Ponad 40 tys. osób wzięło udział w pokojowych protestah na Krymie przeciwko zaplanowanemu w niedzielę referendum.

Proces wchodzenia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej zajmie do roku - oświadczył nieuznawany przez Kijów, premier krymskiej autonomii Siergiej Aksjonow.

13 marca. Jaceniuk w radzie Bezpieczeństwa ONZ; Niemcy wykluczają interwencję zbrojną na Ukrainie; Kijów powołał Gwardię Narodową

Premier Ukrainy zaproszony na specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu rosyjsko - ukraińskiego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie. Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji, zaznaczając jednak, że Berlin preferuje dialog.

Senacka komisja spraw zagranicznych USA opowiedziała się za nałożeniem sankcji, również finansowych, na Rosjan odpowiedzialnych za interwencję na Krymie.

Parlament Ukrainy powołał Gwardię Narodową.

P.o. ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca nie wykluczył, że jego kraj może wystąpić z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż nie reaguje ona na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie.

Na Krymie jednak są oddziały specjalne rosyjskiej armii. Potwierdził to przewodniczący komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Dumy Państwowej Leonid Słucki.

12 marca. Mocne poparcie USA dla Ukrainy; G7 nie uznaje referendum na Krymie; manewry NATO na Morzu Czarnym

Spotkanie w Białym Domu premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka z Barackiem Obamą. Jaceniuk przyznaje, że Ukraina nie poradzi sobie sama z agresją Rosji i podejrzewa ją o chęć zajęcia całej Ukrainy. Barack Obama zapewnia, że USA będzie wspierać Ukrainę w utrzymaniu jej integralności terytorialnej. USA stanowczo odrzucają plany przeprowadzenia referendum w sprawie dalszego statusu Krymu.

Parlament Europejski poparł budowę w Europie tarczy antyrakietowej NATO. Tarcza - jak stwierdza się w rezolucji - ma chronić państwa członkowskie przed potencjalnym atakiem rakiet balistycznych.

Parlament Europejski uznał projekt gazociągu South Stream za sprzeczny z interesami Unii.

Unia Europejska powinna jak najszybciej podpisać umowy stowarzyszeniowe z państwami Partnerstwa Wschodniego - to główne przesłanie rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski.

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że przyłączenie Krymu do Rosji będzie niedopuszczalną aneksją - poinformował w środę Pałac Elizejski.

Przywódcy G7 nie uznają wyników referendum na Krymie. Zdaniem przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw, samo referendum narusza ukraińską konstytucję.

Podpisanie politycznej części unijnej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą powinno nastąpić na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Europejskiej - ustalili na spotkaniu w Warszawie premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Uczestniczą w nich amerykańskie, bułgarskie i rumuńskie okręty. Uczestnicy manewrów zapewniają, że nie mają one nic wspólnego z napiętą sytuacją na Krymie i były wcześniej planowane.

11 marca. Parlament Krymu ogłasza deklarację niepodległości; Kijów zarządza częściową mobilizację; Janukowycz zapowiada swój powrót na Ukrainę.

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie.  - Jeśli narody Krymu opowiedzą się w zaplanowanym na 16 marca 2014 r. referendum za wejściem Krymu, włączając w to Autonomiczną Republikę Krymu i miasto Sewastopol, w skład Rosji, po tymże referendum Krym zostanie ogłoszony niepodległym państwem o republikańskim systemie rządów - czytamy w deklaracji

Jako "prawowitą" określiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości Krymu.

Parlament Ukrainy zażądał od parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu anulowania zaplanowanego na najbliższą niedzielę referendum, w którym mieszkańcy półwyspu mają potwierdzić decyzję krymskich deputowanych o przyłączeniu Autonomii do Rosji.

Szef MSZ Rosji powiedział we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości jest zgodne z prawem międzynarodowym i musi być respektowane.

Polska uznaje integralność terytorialną Ukrainy, a więc nie uznaje deklaracji o niepodległości Krymu - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Parlament Ukrainy zwrócił się do władz krajów, które podpisały Memorandum Budapeszteńskie, by z użyciem wszelkich dostępnych środków zagwarantowały integralność terytorialną i nienaruszalność granic państwa ukraińskiego.

Ukraina ogłasza częściową mobilizację i ogłasza tworzenie Gwardii Narodowej.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało notę z żądaniem usunięcia okrętów rosyjskiej Floty Bałtyckiej i Floty Północnej z jej terytorium wezwanemu do ministerstwa przedstawicielowi ambasady Rosji w Kijowie. Ukraińska dyplomacja podkreśliła, że "działalność tych okrętów stanowi zagrożenie dla niepodległości, jedności terytorialnej i niezawisłości politycznej Ukrainy".

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek jednostronne otwarcie unijnego rynku dla eksportu z Ukrainy. To część unijnego pakietu wsparcia gospodarczego dla tego kraju, który przyjęto w zeszłym tygodniu. Dzięki propozycji KE ukraińscy eksporterzy będą korzystać z preferencyjnych zasad dostępu do rynku UE, przede wszystkim z niższych taryf celnych.

Obalony Wiktor Janukowycz w trakcie konferencji prasowej powtórzył, że nadal uważa się za prawowitego prezydenta Ukrainy. - Gdy tylko pozwoli na to sytuacja, czyli już niedługo, wrócę - zapowiedział.

W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji przećwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga.

Szwecja, na wniosek strony ukraińskiej, wyśle samolot, który wykona w czwartek lot obserwacyjny nad Ukrainą - zdecydował szwedzki rząd. Na pokładzie znajdować się będą obserwatorzy z Norwegii, Belgii i Wielkiej Brytanii. Maszyna ma dokonać wysokiej jakości zdjęć.

Lotnisko w stolicy Autonomicznej Republiki Krymu odwołało we wtorek wszystkie przyloty samolotów z Kijowa. Podobny los spotkał maszynę ze Stambułu. Jednocześnie normalnie wylądowały samoloty z Moskwy Wcześniej port lotniczy w Symferopolu został zajęty przez prorosyjskie uzbrojone grupy, które przez Zachód są identyfikowane jako żołnierze rosyjscy.

Ukraiński komitet ds. radia i telewizji nakazał operatorom sieci kablowych odłączenie sygnału rosyjskich stacji telewizyjnych.

10 marca. Ukraina nie chce wstępować do NATO; Rosja ma propozycję rozwiązania konfliktu i zaprasza do Moskwy amerykańskiego sekretarza stanu; samolot AWACS będzie latać nad Polską

- Władze Ukrainy nie zastanawiają się obecnie nad wprowadzeniem kraju do NATO - oświadczył p.o. szefa ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.

Rosja ma swoje własne propozycje dotyczące uregulowania kryzysu na Ukrainie, w ramach prawa międzynarodowego, "z uwzględnieniem interesów wszystkich Ukraińców". Poinformował o tym rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem.

Amerykański sekretarz stanu został zaproszony do Rosji na konsultacje w sprawie Ukrainy. Tak twierdzi rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Polityczna część umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą może zostać podpisana już 21 marca. Tak twierdzi pełniący obowiązki szefa ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca.

NATO: samolot AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią, by monitorować kryzys na Ukrainie.

Przedstawiciele OBWE otrzymali zaproszenie na niedzielne referendum na Krymie. Według agencji Itar-Tass, złożyły je samozwańcze władze półwyspu.

Siły rosyjskie na Krymie zajęły w Symferopolu szpital wojskowy. W akcji wzięli także udział członkowie prorosyjskiej samoobrony Krymu. Placówka medyczna w Symferopolu, należąca do ukraińskiej armii, została opanowana bez walki.

Rząd Szwajcarii zamroził w poniedziałek aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców podejrzanych o defraudację środków państwowych i naruszenia praw człowieka, w tym synów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa.

9 marca. Kijów wzywa Rosję do wpuszczenia na Krym zagranicznych obserwatorów; wielotysięczne protesty na wschodzie Ukrainy; na Krymie wyłączona ukraińska telewizja

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przyznał w niedzielę, że dotychczasowe dyplomatyczne zabiegi o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie nie przyniosły żadnych wyników i Niemcy rozważają zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w niedzielę w rozmowie telefonicznej, że kryzysy na Ukrainie musi być rozwiązany dzięki dyplomacji, na drodze dialogu. Merkel podkreśliła, że należy znaleźć rozwiązanie, które "mieści się w ramach prawa międzynarodowego".

Rosyjskie ministerstwo obrony bada możliwości zawieszenia inspekcji, przeprowadzanych w Rosji przez Amerykanów. To może być odpowiedź na oświadczenie Pentagonu o zawieszeniu współpracy między armiami Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Szef ukraińskiej dyplomacji zapewnia, że Kijów nie zrezygnuje z Krymu i użyje wszystkich dostępnych środków, aby rozwiązać kryzys. Andrij Deszczyca podkreślił, że Ukraina zaangażowała wszystkie siły w rozwiązanie obecnej sytuacji na drodze dyplomatycznej. Minister zapowiedział, że Ukraina będzie chciała, by - nielegalnemu z punktu widzenia ukraińskiej konstytucji - referendum na Krymie przyglądali się międzynarodowi obserwatorzy. .

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w prorosyjskich protestach w Charkowie, Doniecku i Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Uczestnicy manifestacji krzyczeli: "Nie dla faszyzmu”, "Ameryko, ręce precz od Ukrainy” oraz  "Nie dla Unii Europejskiej”, "Nie dla NATO” i "Na wieki z Rosją”.

Zamieszki między zwolennikami i przeciwnikami Rosji w Sewastopolu na Krymie. Doszło do nich pod koniec proukraińskiej uroczystości z okazji 200. rocznicy narodzin ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki

Kilkuset cudzoziemców, w tym mieszkający w Kijowie Polacy, przeszło w niedzielę ulicami ukraińskiej stolicy ze swoimi flagami narodowymi w międzynarodowym marszu na rzecz jedności Ukrainy.

Rosyjski biznesmen, zwolniony w grudniu z kolonii karnej, Michaił Chodorkowski wystąpił na kijowskim Majdanie. - Życzę wam zwycięstwa, niech Bóg wam pomaga! - powiedział były szef koncernu naftowego Jukos, uważany za wroga Kremla.

Siły rosyjskie zajęły kolejne lotnisko na Krymie. Tym razem w bazie lotniczej i rakietowej sił ukraińskich w Nowofiodorowce niedaleko Eupatorii. Ataku dokonało ok. 80 żołnierzy sił specjalnych, którzy przedarli się przez ogrodzenie otaczające pas startowy.  Rosjanie kontrolują już lotnisko w Belbeku nieopodal Sewastopola. Blokują także właściwie wszystkie bazy sił ukraińskich na Krymie.

Na Krymie nie można już odbierać pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizyjnych. W ich miejsce zaczęły tam nadawać stacje rosyjskie. Wyraźnie zwiększa się też także obecność dziennikarzy rosyjskich i rosyjskich ekip telewizyjnych ze stacji sprzyjających władzom w Moskwie.

8 marca. Dyplomatyczne naciski na Moskwę; inspektorzy OBWE zawróceni z granicy; polski konsulat w Sewastopolu ewakuowany

Zachód grozi użyciem "nowych środków" , gdyby Rosja nie zmniejszyła napięcia na Ukrainie. W telefonicznej rozmowie prezydenci USA i Francji, Barack Obama i Francois Hollande podkreślili potrzebę wycofania rosyjskich wojsk z Krymu i rozmieszczenia tam międzynarodowych obserwatorów. - Jeśli nie będzie postępów w tym kierunku, to zostaną zastosowane nowe środki, które znacząco wpłyną na stosunki między wspólnotą międzynarodową a Rosją. Nie leży to w niczyim interesie - głosi oświadczenie biura prezydenta Francji.

John Kerry grozi Rosji . Amerykański sekretarz stanu powiedział szefowi rosyjskiej dyplomacji, Siergiejowi Ławrowowi, że jakiekolwiek kroki prowadzące do aneksji Krymu "zamkną drzwi dla dyplomacji".

Ukraiński ambasador w Moskwie spotkał się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych. Wiceminister Grigorij Karasin i ambasador Wołodymyr Jelczenko rozmawiali o sprawach stosunków dwustronnych. Spotkanie przebiegło w "otwartej" atmosferze.

Prorosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow oznajmił, że Krym przeprowadzi referendum ws. wejścia Krymu do Federacji Rosyjskiej i nikt nie może go unieważnić. Projekt głosowania ws. przyszłości Krymu za nielegalny uznali przywódcy europejscy i USA.

Nieuznawane przez Kijów władze Autonomii Krymskiej tworzą własne siły zbrojne. Nowi żołnierze złożyli przysięgę przed trójkolorowym sztandarem Krymu, obiecywali między innymi "wierność narodowi Krymu". Według zapewnień przywódców krymskiej samoobrony, sformowany zostanie pułk krymskich sił zbrojnych liczący półtora tysiąca żołnierzy.

Strzały ostrzegawcze na przejściu między Ukrainą a Krymem. Według francuskiej agencji AFP, oddano je, gdy na Krym chcieli się przedostać obserwatorzy OBWE. Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie bezskutecznie próbują wjechać na Krym od dwóch dni.

Portal "Ukraińska Prawda" podaje, że nieuzbrojony samolot ukraińskiej straży granicznej został ostrzelany przez "ekstremistów". Do incydentu doszło koło miejscowości Armiańsk. Nikomu nic się nie stało

Ewakuacja Konsulatu RP w Sewastopolu na Krymie. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Twitterze. Jak napisał, przyczyną ewakuacji są "ciągłe zakłócenia" ze strony rosyjskiej.

7 marca. Potępienie referendum na Krymie; coraz więcej rosyjskich żołnierzy na półwyspie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję "odbiją się na Ameryce jak bumerang".

