Oszuści internetowi kradną coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 18:07
550 milionów dolarów stracili łącznie Amerykanie w 2009 r. w wyniku oszustw za pomocą internetu, dwa razy więcej niż w roku poprzednim - podał w raporcie ośrodek śledzący tego rodzaju przestępstwa. Raport streścił poniedziałkowy "Los Angeles Times".
Audio

Tropieniem oszustw internetowych zajmuje się Internet Crime Complaint Center w Kalifornii, w którym agenci FBI współpracują z prywatnym ośrodkiem ds. walki z przestępczością finansową.

Centrum ostrzega, że oszuści używają coraz bardziej wyrafinowanych metod, w pełni korzystając z anonimowości poruszania się w sieci. Wzrost ogólnej kwoty, na jaką udało się im naciągnąć naiwnych, wynika też ze zwiększania się zasięgu internetu, z którego korzysta coraz więcej osób.

Najwięcej oszustw notuje się w Kalifornii. Najczęściej polegają one na niedostarczaniu towarów, które klienci zamówili w sieci i za nie zapłacili, albo ściąganiu zaliczek za nieistniejące towary lub usługi.

Wyrafinowane metody

W ub.r. wiele osób padło ofiarą oszustwa-szantażu, gdzie wysyłający e-maile przedstawiali się jako płatni zabójcy, którym zlecono zamordowanie adresata. Wymuszali w ten sposób wielotysięczne opłaty, grożąc ich zabiciem. Wiele tych e-maili wysłano z Afryki Zachodniej.

Przestępcy posługują się też wirusami, dzięki którym uzyskują wgląd do haseł i numerów rachunków bankowych ofiar. Wirusy takie, wysyłane w załącznikach, pozwalają złodziejom wykradać pieniądze z tych rachunków.

Centrum w Kalifornii radzi instalować w komputerach aktualne zabezpieczenia (firewalls), korzystać tylko z renomowanych portali sprzedaży internetowej i nie odpowiadać na e-maile niewiadomego pochodzenia.

to, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanie wydali 27 mld dolarów na prezenty

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 12:13
Tyle pieniędzy wydali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych jedynie w formie online - podaje comScore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Broń elektroniczna przeciwko cyberprzestępcom

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 16:18
Rząd Stanów Zjednoczonych przyznał, że Amerykanie nie są odpowiednio chronieni przed atakami cyberprzestępców. Według szefowej Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, potrzebne są natychmiastowe działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Towary, które nie istniały, kupiono za 800 tys. euro

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 12:11
Rumuńscy prokuratorzy poinformowali, że zatrzymano 34 osoby pod zarzutem fałszerstw internetowych o wartości 800 tysięcy euro. Podejrzani oferowali w internecie różne towary, które faktycznie nie istniały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: FBI walczy o możliwość śledzenia Internautów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 16:15
Największy obrońca wolności w Internecie może wkrótce sam śledzić swoich Internautów. FBI walczy, aby w USA wprowadzono rejestr odwiedzanych stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stają się ofiarami w internecie, bo nie czytają

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 07:19
Często internauci, nie czytając regulaminów, padają ofiarą właścicieli serwisów, którzy ukrywają cenniki świadczonych usług - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy blokowanie stron narusza nasze swobody?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 12:00
Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które pomogą w walce ze stronami "niedozowlonymi" w internecie. To strony pedofilskie, z treściami faszystowskimi oraz na przykład firm hazardowych.
rozwiń zwiń