Radio Parlament
Section01

Rozpoczęło się 67. posiedzenie Sejmu

migracja
migrator migrator 19.05.2010

Sejm na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu wysłucha informacji rządu o sytuacji powodziowej w Polsce.

Sejm na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu wysłucha informacji rządu o sytuacji powodziowej w Polsce.
    Posłowie zajmą się także zmianą ordynacji wyborczej, dotyczącej głosowania na prezydenta w drugiej turze. Projekt autorstwa Platformy Obywatelskiej wprowadza możliwość odbierania podczas głosowania w pierwszej turze wyborów zaświadczenia upoważniającego do głosowania w drugiej turze poza miejscem zamieszkania. Szef klubu PO Grzegorz Schetyna tłumaczy, że termin drugiej tury - 4 lipca - jest o tyle trudny, że Polacy w dużej mierze są już na urlopie, dlatego ta zmiana ma ułatwić im głosowanie. Przeciwko zmianom jest PiS i Lewica. Oba kluby powołują się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z którym nie należy zmieniać ordynacji wyborczej na pół roku przed ogłoszeniem daty wyborów. Ponadto posłowie opozycji obawiają się, że wprowadzanie takich zmian, a traktowanych jako precedens, może stać się stałą praktyką w przyszłości. Lewica już zapowiedziała wniosek o odrzucenie tej propozycji w pierwszym czytaniu.
    Sejm zajmie się także nowelizacją ustawy o NBP. Przewiduje ona, że po wygaśnięciu kadencji prezesa Banku Centralnego, a także w razie jego śmierci, odwołania czy rezygnacji obowiązki do powołania nowego prezesa przejmuje pierwszy zastępca.
    Do Sejmu z Senatu trafi też nowelizacja ustawy o IPN zgodnie z którą w przypadku śmierci prezesa Instytutu jego następcę - spośród wiceprezesów - wskazuje marszałek Sejmu. Według senatorów, powinna być rozszerzona lista przypadków, w których marszałek może powoływać szefa IPN - w tym o rezygnację ze stanowiska, a także chorobę.
    W porządku obrad znalazła się też nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wprowadza on obowiązek przechowywania przez okres 12 miesięcy materiałów zgromadzonych podczas utrwalania przebiegu imprezy masowej, z możliwością wcześniejszego ich zniszczenia i zamieszczenia w kodeksie karnym regulacji dotyczącej orzekanego przez sąd środka karnego w postaci zakazu wstępu na imprezę masową.
    W czwartkowym bloku głosowań znajdzie się między innymi wybór 4 członków Krajowej Rady Prokuratury spośród posłów. Jest to konieczne po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
    W piątek posłowie wysłuchają informacji rządu dotyczącej sytuacji powodziowej. O taką informację wnioskowały PiS i Lewica.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Anna Mytko/to/

Section02
Section03
Section04