Premier Kanady Stephen Harper poinformował, że jego kraj wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

Wspólne potępienie referendum na Krymie. Oświadczenie w tej sprawie podpisało łącznie 12 ministrów z Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i bałtyckich. Spotkanie szefów dyplomacji odbyło się w estońskiej Narwie. Jak mówi rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, ministrowie jednogłośnie uznali, że sytuacja na Ukrainie jest krytyczna.

Międzynarodowi obserwatorzy OBWE wracają spod krymskiej granicy w głąb Ukrainy. Nie udało im sie rozpocząć misji na półwyspie. Tymczasem Rosja podała, że obserwatorzy nie uzyskali "oficjalnego zaproszenia", by móc wjechać na Krym.

Tureckie lotnictwo przechwyciło rosyjskie samoloty rozpoznawcze, które odbywały lot u tureckiego wybrzeża nad Morzem Czarnym.

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi.

Ukraińska Służba Graniczna poinformowała, że na Krymie jest już 30 tysięcy rosyjskich wojskowych. Funkcjonariusze zatrzymują także pojedynczych Rosjan, którzy jadą na półwysep, aby wziąć udział w tamtejszych działaniach militarnych.

Niektórzy krymscy deputowani mówią ukraińskim mediom, że nie znali treści ustawy, w sprawie referendum. Według nich, szef parlamentu odczytał tylko fragment o samym referendum, a przemilczał punkt pierwszy, który stwierdza, że Krym przyłączono do Rosji.

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. Operację poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość".

Dług gazowy Ukrainy wobec Rosji to już prawie 2 miliardy dolarów. - taką twierdzi Gazprom.

6 marca. Przyśpieszenie referendum na Krymie, decyzja o politycznej umowie stowarzyszeniowej UE-Ukraina; amerykańskie i unijne sankcje

UE podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą przed majowymi wyborami w tym kraju - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po czwartkowym szczycie Unii.Zdaniem szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso ta decyzja UE "przypieczętuje stowarzyszenie UE i Ukrainy, zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu".

Na nadzwyczajnym szczycie, UE zdecydowała o restrykcjach wobec Rosji za jej działania na Krymie. Wstrzymane zostały negocjacje z Moskwą w sprawie porozumienia o partnerstwie, obejmującego ułatwienia handlowe. Zablokowali też rozmowy o zniesieniu wiz.

Prezydent USA wprowadził sankcje na osoby i instytucje odpowiedzialne za podważanie instytucji demokratycznych na Ukrainie. Zakazy wizowe dotyczą zarówno ukraińskich, jak i rosyjskich wysokich rangą urzędników i innych osób.

Władze Krymu wyznaczyły nową datę referendum w sprawie przyszłości półwyspu. Odbędzie się ono 16 marca. Parlament Krymu opowiedział się za przyłączeniem półwyspu do Rosji. Zwrócił się także do prezydenta Putina i parlamentu Rosji o sprawdzenie prawnych możliwości takiego kroku.

Prezydent USA oświadczył, że referendum ws. połączenia Krymu z Federacją Rosyjską byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego.

Interpol poinformował o otrzymaniu od władz ukraińskich wniosku o wydanie listu gończego kategorii Red Notice (poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) za byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Nowe władze ukraińskie zarzucają Janukowyczowi m.in. nadużycia władzy i odpowiedzialność za śmierć ludzi.

Przywódca ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie Paweł Gubariow został aresztowany. Zatrzymano go na podstawie nakazu aresztowania pod zarzutami, określonymi w paragrafach kodeksu karnego mówiących o naruszaniu integralności terytorialnej i niepodległości państwa, dążeniu do zmiany przemocą ładu konstytucyjnego i do przejęcia władzy.

5 marca. NATO zawiesza współpracę z Rosją; USA zwiększają militarną ochronę Polski; fiasko dyplomatycznych rozmów

Wstrzymane zostały między innymi przygotowania do pierwszej wspólnej operacji na morzu. Chodzi o ochronę amerykańskiego okrętu, który ma neutralizować syryjską broń chemiczną. Zawieszone zostały również wszelkie kontakty na poziomie cywilnym i wojskowym przedstawicieli NATO i Rosji.

Stanowisko Sojuszu w ostrych słowach skrytykował ambasador Rosji przy NATO. - To spotkanie pokazało, że NATO wciąż stosuje politykę podwójnych standardów. I wciąż stosowane są zimnowojenne stereotypy w stosunku do Rosji - powiedział.

Szef Pentagonu Chuck Hagel: podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. - Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - oświadczył w Kongresie minister obrony USA.

Nieudana misja ONZ na Krymie. Wysłannik organizacji Robert Serry zdecydował wyjechać. Uzbrojeni ludzie uniemożliwiali mu pracę. Misja OBWE, która tego dnia miała rozpocząć pracę na półwyspie tez ma kłopoty.

Fiaskiem zakończyły się próby powołania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy.

Szef rosyjskiego MSZ odmówił udziału w posiedzeniu grupy Memoriału Budapeszteńskiego zrzeszającej państwa gwarantujące suwerenność i niepodzielność Ukrainy. Siergiej Ławrow nie pojawił się tez na spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

4 marca. Putin o Janukowyczu - to ciągle legalny prezydent. Kijów dostanie pieniądze od USA i UE

Pierwsze od rozpoczęcia konfliktu na Krymie, wystąpienie telewizyjne Władimira Putina. Prezydent zapewnia, że Rosja nie rozpatruje wariantu przyłączenia Krymu. -Tylko sami obywatele w warunkach bezpieczeństwa i swobodnego wyrażania swojej woli mogą decydować o swojej przyszłości - mówi.  Dodaje, że nie ma planów najazdu na Ukrainę. - Nie będziemy wojować z narodem ukraińskim. Jeśli podejmiemy taką decyzję, to tylko w obronie obywateli ukraińskich - oznajmia Putin. Podkreśla też, że Wiktor Janukowycz jest prawowitym prezydentem Ukrainy.

Do 98 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych starć przeciwników byłych już władz Ukrainy kraju z milicją, które rozpoczęły się 30 listopada ubiegłego roku - poinformowało ministerstwo zdrowia. W szpitalach nadal znajduje się 226 rannych.

Kijów twierdzi, że władze Autonomicznej Republiki Krymskiej działają nielegalnie. W sądzie jest wniosek  Prokuratora Generalnego Ukrainy o unieważnienie decyzji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w sprawie wyboru premiera oraz rozpisania referendum ws. rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

Unia Europejska pomoże Ukrainie spłacić dług za gaz wobec Rosji. Władze w Kijowie poinformowały, że w II kwartale stracą rabat przyznany przez Rosję pod koniec ubiegłego roku. Unijny komisarz energetyki Guenther Oettinger poinformował, że pomoc w spłaceniu długu, wynoszącego teraz równowartość 2 miliardów dolarów, jest ważnym elementem pakietu pomocowego Komisji Europejskiej dla Ukrainy.

Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie pomocy w wysokości miliarda dolarów - podaje agencja AP powołując się na źródła w Białym Domu.

