Radio Parlament
Section01

W piątek (9.12) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

migracja
migrator migrator 08.12.2011

Nowe przepisy umożliwiają prokuraturze umorzenie śledztwa wobec osoby, która ma przy sobie narkotyki w niewielkiej ilości na własny użytek. Z tej okazji, posłowie trzech klubów sejmowych, eksperci i przedstawicielka rządu, spotkali się na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie.

W piątek (9.12) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowe przepisy umożliwiają prokuraturze umorzenie śledztwa wobec osoby, która ma przy sobie narkotyki w niewielkiej ilości na własny użytek. Z tej okazji, posłowie trzech klubów sejmowych, eksperci i przedstawicielka rządu, spotkali się na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie.

Barbara Wilamowska, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. polityki antynarkotykowej przypomniała, że ideą nowelizacji było leczenie a nie karanie. Oddzielenie uzależnionych od czerpiących korzyści z narkobiznesu.


Barbara Wilamowska wyjaśniła, że opinia tym, czy zatrzymany jest osobą uzależnioną od narkotyków będzie sporządzana przez specjalistów terapii uzależnień, posiadający certyfikaty sporządzone przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Pani pełnomocnik ma nadzieję, że ta regulacja spowoduje bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy przeznaczonych na walkę z narkomanią.


W opinii Ryszarda Kalisza z SLD, przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka ta ustawa to krok w dobrym kierunku. Poseł przypomina, że ustawa nie depenalizuje posiadania narkotyków na własny użytek, a jedynie wprowadza możliwość umorzenia śledztwa.

Iwona Guzowska (PO) uważa, że nie należy karać młodego człowieka, który gdzieś się pogubił. Zdaniem posłanki PO mądra polityka przeciw narkotykowa, wychowywanie dzieci to jest zadanie, które stoi przed całym społeczeństwem, nie tylko przed parlamentem.


Guzowska zdecydowanie jest przeciwna odejściu od karania za posiadanie narkotyków w małej ilości i na własny użytek, bo to utrudniłoby walkę z handlarzami.


Robert Biedroń, z Ruchu Palikota, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka jest zdania, że w Polsce mamy do czynienia z narkofobią. Bierdoń uważa, że rzadko dochodzi w naszym kraju do merytorycznej dyskusji na ten temat. Jego zdaniem zwyciężają emocje i argumenty polityczne. Poseł wyraził zadowolenie z opublikowania raportu globalnej komisji ds. polityki narkotykowej z VI/2011


Rober Biedroń proponuje powołanie parlamentarnego zespołu ds. polityki narkotykowej.


Nowelizacja zakłada, że prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających i psychotropowych posiadanych w niewielkich ilościach na własny użytek. Nowelizacja nakłada jednocześnie na prokuraturę w postępowaniu przygotowawczym obowiązek zbierania informacji o uzależnieniu podejrzanego. Możliwe będzie szersze niż dotąd wykorzystanie instytucji zawieszenie postępowania w celu skierowania na leczenie osoby uzależnionej. Ustawa zwiększa też kary za posiadanie i handel narkotykami

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament


 

Section02
Section03
Section04