"Polska obejmuje prezydencję w trudnym czasie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 14:00
- Mimo tego, jest to dobry moment na promocję naszej kultury, nauki czy kuchni - mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
Flagi państw Unii Europejskiej
Flagi państw Unii EuropejskiejFoto: European Parliament - Audiovisual Unit

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje kierunek polityczny Unii, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przyznaje, że Polska obejmuje prezydencję w trudnym dla Europy czasie. Spowodowane jest to  głównie kryzysem w Grecji. Dodaje, że przejmuje ją po Węgrzech, które znakomicie poradziły sobie  z przewodnictwem w Radzie UE.

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej dobrym kierunkiem dla polskiej prezydencji jest tzw. "Inicjatywa Warszawska" zaproponowana przez prof. Grzegorza Kołodko. Zakłada ona udzielenie szerszej pomocy, mniej rozwiniętym częściom świata.

- Po Polsce prezydencję obejmie Dania, a po niej Cypr. Powinniśmy przekazać tym krajom rozwiązania, które będą mogli kontynuować. "Inicjatywa Warszawska" jest dobrą propozycją - dodaje.

Zdaniem gościa Wiktora Legowicza prezydencja jest dobrą okazją do promocji naszej gospodarki, kultury, nauki i kuchni.

- Polska jest coraz bardziej atrakcyjna turystycznie, jeżeli dobrze wypromujemy nasz kraj, to goście zagraniczni o wiele chętniej będą nas odwiedzali - dodaje.

.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Duże oczekiwania wobec polskiej prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 20:08
Sidonia Jędrzejewska (eurodeputowana z ramienia PO): Oczekuję, że podczas polskiej prezydencji wypracuje się metodologia, określająca w jaki sposób Parlament Europejski będzie włączony w negocjacje nad budżetem UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiktor Legowicz wyróżniony!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 13:00
W czwartek 9 czerwca zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie im. Władysława Grabskiego, organizowanym przez Narodowy Bank Polski, Polską Agencję Prasową i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje UE nadal pogrążone w krysysie

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 15:00
Dość kontrowersyjną propozycję dla Grecji, Hiszpanii i Portugalii zaproponowała Marine Le Pen. Zdaniem przywódczyni francuskiego Frontu Narodowego kraje te powinny opuścić strefę euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Euranetu na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 16:00
Ambasadorzy, eksperci i politycy zasiądą przy jednym stole ze studentami z sześciu rozgłośni radiowych, by porozmawiać o problemach bliskich młodym ludziom.
rozwiń zwiń