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała memorandum o udzieleniu Ukrainie przez UE pomocy w wysokości 610 mln euro na wypełnienie warunków uzyskania pożyczki z MFW. Zgodnie z dokumentem Ukraina otrzyma w czterech transzach 15 mld dolarów, a ich spłata rozciągnięta będzie na maksymalnie 15 lat.

3 marca. Rosja twierdzi, że to Janukowycz prosił Putina o zbrojną interwencję.

W czasie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, rosyjski ambasador Witalij Czurkin poinformował, że Wiktor Janukowycz apelował do Władimira Putina o wysłanie wojsk na Ukrainę. Dyplomata pokazał pismo w tej sprawie. Janukowycz miał w nim stwierdzić, że jest nadał urzędującym prezydentem kraju. Według rosyjskich mediów, prośba Janukowycza była jednym z powodów zwrócenia się przez prezydenta Rosji do wyższej izby rosyjskiego parlamentu o zgodę na militarną interwencję na Ukrainie. Rada takiej zgody udzieliła.

Szefowie dyplomacji państw UE uznali, że działania Rosji na Krymie, to akt agresji. Wezwali ją do natychmiastowego wycofania swoich oddziałów do pozycji wyjściowych. Ministrowie zagrozili sankcjami, ale na razie nie zdecydowali się na ich wprowadzenie. Jak poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski  "nie było w tej sprawie konsensusu".

Agencja Interfax Ukraina podała w dzień, że Moskwa postawiła Kijowowi ultimatum, w którym nakazuje, aby do wtorku do godz. 4.00 polskiego czasu ich siły wojskowe się poddały. Gdyby tego nie zrobiły, to do działań mieli wkroczyć żołnierze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej . Wieczorem, zarówno władze w Kijowie jak i  dowództwo floty zdementowały informacje o ultimatum. Jak jednak relacjonowali przebywający na Krymie dziennikarze, rosyjscy żołnierze próbowali nakłonić ukraińskich wojskowych do poddania się.

2 marca. Władimir Putin zgodził się na międzynarodową misję na Krymie. Barack Obama potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski

Po rozmowie z Angelą Merkel, Władimir Putin zgodził się na wysłanie na Krym misji pod auspicjami OBWE.  W trakcie rozmowy, Angela Merkel określiła rosyjską interwencję jako niedopuszczalną i niezgodną z międzynarodowym prawem. Wezwała gospodarza Kremla do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy.

W odpowiedzi Putin zwrócił uwagę na jak to określił: "niesłabnące zagrożenie ze strony ultra nacjonalistycznych sił dla obywateli Rosji na Ukrainie"  i oświadczył, że kroki podjęte przez Rosję były całkowicie adekwatne w obliczu nadzwyczajnej sytuacji.

Prezydent USA  Barack Obama zadzwonił do Bronisława Komorowskiego i zapewnił o pełnych gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski ze strony NATO oraz USA. Wcześniej, w Warszawie odbyło się zwołane przez polskiego prezydenta posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po nim, Bronisław Komorowski powiedział - Polska musi jasno wskazywać, że Rosja łamie prawo.

1 marca. Rosyjska Rada Federacji wyraziła zgodę na użycie wojsk na Ukrainie.

Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwróciła się do prezydenta Władimira Putina o podjęcie działań "mających na celu ustabilizowanie sytuacji na Krymie". W odpowiedzi, prezydent Władimir Putin złożył do Rady wniosek o wydanie zgody na użycie rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Wniosek umotywował koniecznością ochrony zdrowia i życia obywateli Federacji Rosyjskiej i członków sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Autonomicznej Republice Krymu.

Rada Federacji zgodziła się jednogłośnie, ale sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin oświadczył, że nie musi to oznaczać, że wojska zostaną użyte w najbliższym czasie.

Premier Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej Aksjonow oświadcza, że przejmuje całkowitą władzę nad siłami bezpieczeństwa. Jednocześnie informuje o wystosowaniu prośby do władz Rosji o pomoc w zapewnieniu ładu i pokoju na Krymie. Aksjonow poinformował także, że referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii Krymu zostało przyspieszone i odbędzie się 30 marca, a nie, jak wcześniej zaplanowano, 25 maja.
Rosja odmówiła konsultacji ze stronami Memorandum Budapeszteńskiego, które są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy. Memorandum podpisały w 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja. Państwa te zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy oraz do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły. W zamian za gwarancje bezpieczeństwa, Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej.

Rosyjskie MSZ informuje o rozpoczęciu akcji wydawania rosyjskich paszportów funkcjonariuszom Berkutu.

28 lutego. Janukowycz przemówił. Rosyjskie śmigłowce nad przestrzenią powietrzną Krymu.

Wiktor Janukowycz wystąpił podczas konferencji prasowej w rosyjskim mieście Rostów nad Donem. Oświadczył, że nie uznaje decyzji podjętych przez ukraiński parlament i wciąż czuje się prezydentem Ukrainy. W jego ocenie planowane na 25 maja wybory będą nielegalne i nie zamierza w nich startować.

Tego dnia, nad ranem, uzbrojeni mężczyźni zajęli cywilne lotniska w Sewastopolu i w stolicy Krymu, Symferopolu.Choć na mundurach nie mieli żadnych oznaczeń, obserwatorzy mówili, że to rosyjskie oddziały.  Po południu nad półwyspem pojawiły się rosyjskie śmigłowce bojowe.

W piątek Kijów poprosił Rosjan o konsultacje w sprawie sytuacji na półwyspie, jednak rosyjskie MSZ odmówiło udziału w rozmowach.

27 lutego. Jaceniuk nowym premierem Ukrainy. Na Krymie - zbrojny atak na parlament i zgoda na referendum

Za powołaniem Arsenija Jaceniuka na nowego premiera Ukrainy, głosowało 371 posłów Rady Najwyższej. Rząd utworzyła koalicja parlamentarna Europejski Wybór. UDAR Witalija Kliczki nie wszedł do rządu. Kilka ministerialnych stanowisk objęli bezpartyjni działacze Majdanu. Koalicja dysponuje większością 250 posłów w 450-osobowej Rady Najwyższej.

O poranku, uzbrojona i zamaskowana grupa ludzi, zajęła siedziby władz Autonomicznej Republiki Krymu. Akcję zorganizowali - jak się sami określają - "przedstawiciele samoobrony rosyjskojęzycznych obywateli Krymu”. W związku z zaistniałą sytuacją wojska Ukrainy postawiono w stan gotowości. Sprawcy ataku wywiesili rosyjskie flagi na zajętych budynkach.

Grupa, która zajęła parlament, wpuściła do budynku kilkudziesięciu deputowanych. Politycy na tak zwołanym posiedzeniu, zagłosowali za organizacją referendum.  Jego datę wyznaczyli na 25 maja, czyli na dzień  wyborów prezydenckich w całej Ukrainie.  Pytanie do obywateli Krymu będzie brzmiało:  autonomiczna Republika Krymu posiada niezależność państwową i wchodzi w skład Ukrainy na podstawie umów i porozumień - tak lub nie.

