Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Robert Lewandowski piłkarzem meczu. Inni też zasłużyli na wyróżnienie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 21:33
Robert Lewandowski zdobył gola i zaliczył asystę w meczu Polski z Arabią Saudyjską (2:0) podczas mistrzostw świata w Katarze. Postawę napastnika doceniła FIFA, uznając go piłkarzem meczu. Wybór nie był zapewne łatwy, gdyż świetne spotkanie rozegrali też inni Biało-Czerwoni.
Robert Lewandowski został wybrany najlepszym piłkarzem meczu Polski z Arabią Saudyjską Foto: PAP/EPA/Ronald Wittek

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Polscy piłkarze pokonali w Ar-Rajjan Arabię Saudyjską 2:0 i znacznie zwiększyli swoje szanse na awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Mecz z Saudyjczykami był szczególny dla najlepszego polskiego piłkarza.

"Lewy" z golem i asystą

Robert Lewandowski zdobył swoją pierwszą bramkę w finałach mistrzostw świata. "Lewy" w 82. minucie bezlitośnie wykorzystał szkolny błąd Abdulelaha Al-Malkiego i ustalił wynik meczu. W pierwszej połowie gwiazdor FC Barcelony asystował przy trafieniu Piotra Zielińskiego.

Kapitan Biało-Czerwonych mógł zresztą zakończyć mecz z hat-trickiem. W drugiej połowie najpierw trafił jednak słupek, a następnie, w końcówce meczu, przegrał pojedynek z bramkarzem Mohamedem Al-Owaisem.

Mimo to, działacze FIFA nie mieli wątpliwości i wybrali "Lewego" najlepszym piłkarzem meczu Polski z Arabią Saudyjską.

Nie tylko Lewandowski zagrał świetnie

Taki wybór ciężko podważyć, choć trzeba przyznać, że na podobne wyróżnienie zasłużyło kilku innych Biało-Czerwonych. Przede wszystkim Wojciech Szczęsny. Golkiper obronił kilka bardzo groźnych strzałów, w tym rzut karny egzekwowany pod koniec pierwszej połowy przez Salema Al-Dawsariego oraz dobitkę Mohammeda Al-Breika.

Oprócz golkipera Juventusu, na ciepłe słowa zasługują także Bartosz Bereszyński i Kamil Glik. Ten pierwszy w klubie grywa zwykle jako prawy obrońca, ale na mundialu już w drugim meczu zagrał bardzo dobrze na lewej stronie defensywy. Także weteran Glik, zwłaszcza w drugiej połowie, zaliczył sporo udanych interwencji w defensywie.

Najważniejsze, że żaden z Polaków nie zawiódł. To napawa selekcjonera Czesława Michniewicza oraz kibiców optymizmem przed środowym meczem z Argentyną, który będzie decydował o awansie do 1/8 finału.

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: