Australian Open 2024: Iga Świątek zagra z triumfatorką turnieju. "Za wcześnie na takie mecze"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 14:25
Iga Świątek rozpocznie udział w turnieju Australian Open od meczu z amerykańską tenisistką Sofią Kenin. Triumfatorka Australian Open z 2020 roku to trudna rywalka, ale w jedynym dotychczasowym pojedynku obu zawodniczek to Polka okazała się lepsza. Kto zatem ma większe powody do niepokoju przed meczem 1. rundy turnieju w Melbourne?
Iga Świątek i Sofia Kenin
Iga Świątek i Sofia KeninFoto: PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Wydarzenia w Melbourne obserwuje Cezary Gurjew. Zapraszamy na relacje dziennikarza radiowej Jedynki z Australian Open 2024.

25-letnia Kenin na liście WTA zajmuje obecnie 38. miejsce, ale niespełna cztery lata temu była czwarta. To właśnie w 2020 roku doszło do jedynego do tej pory jej meczu ze Świątek. Trzy lata młodsza Polka była górą w finale French Open i sięgnęła po swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł.

Kenin natomiast ma w dorobku wygrany Australian Open 2020, ale w kolejnych sezonach nawet nie zbliżyła się do prezentowanego wówczas poziomu. Problemy zdrowotne sprawiły, że spadła do trzeciej setki rankingu WTA. Rok temu w Melbourne odpadła już w pierwszej rundzie.

Wielu kibiców twierdzi, że pierwsza runda to zdecydowanie zbyt wczesny etap, by mierzyły się dwie tak klasowe tenisistki. Nie brakuje również wyrazów solidarności z... Kenin, a wielu fanów żałuje, że Amerykance przyjdzie grać z faworyzowaną Polką.

Australian Open gwarancją emocji od 1. rundy

Jak wylicza statystyczny profil Opta Ace, to trzecia edycja AO z rzędu, w której już w pierwszej rundzie obejrzymy mecz triumfatorek turniejów wielkoszlemowych. Przed Świątek i Kenin w 2022 roku los skojarzył ze sobą Emmę Raducanu i Sloane Stephens, zaś rok później Wiktoria Azarenka "wpadła" na Sofię Kenin.

Lista potencjalnych kolejnych rywalek Polki również wygląda bardzo ciekawie. Jeśli pokona Kenin, to zmierzy się albo z mistrzynią Australian Open 2016, Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber, albo z finalistką imprezy w 2022 roku Amerykanką Danielle Collins.

W 1/4 finału może dojść do meczu Świątek m.in. z Łotyszką Jeleną Ostapenko, z którą ma bilans 0-4, czy aktualną mistrzynią Wimbledonu Czeszką Marketą Vondrousovą. W półfinale może czekać ubiegłoroczna finalistka Kazaszka Jelena Rybakina.

Posłuchaj
04:27 AO do KS 11.01.mp3 Cezary Gurjew z bliska przyglądał się losowaniu drabinki Australian Open (PR1)


Świątek w Australian Open wystąpi po raz szósty. Najlepszy wynik osiągnęła dwa lata temu, gdy dotarła do półfinału. W nim uległa Collins. Natomiast rok temu w 1/8 finału przegrała z Rybakiną.

Jak wyglądał 2023 rok w tenisie? Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl Bartosz Goluch i Paweł Majewski podsumowują wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.

<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<  

Czytaj także:

bg

Czytaj także

Australian Open: Polskie Radio współpracuje z SBS. "To najbardziej interesuje Polonię w Melbourne"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 10:56
Polskie Radio od wielu lat współpracuje z australijskim Special Broadcasting Service (SBS). W nadającej w 69 językach stacji pracuje Polak - Dariusz Buchowiecki, który w rozmowie z Cezarym Gurjewem opowiedział o kooperacji SBS z naszą rozgłośnią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To będzie hit na aukcjach WOŚP. Iga Świątek przygotowała coś wyjątkowego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 19:11
Iga Świątek zaskoczyła wszystkich i zrobiła furorę jeszcze przed rozpoczęciem zeszłorocznych WTA Finals w Cancun. Wszystko dzięki czerwonej sukience, która teraz trafiła na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
rozwiń zwiń