26 lutego. Nowy rząd na Majdanie, na Krymie starcie sił pro i antyrosyjskich oraz pokaz siły Rosji przy granicy z Ukrainą

Na Majdanie przedstawiono skład nowego rządu. Premierem zostanie lider Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk . W rządzie, oprócz polityków, znajdzie się wielu przedstawicieli Rady Majdanu. Ukraiński parlament ma zatwierdzić skład rządu zaufania narodowego w czwartek rano.

Na Krymie niepokoje. Tatarzy krymscy blokują budynek Wierchownej Rady Autonomicznej Republiki Krymu. Nie chcą dopuścić do posiedzenia, na którym może być rozpatrywana sprawa oderwania półwyspu od Ukrainy. W antyrosyjskiej manifestacji wzięło udział kilka tysięcy ludzi.

Niestabilna sytuacja w regionie spotkała się ze zdecydowaną reakcją Moskwy. Władimir Putin ogłosił alarm bojowy oraz zapowiedział "ćwiczenia (red. wojsk) przy granicy z Ukrainą". Rozkaz prezydenta dotyczy wojsk zlokalizowanych w okręgach Zachodnim i Centralnym. Sprawdzian ma trwać do 3 marca. Angażuje 150 tysięcy żołnierzy,  80 okrętów i  blisko tysiąc czołgów.

25 lutego. Prorosyjscy działacze postulują przyłączenie Krymu do Rosji. Janukowycz przed trybunał w Hadze?

Około 300 demonstrantów zablokowało wejście do krymskiego parlamentu. Prorosyjscy działacze żądają zwołania nadzwyczajnej sesji oraz referendum w sprawie uniezależnienia Krymu od Ukrainy. Wtorek to też początek kampanii wyborczej na Ukrainie. Do komisji wyborczej mogą zgłaszać się kandydaci. Wiadomo już, że w wyborach prezydenckich wystartuje szef UDAR-u Witalij Kliczko .

Tymczasem obalony prezydent wciąż jest poszukiwany. Były szef jego administracji Andrij Klujew twierdzi, że ostatni raz widział Janukowycza w sobotę. Klujew przebywa w kijowskim szpitalu, został ranny po "napaści na jego dom”. Dotychczas sądzono, że ukrywa się wraz z Janukowyczem.

Tego dnia Parlament Ukrainy uznał jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego ( MTK ) i zagłosował za postawieniem przed nim odsuniętego od władzy prezydenta. Wiktor Janukowycz, Witalij Zacharczenko i były prokurator generalny Wiktor Pszonka oskarżani są o spowodowanie śmierć ponad 100 obywateli Ukrainy i innych krajów. Oskarża się też ich o spowodowanie obrażeń u ponad 2 tys. osób.

24 lutego. List gończy za Janukowyczem. Tymoszenko nie będzie kandydować na prezydenta?

Pełnomocnik parlamentu Ukrainy ds. kontroli działalności prokuratury Jurij Machnycki poinformował, że Wiktor Janukowycz, jest poszukiwany listem gończym. - Pięćdziesiąt osób jest podejrzanych w prowadzonym przez prokuraturę śledztwie o masowe zabójstwo cywilów, listę otwiera Wiktor Janukowycz - powiedział.

W poniedziałek obrońca Julii Tymoszenko, w programie telewizyjnym, oświadczył, że była premier nie deklarowała udziału w planowanych na maj wyborach prezydenckich. - Ktoś rozpowszechnił informację, jakoby Julia Wołodymiriwna (Tymoszenko) oznajmiła, że startuje w wyborach prezydenckich. Nie odpowiada to rzeczywistości poinformował.

Tego dnia rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly zapowiedział, że oferta podpisania umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu jest nadal aktualna. Do jej parafowania może dojść, gdy "Ukraina będzie na to gotowa". UE czeka również na utworzenie nowego rządu, z którym będzie możliwe zainicjowane tego procesu.

23 lutego. Zmiany na szczeblach władzy, jeden z najbardziej strzeżonych budynków w kraju dostępny dla ludzi

Parlament przejął na własność państwa luksusową rezydencję odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Meżyhiria , jeden z najlepiej strzeżonych dotąd obiektów w państwie, od soboty jest otwarty dla ludzi. Jego były rezydent wciąż się ukrywa.

Ukraińscy deputowani czasowo przekazali obowiązki prezydenta przewodniczącemu parlamentu Ołeksandrowi Turczynowowowi . Parlamentarzyści postanowili też, że do wtorku zostanie utworzony Rząd Jedności Narodowej. - To sprawa priorytetowa - powiedział przewodniczący Rady Najwyżej Ołeksandr Turczynow .

Szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton zaapelowała do ukraińskich polityków o "odpowiedzialne działania", mające na celu utrzymanie integralności terytorialnej i jedności kraju.

22 lutego. Ukraina opłakuje ofiary zamieszek. Tymoszenko przemawia na Majdanie, a Janukowycz próbuje uciec z kraju

W Ukrainie ogłoszono żałobę narodową. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia, od początku starć w Kijowie zginęły 82 osoby,  622 zostały ranne, a 405 z nich trafiło do szpitali.

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Wołodymyr Rybak podał się do dymisji. Według informacji ukraińskich mediów, Rybak jest w Charkowie razem z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Popołudniu Parlament Ukrainy przyjął rezolucję o uwolnieniu z więzienia Julii Tymoszenko. Wieczorem była premier dociera do Kijowa. Podczas przemówienia na Majdanie Tymoszenko deklaruje chęć wzięcia udziału w wyborach prezydenckich.

Tego dnia pojawia się też informacja, że prezydent Janukowycz usiłował uciec samolotem do Rosji, jednak straż graniczna uniemożliwiła mu wylot.

21 lutego. Koniec negocjacji - władza kapituluje

Prezydent Wiktor Janukowycz i trzej liderzy ukraińskiej opozycji podpisali porozumienie w sprawie wyjścia Ukrainy z kryzysu. Przewiduje ono między innymi wcześniejsze wybory prezydenckie, powstanie rządu jedności narodowej i powrót do konstytucji z 2004 roku.

Tego samego dnia ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 r., ograniczając uprawnienia prezydenta Janukowycza. Przyjął też ustawę umożliwiającą zwolnienie z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

W piątek rosyjskie agencje poinformowały też, że Kijów wycofał się z emisji euroobligacji o wartości 2 miliardów dolarów. To właśnie te obligacje zamierzała w tym tygodniu wykupić Rosja, realizując zobowiązanie do udzielenia Ukrainie finansowej pomocy w wysokości 15 miliardów dolarów.

20/21 lutego. Nocne negocjacje Janukowycza z opozycją - w rozmowach uczestniczą ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji

Liderzy opozycji: Witalij Kliczko z partii UDAR, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny i Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda, udali się z parlamentu na rozmowy z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i ministrami spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji.

- Przed nami noc ciężkich negocjacji - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski.

20 lutego. Kolejne zamieszki i ofiary, ogłoszono ewakuację parlamentu

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od wtorku w Kijowie zginęło 28 osób. Jest to stan na godz. 6 rano (godz. 5 czasu polskiego).

