Radio Parlament
Section01

Policja tłumaczy się posłom z nieudanej akcji

IAR
Danuta Zaczek 11.04.2012

Pomyłka i błędy w przygotowaniu akcji policji - to główne powody porażki akcji policyjnych antyterrorystów w jednym z katowickich mieszkań. 20 marca policjanci źle wytypowali mieszkanie podejrzanych o przestępstwo i poturbowali dwoje niewinnych ludzi. Z niefortunnej akcji kierownictwo policji i MSW tłumaczyło się przed posłami z komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Szef MSW Jacek Cichocki przepraszał za błędy policji w tym przypadku i wielokrotnie podkreślał, że policjanci pomylili mieszkania.
Zastępca komendanta głównego policji Andrzej Rokita tłumaczył, że policjanci mieli wejść do mieszkania na trzecim piętrze, ale zaczynali akcję w piwnicy i źle policzyli piętra. W błędzie utwierdził ich ochroniarz budynku. W efekcie antyterroryści wkroczyli do niewłaściwego mieszkania na drugim piętrze. "Nie wiem czy napięcie jakie wywoływała ta sytuacja(...) spowodowało, że Bóg im odebrał rozum, albo na chwilę możliwość myślenia" - powiedział Rokita. Dodał, że policjanci nie zwrócili uwagi na fakt, że na drzwiach nie było numeru mieszkania. Policjanci zorienntowali się, że są w niewłaściwym mieszkaniu dopiero, jak ich koledzy czekający na zewnątrz budynku powiedzieli im, że widzieli rozbłyski granatów hukowych w niewłaściwych oknach.
Posłowie opozycji krytykowali policję za brutalne zachowanie. Poseł PiS Mariusz Kamiński ubolewał, że przez taki błąd policja traci zaufanie społeczne. "Cała Polska widziała kobietę z wybitym zębem. Antyterroryści powinni wchodzić na twardo, ale są pewne granice" - powiedział Kamiński.
Posłanka SLD Krystyna Łybacka zaznaczyła, że szczególne skandaliczne jest zachowanie policjantów po tym, jak okazało się, że popełnili błąd. Z relacji na które powoływała się posłanka policjanci zareagowali wulgaryzmami i brutalnością.
Komendanci policji tłumaczyli, że wobec dwóch policjantów odpowiedzialnych za akcję w Katowicach wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Minister Jacek Cichocki zaznaczył, że powołał zespół, który ma wprowadzić w policji obowiązek filmowania wszystkich akcji tego typu.
IAR/Mariusz Pieśniewski/dj

Section02
Section03
Section04