X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co ty wiesz bez Wikipedii?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Młodzież często posługuje się hasłem "nie ma cię w sieci to nie istniejesz". Fakt, najczęściej poszukując informacji sięgamy do internetu.
Audio

Gdy poszukujemy informacji zazwyczaj trafiamy na strony Wikipedii, kontynuujemy internetowe poszukiwania tylko wtedy, gdy wiedza tam znaleziona nam nie wystarcza.

O przyczynach takiego stanu rzeczy Krzysztof Grzybowski rozmawiała z zaproszonymi gośćmi: profesorem Włodzimierzem Gogołkiem z  Wydziału Dziennikarstwa UW i profesorem Adamem Wierzbicki z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Wśród powodów popularności Wikipedii panowie wymieniają: łatwość wyszukiwania, dostępność, cenę, a właściwie jej brak i nadążanie za zmianami i to, że w internecie informacje powstają w sposób demokratyczny. Internet z pewnością utrudnił też pewne sprawy, stworzył zawody.

- Powstały nowe zawody np. "audytor wiarygodności informacji", tacy ludzie są poszukiwani. Ta osoba musi umieć szukać, analizować informacje i weryfikować je - wyjaśnia prof. Wierzbicki.

Profesor Gogołek zwraca uwagę, że w sieci ukazują się też informacje nieprawdziwe, choć Wikipedia cały czas pracuje nad swoją wiarygodnością, wyłapuje błędy wprowadzane specjalnie przez internetowych wandali.

Na przestrzeni lat zmienił się również nasz sposób patrzenia na informacje. Czasem zdarza się tak, że na temat błahej sprawy dostaniemy bardzo dużo wyników, a ważna zostanie pominięta.  Należy też pamiętać, że internet, łatwość otrzymywania odpowiedzi na nasze pytania zabija w nas kreatywność i własne myślenie. Jak temu zaradzić i jak działać na rzecz wiarygodności informacji w internecie dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I ty zostań wikipedystą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 04:20
Prawie wszyscy korzystamy z Wikipedii. Teraz mamy szansę pomóc ją rozwijać i w dodatku wygrać atrakcyjne nagrody np. wyjazd do Hongkongu na Wikimanię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo internetowych czarnych list wchodzi w życie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 09:10
Oficjalnie: przeciwko internetowej pornografii dziecięcej, nieoficjalnie: przeciwko opozycji i działaczom demokratycznym. Prawo pozwalające na blokowanie stron www bez wyroku weszło w życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chodzi o zanurzanie pióra w ranie"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 11:22
- Dziennikarstwo pozwala wyrobić sobie pewną wizję świata, a przede wszystkim rozwija ciekawość - mówił gość Kultury w Jedynce, Pierre Assoulilne, francuski dziennikarz, a także członek Akademii Goncourtów.
rozwiń zwiń