Rankiem na Majdanie ponownie wybuchają walki. Siły MSW zostają wyparte z placu. MSW podało, że do milicjantów strzela snajper. Siły specjalne Berkut twierdzą, że demonstranci mają broń na ostrą amunicję. Opozycja winą za zerwanie rozejmu obarcza władzę. Bilans ofiar tego dnia jest zatrważający. Media informują, że śmierć w zamieszkach mogło ponieść nawet 25 osób.

W tym dniu ogłoszona też zostaje ewakuacja parlamentu i rządu.

19 lutego. Zmiany na szczeblu wojskowym i "operacja antyterrorystyczna"

Janukowycz wyznacza na szefa sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Jurija Iljina . Wcześniej funkcję tę pełnił gen. Wołodymyr Zamana. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy tego dnia ogłosiła, rozpoczęcie "operacji antyterrorystycznej".

Janukowycz oskarża opozycję o próbę przewrotu, ale nie wyklucza dialogu. Dlatego późnym wieczorem Janukowycz spotyka się z trzema liderami opozycji. Jeden z nich, Arsenij Jaceniuk , mówi po rozmowach, że władza i opozycja zawarły rozejm. Oznacza to, że "szturmu na Majdan nie będzie".

18 lutego. Dwadzieścia sześć osób ginie w starciach z milicją

Według ministerstwa zdrowia, poza ofiarami śmiertelnymi, w trwających od rana potyczkach, kilkaset osób zostało rannych. Siły MSW wypierają demonstrantów z dzielnicy rządowej, przypuszczają też atak na Majdan.

We Lwowie demonstranci zajmują siedzibę władz obwodowych. Przejmują też siedziby ważnych instytucji - SBU , prokuratury, jednostek wojskowych. Do podobnych zajść dochodzi w Iwano - Frankowsku i Tarnopolu.

16 lutego. Witalij Kliczko deklaruję zamiar startu w wyborach prezydenckich

W związki z tym, ten jeden z bardziej liczących się liderów opozycji, rezygnuje z niemieckiej karty stałego pobytu. Jednocześnie opozycja przystępuje do formowania alternatywnego rządu. Ma on doprowadzić do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Kolejnym celem jest uwolnienie więźniów politycznych, w tym Julii Tymoszenko.

W odpowiedzi na zwolnienie uczestników protestów w Kijowie i innych miastach, przeciwnicy władz opuszczają kijowski ratusz. Budynek  okupowany był od 1 grudnia. Aktywiści wychodzą też z gmachów obwodowych (wojewódzkich) administracji państwowych w kilku innych miastach.

12/14lutego. Wymagania wobec Unii i zwolnienia ostatnich więźniów

P.o. szefa MSZ Leonid Kożara mówi, że Ukraina oczekuje od UE konkretnych ofert wsparcia finansowego.

Dwa dni później władze uwalniają ostatnią grupę spośród 236 osób zatrzymanych w związku ze styczniowymi zajściami. Podstawę stanowi ustawa o amnestii z 31 stycznia.

6 lutego. Parlament Europejski przyjmuje rezolucję w sp. Ukrainy

W dokumencie europarlamentarzyści potępiają przemoc na Ukrainie, wzywają też do politycznego rozwiązania kryzysu oraz apelują do państw UE o przygotowanie wsparcia finansowego. Unia Europejska grozi też sankcjami.

5 lutego. UE oferuje wsparcie w ukaraniu winnych użycia przemocy wobec opozycji

Ashton proponuje Ukrainie wsparcie w śledztwach w sp. użycia przemocy podczas protestów antyrządowych oraz pomoc ekspercką przy reformie konstytucji.

30/31 stycznia. Poszukiwany opozycjonista Dmytro Bułatow odnajduje się

Aktywista zaginał dziesięć dni wcześniej. Na jego ciele są widoczne ślady pobicia.

W tym dniu Janukowycz podpisuje ustawę o amnestii. Prezydent anuluje też, przyjęte 16 stycznia, "ustawy dyktatorskie".

29 stycznia. Ustawa o amnestii przegłosowana

Zapisy dokumentu mają wejść w życie, po opuszczeniu przez demonstrantów budynków ministerstw. Opozycja nie uznaje tej ustawy.

28 stycznia. Premier Mykoła Azarow podaje się do dymisji

Premierem pełniącym obowiązki zostaje dotychczasowy pierwszy wicepremier Serhij Arbuzow . Większość kontrowersyjnych ustaw wymierzonych w opozycję, przyjętych 16 stycznia zostaje odwołanych przez parlament.

27 stycznia. " Wschodni " bastion poparcia dla prezydenta pada

We wschodniej Ukrainie zwiększa się liczba protestów. Tego dnia dochodzi do zajęcia kolejnego budynku rządowego - ministerstwa sprawiedliwości.

25 stycznia. Janukowycz oferuje stanowiska opozycji

Premierem miałby zostać Arsenij Jaceniuk , tekę wicepremiera ds. nauki i kultury zaproponowano Witalijowi Kliczce. Obaj odrzucają ofertę.

Pomysł powołania grupy roboczej ds. zmian w konstytucji spotyka się z aprobatą prezydenta. Zmiany mają zwiększyć kompetencje parlamentu kosztem uprawnień prezydenta. Janukowycz godzi się też na uchwalenie ustawy o amnestii dla wszystkich uczestników demonstracji. Warunkiem zwolnienia z aresztów, jest opuszczenie zajętych przez aktywistów gmachów rządowych w całym kraju.

W tym dniu przeciwnicy rządu zajęli też siedzibę ministerstwa energetyki i przemysłu węglowego.

24 stycznia. Zakaz sprzedaży broni i akcesoriów militarnych

Obostrzenie tłumaczone jest eskalacją protestów. W tym dniu dochodzi też do zajęcia przez demonstrantów budynku ministerstwa rolnictwa.

Prezydent Janukowycz zapowiada zmiany w rządzie mówi też o amnestii dla osadzonych opozycjonistów. Jednocześnie winą za zamieszki obarcza radykałów z opozycji.

W tym dniu dochodzi też do kolejnego strać z milicją, rozejm trwał tylko dwie doby.

23 stycznia. Tymczasowy rozejm

Ogłoszono go na okoliczność planowanego spotkania opozycji z Janukowyczem.

Tymczasem we Lwowie, Równem, Tarnopolu i Czerkasach mieszkańcy zajmują siedziby władz wojewódzkich.

22 stycznia. Prokuratura informuje o pierwszych ofiarach śmiertelnych

Potwierdzono śmierć trzech demonstrantów po kilku dniach starć. Zdaniem " majdanowców " ofiar było pięć. Opozycja utrzymuje, że cztery osoby nosiły ślady ran postrzałowych w klatkę piersiową, szyję i głowę.

USA za te akty przemocy straszy obostrzeniami. Ambasada amerykańska grozi unieważnieniem wiz osób odpowiedzialnych za użycie broni. W ocenie mediów, oznacza to wprowadzenie sankcji personalnych wobec części urzędników.

