Radio Parlament
Section01

Związkowy protest przed Sejmem przeciwko reformie emerytalnej

migracja
migrator migrator 29.02.2012

Kilka tysięcy związkowców demonstrowało przed Sejmem przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Przedstawiciele związków zawodowych zapowiedzieli, że jeżeli nie dojdzie do rozmów z rządem na temat reformy emerytalnej, przez Polskę przetoczy s

Kilka tysięcy związkowców demonstrowało przed Sejmem przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Przedstawiciele związków zawodowych zapowiedzieli, że jeżeli nie dojdzie do rozmów z rządem na temat reformy emerytalnej, przez Polskę przetoczy się fala strajków.

Do demonstrantów wyszli: lider SLD Leszek Miller i Grzegorz Napieralski. Przewodniczący SLD podkreślił, że popiera żądania związkowców. Jego zdaniem, projekt podniesienia wieku emerytalnego jest niehumanitarny, zwłaszcza w sytuacji dużego bezrobocia i problemów, dotyczących ochrony zdrowia. Leszek Miller dodał, że pomysł nalezy zwalczać wszystkimi siłami. Zaznaczył, że żadania związkowców są podobne do postulatów, które przedkłada lewica.

Dzisiejsza pikieta przed Sejmem została zorganizowana przez OPZZ przy udziale Solidarności oraz Forum Związków Zawodowych.

Związkowcy chcą natomiast wprowadzenia społecznego projektu zmian w emeryturach, autorstwa OPZZ.

Szef OPZZ Jan Guz powiedział dziennikarzom, że projekt społeczny, pod którym zebrano ponad 400 tysięcy podpisów, pozwała kobietom i mężczyznom starać się o przejście na emeryturę w szczególnych okolicznościach życiowych, po przepracowaniu określonej liczby lat. Dla kobiet byłoby to 35, a dla mężczyzn 40 lat pracy. Jan Guz powiedział, że w szczególnych sytuacjach jak utrata zdrowia, wypalenie zawodowe, czy - jak powiedział przewodniczący OPZZ - nastąpiły inne nadzwyczajne okoliczności; pracownik z dużym stażem pracy powinien mieć prawo skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę, bo zgromadził wystarczająco dużo składek.

Jan Guz podkreślał, że związkowcy nie zaakceptują rządowej propozycji podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat w obecnej wersji. Tłumaczył, że w wielu krajach europejskich są stosowane rozwiązania łagodzące przedłużony okres pracy nawet, jeśli wiek emerytalny podwyższono. Przewodniczący OPZZ podał przykład Francji, Włoch, Słowacji, Czech i Niemiec jako krajów, gdzie wybrano korzystniejsze rozwiązania emerytalne niż proponuje rząd.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Edyta Poźniak/dw/magos/dz

Section02
Section03
Section04