X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy wrócimy na Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 14:20
Już dawno nie interesowano się Księżycem tak bardzo jak teraz. Jest on celem różnych programów i misji. Czy szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob? Posłuchaj.
Audio
Kiedy wrócimy na Księżyc?
Już dawno nie interesowano się Księżycem tak bardzo jak teraz. Jest on celem różnych programów i misji. Czy szykuje się powrót człowieka na Srebrny Glob? Posłuchaj.
W 2015 roku Rosjanie planują wysłać na Księżyc misję bezzałogową. Jedna z prywatnych firm chce z kolei podjąć loty komercyjne na Księżyc - i to jeszcze przed 2020 rokiem. - Ludzie powoli myślą o powrocie na Księżyc - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. 
Co ciekawe, po sukcesie Apollo 11 zainteresowanie Księżycem opadło. - Startu misji Apollo 13 nikt nawet nie chciał transmitować - mówi Wójcicki. To dlatego, że nie mieliśmy pomysłu na to, co właściwie zrobić z Księżycem. Teraz widzimy, że Księżyc nam się po prostu przyda, na przykład jako baza, z której można byłoby latać dalej, chociażby na Marsa. - Księżyc ma dużo mniejszą grawitację, więc dużo łatwiej wystrzelić stamtąd rakietę o dużej masie - wyjaśnia dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Można tam także budować większe zwierciadła teleskopów, które nie będę się wyginały pod własnym ciężarem, tak jak robiłyby to na Ziemi.

W 2015 roku Rosjanie planują wysłać na Księżyc misję bezzałogową. Jedna z prywatnych firm chce z kolei podjąć loty komercyjne na Księżyc - i to jeszcze przed 2020 rokiem.

- Ludzie powoli myślą o powrocie na Księżyc - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Co ciekawe, po sukcesie Apollo 11 zainteresowanie Księżycem opadło. - Startu misji Apollo 13 nikt nawet nie chciał transmitować - mówi Wójcicki.

To dlatego, że nie mieliśmy pomysłu na to, co właściwie zrobić z Księżycem. Teraz widzimy, że Księżyc po prostu może nam się przydać, na przykład jako baza, z której można byłoby latać dalej, chociażby na Marsa. - Księżyc ma dużo mniejszą grawitację, więc dużo łatwiej wystrzelić stamtąd rakietę o dużej masie - wyjaśnia dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Można tam także budować większe zwierciadła teleskopów, które nie będą się wyginały pod własnym ciężarem, tak jak robiłyby to na Ziemi.

(ew)

Zobacz więcej na temat: astronautyka księżyc NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NASA chce sprowadzić asteroidę na orbitę Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 00:35
Kilka tygodni temu pisaliśmy o amerykańskich planach zbudowania bazy na Księżycu. Na tym się nie kończy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatne kopalnie na Księżycu? Google wspiera projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 11:54
Naukowcy i biznesmeni coraz bardziej interesują się wydobywaniem minerałów… na Księżycu. O specjalną nagrodę, w wysokości 20 milionów dolarów, konkuruje 25 firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadrzyj głowę i wypatruj na niebie komety

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 20:32
Kometa C/2011 L4 (PanSTARRS), która przez ostatnie trzy tygodnie była widoczna gołym okiem na półkuli południowej, przechodzi na nasze niebo.
rozwiń zwiń