Tego samego dnia Janukowycz zgadza się spotkać z przywódcami opozycji. Wieczorem pod Kijowem zastaje odnalezione ciało zakatowanego na śmierć Jurija Werbyckiego . Był on uczestnikiem protestów antyrządowych. Zaginął po tym, jak uprowadzono go ze szpitala.

21 stycznia. Stan wojenny nie jest planowany...

Takie oświadczenie wydał Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Klujew .

19 stycznia. Szturm na dzielnicę rządową w Kijowie dwieście osób rannych

Tłum zaatakował kordon policji chroniącej dzielnicę rządową. Rannych zostało sto demonstrantów i stu milicjantów. Z opublikowanych nagrań wynika, że milicja strzela gumowymi kulami do dziennikarzy.

W tym dniu prezydent ogłosił też zamiar powołania specjalnej komisji. Jej celem ma być zażegnanie konfliktu.

16 stycznia. Poważne zmiany w ukraińskim prawie uderzają w opozycję

Rada Najwyższa znacznie zaostrza kary dla uczestników niesankcjonowanych zgromadzeń. Wprowadza do prawa pojęcie organizacji społecznej spełniającej funkcję "zagranicznego agenta" i upraszcza procedurę uchylania immunitetu poselskiego.

Zmiany w prawie spotykają się z krytyką opozycji. Społeczność międzynarodowa uznaje te zmiany za niedemokratyczne. Następnego dnia prezydent Ukrainy podpisuje kontrowersyjne ustawy.

13/15 stycznia. Konspiracyjne spotkanie w Charkowie, bez udziału liderów opozycji

W pierwszym krajowym Forum Euromajdanów nie wzięli udziału: szef partii UDAR Witalij Kliczko, lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok i szefa parlamentarnej frakcji Batkwiszczyny Arsenij Jaceniuk .

Tego dnia rząd zatwierdza program współpracy z byłymi poradzieckimi republikami zrzeszonymi w  kontrolowanej przez Rosję Unii Celnej. Program precyzuje relacje między państwami do 2020 roku.

11 stycznia. Kijów - kolejne starcie z milicją

Ucierpiał w nich m.in Jurij Łucenko , były szef MSW obecny lider opozycji oraz dziennikarze. W sumie kilkanaście osób.

9 stycznia. Azarow : czas na praktyczne rozmowy o warunkach stowarzyszenia z UE

Premier podkreślił też, że należy niezwłocznie uruchomić program współpracy przemysłowej z Rosją.

3 stycznia. Napad na deputowanego opozycyjnej partii Swoboda

Deputowany Andrij Ilienko został pobity. To samo spotkało jego adwokata Sydora Kizina.

Rok 2014

25 grudnia. Brutalne pobicie dziennikarki Tetiany Czornowoł

Aktywistka Euromajdanu twierdzi, że za czyn odpowiedzialni są wysoko postawieni urzędnicy, o których pisała w swoich artykułach. Dziennikarkę pobito, gdy wracała do Kijowa z pobliskiej miejscowości.

24 grudnia. Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ma zakaz wjazdu na Ukrainę

Zakaz otrzymuje również trzydziestu pięciu innych cudzoziemców, władza zarzuca im wspieranie opozycji. Decyzja została ogłoszona przez MSZ i SBU .

22/23 grudnia. Powstaje ponad partyjny ruch opozycyjny "Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdanu"

Nowo powstały ruch domaga się dymisji rządu oraz nowej konstytucji. Następnego dnia Janukowycz podpisuje amnestię dla zatrzymanych na Majdanie.

17 grudnia. Ukraina podpisuje z Rosją nowe umowy

Dotyczą one niższych cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy oraz o rosyjskich inwestycji w ukraińskie obligacje skarbowe. W latach 2013 i 2014 Rosja na ten cel ma przeznaczyć 15 mld dol. Putin zapewnia, że porozumienie nie jest obwarowane żadnymi warunkami.

15 grudnia. "Dzień Godności" na kijowskim Majdanie

Od stu do dwustu tysięcy ludzi uczestniczy w manifestacji zorganizowanej przez opozycję w centrum stolicy Ukrainy. W tym dniu Komisarz UE Sztefan Fuele powiedział, że konsultacje z Kijowem zostały wstrzymane.

Pomimo tej decyzji Premier Azarow zapewnił, że rząd dalej chce prowadzić rozmowy w sprawie stowarzyszenia. Wicepremier Serhij Arbuzow utrzymywał, że włączenie Ukrainy do Unii Celnej nie jest planowane.

14 grudnia. Prokuratura wskazuje winnych ataku na Majdan z 30 listopada

Na liście znajduje się zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Wołodymyr Siwkowycz , szef kijowskiej administracji Ołeksandr Popow i b. szef stołecznej milicji Wałerij Koriak.

W tym dniu do Kijowa zjeżdżają też zwolennicy Janukowycza. Jest ich około pięćdziesięciu tysięcy. Pod parlamentem rozrasta się ich miasteczko namiotowe.

13 grudnia. Brak porozumienia przy okrągłym stole

Prezydent Janukowycz odrzuca wszystkie postulaty opozycji. Stronnictwo antyrządowe, w tym m.in. Witalij Kliczko, domagało się podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i dymisji rządu.

11 grudnia. Milicja wkracza na Majdan

To była krótka akcja. Odziały szybko się wycofały. Ich działanie krytykuje USA.

Azarow poinformował, że pomoc finansowa UE, oferowana w ramach umowy stowarzyszeniowej, powinna wynieść dwadzieścia miliardów euro. Oznajmił jednocześnie, że na planowanym 17 grudnia spotkaniu w Moskwie, kwestia zbliżenia Ukrainy do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem nie będzie poruszona.

10 grudnia. Unijni i amerykańscy dyplomaci w Kijowie

Prezydent Janukowycz spotyka się z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton oraz przedstawicielką Departamentu Stanu USA Victorią Nuland .

Zwolennicy Janukowycza zablokowali wejście do przedstawicielstwa UE w Kijowie. Kilkaset osób domagało się wstrzymania przez Zachód nacisków na Ukrainę. Według mediów akcja była inspirowana przez władzę.

9 grudnia. Opozycja i władza chcą negocjować

Witalij Kliczko z partii UDAR wyraża gotowość do rozmów. Prezydent Janukowycz deklaruje swoje poparcie dla negocjacji przy okrągłym stole.

MSW rozpoczęło szeroko zakrojoną akcję wypierania protestujących sprzed budynków rządowych. Umundurowani i uzbrojeni ludzie w maskach zajęli też serwery głównej partii opozycyjnej Batkiwszczyna .

8 grudnia. "Marsz Miliona" i "obalenie" Lenina

Ulicami Kijowa przechodzi kilkaset tysięcy ludzi. Wieczorem obalony też zostaje pomnik Lenina, który stał w centrum miasta.

W tym dniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ( SBU ) wszczyna śledztwo ws. "działań skierowanych na bezprawne przejęcie władzy państwowej".

6 grudnia. Janukowycz i Putin rozmawiają w Soczi

W stolicy igrzysk olimpijskich dyskutowana jest m.in. kwestia podpisania umowy o partnerstwie strategicznym, omawiane są też szczegóły kredytu. Rosja jest gotowa zaoferować Ukrainie dwanaście miliardów dolarów.

Julia Tymoszenko przerywa głodówkę prowadzoną od 25 listopada .

4 grudnia. MSW wprowadza zakaz używania siły wobec demonstrantów

Manifestanci ponownie blokują siedzibę rządu. Zapada decyzja o nie używaniu siły wobec opozycji.

Wicepremier Jurij Bojko leci do Moskwy. Jednym z tematów rozmów mają być kwestie gazowe. Wieczorem ukraińskie MSW wydaje podwładnym zakaz używania siły. Następnego dnia ma się odbyć spotkanie ministrów w ramach OBWE.

3 grudnia. UE wraca do gry - karty rozdaje Gazprom

Premier Azarow oświadcza, że UE zgodziła się wznowić rozmowy w sprawie pomocy finansowej. Tego samego dnia ukraiński koncern Naftohaz informuje o nowych ustaleniach z Gazpromem.

Podczas jałowej debaty w Radzie Najwyższej nad odwołaniem rządu, Azarow poinformował, że Unia Europejska zgodziła się wznowić rozmowy o pomocy finansowej dla Ukrainy. Opozycja zapowiedziała rozpoczęcie blokady siedziby prezydenta.

Z jednej strony potencjalny powrót do rozmów z UE o pomocy finansowej, z drugiej realna oferta Gazpromu. Ukraiński koncern Naftohaz informuje, że potentat odroczył płatność za gaz zakupiony od Rosji w okresie od października do grudnia. Ukraina za surowiec ma zapłacić wiosną 2014 roku.

2 grudnia. Ukraińskiego okrągłego stołu nie będzie

Opozycja parlamentarna domaga się wypuszczenia Juli Tymoszenko, jednocześnie odmawia negocjacji z władzami przy okrągłym stole. W tym samym czasie demonstranci blokują siedzibę rządu. Zdaniem władz manifestanci planują wtargnąć do parlamentu. Premier Azarow mówi o oznakach zamachu stanu.

Prezydent i premier tłumaczą się też z zajść, które miały miejsce w ostatnich dniach. Twierdzą, że doszło do nadużycia siły przez milicję. Prezydent Janukowycz zapowiada śledztwo w tej sprawie. Z kolei, premier Azarow twierdzi, że rząd i prezydent nie wiedzieli o brutalnych akcjach służb mundurowych. Za te działania zostaje odwołany szef kijowskiej milicji.

1 grudnia. Opozycja zajmuje budynki państwowe

Protesty w Kijowie przybierają na sile, w ukraińskiej stolicy gromadzi się kilkaset tysięcy ludzi. Demonstranci zajmują budynek władz miejskich oraz dom prorządowych związków zawodowych.

Doszło też do próby zajęcia siedziby prezydenta, zdaniem opozycji to była prowokacja. Podczas starć z milicją, według źródeł medycznych, sto pięćdziesiąt osób zostało rannych a dziewięć aresztowano. Rząd ukraiński donosi, że w potyczkach z demonstrantami ucierpiało stu trzydziestu milicjantów.

30 listopada. Pierwsze starcia z milicją są ranni i aresztowani

Milicja brutalnie rozpędza protestujących z Majdanu Niepodległości. Prounijna manifestacja zmienia charakter na antyrządową.

W wyniku działań milicji kilkadziesiąt osób zostaje rannych, w tym kilku Polaków. Dochodzi również do zatrzymań, milicja aresztowała trzydziestu pięciu protestujących. Na reakcję opozycji nie trzeba było długo czekać. Tego samego dnia zostaje powołany sztab Sprzeciwu Narodowego i rozpoczynają się przygotowania do ogólnokrajowego strajku.

27 listopada. Janukowycz: protesty na Majdanie mają pokojowy charakter

Podczas konferencji prasowej prezydent Ukrainy przyznał, że nie ma nic przeciwko manifestowaniu postaw prounijnych na Majdanie, pod warunkiem, że nie wiąże się to z łamaniem prawa.

Jednocześnie, w przededniu szczytu w Wilnie, premier Mikoła Azarow zapowiedział, że negocjacje w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej nie zostały zerwane.

25/26 listopada. Janukowycz przekonuje, Tymoszenko głoduje

Prezydent Wiktor Janukowycz przerywa milczenie. Zapewnia o zachowaniu proeuropejskiego kursu Ukrainy. Osadzona w kolonii karnej w Charkowie Julia Tymoszenko ogłasza głodówkę.

Janukowycz zapewnia, że nigdy "nie wystąpi" przeciwko woli narodu. Podkreśla też, że Ukraina nie schodzi z europejskiej ścieżki rozwoju. Następnego dnia prezydent zapowiedział, że weźmie udział w organizowanym w Wilnie szczycie Partnerstwa Wschodniego.

Julia Tymoszenko domaga się podpisania umowy z UE. 25 listopada , w akcie solidarności z protestującymi, była premier rozpoczyna głodówkę.

22 listopada. Władza mówi o przyczynach wstrzymania prac nad porozumieniem z UE

" Euromajdanowcy " w Kijowie, studenci we Lwowie. Protesty antyrządowe przybierają na sile. Ukraińskie władze starają się gasić emocje, tłumaczą decyzję o wstrzymaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Premier Mykoła Azarow mówi, że "skrajnie ostre" warunki udzielania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomocy finansowej Ukrainie, są nie do przyjęcia.

Tłumaczenia władz nie przekonują manifestujących. Kijowskie protesty pod nazwą Euromajdan przybierają na sile. Liczba manifestujących wzrasta. Przeciw zerwaniu negocjacji opowiada się kilka tysięcy lwowskich studentów, do bojkotu decyzji władz nawołuje się też w innych miastach m.in. Łuck, Iwano - Frankowsk , Użhorod , a nawet Charków i Donieck na wschodzie kraju.

21/22 listopada. Początek protestów na Majdanie

Zwolennicy integracji europejskiej w nocy zebrali się na kijowskim placu Majdan Niepodległości.

Kilka tysięcy ludzi protestuje przeciwko prorosyjskim decyzjom ukraińskiego rządu. " Majdanowcy " deklarują opuszczenie placu, jeśli rząd zmieni stanowisko w sprawie integracji z Unią Europejską.

21 listopada. Stowarzyszenie Ukrainy i UE zagrożone

Podpisanie umów: stowarzyszeniowej i o utworzeniu wolnego handlu z Unią Europejską, wisi na włosku. Dokumenty miały być podpisane podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Zdaniem ukraińskiego rządu umowa nie zrekompensuje strat w handlu z Rosją, na które Ukraina się narazi wchodząc w "gospodarczy sojusz" z Unią Europejską. Do stowarzyszenia miało zostać "przypieczętowane" kilka dni później w Wilnie.

Jednocześnie opublikowano rozporządzenie o powołaniu komisji trójstronnej z udziałem UE i Rosji, która ma się zająć "odnowieniem stosunków handlowych z Rosją oraz zapewnieniem równoprawnych relacji między UE i Ukrainą".

(PAP, pkur ,ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak