X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Gmyz: nie mam wiedzy i twardych dowodów

IAR / PAP
H W 08.12.2010

Cezary Gmyz twierdzi, że jego nazwisko na liście dziennikarzy, wobec których służby specjalne stosowały techniki operacyjne, pojawiło się "trochę przypadkowo".

Wymienił je były szef MSWiA Janusz Kaczmarek mówiąc o dziennikarzach, którzy byli w kręgu zainteresowaniu służb specjalnych.

Cezary Gmyz, dziennikarz "Rzeczpospolitej", prowadzący własną działalność gospodarczą, został w środę przesłuchany przez sejmową komisję śledczą do spraw nacisków. Komisja bada sprawę stosowania w latach 2005-2007 technik operacyjnych wobec dziesięciorga dziennikarzy różnych redakcji.

O sprawie pisała "Gazeta Wyborcza". Według niej, w latach 2005-2007 ABW, CBA i policja zbierały dane o połączeniach telefonicznych dziennikarzy oraz o stacjach, w jakich logowały się ich komórki. Jak wynika z już złożonych przed komisją zeznań, dziennikarze byli również podsłuchiwani przez służby specjalne.

"Dowiedziałem się z prasy"

Cezary Gmyz powiedział, że nie miał wrażenia, by w latach 2005-2007 był inwigilowany przez służby. O tym, że znalazł się na liście dziesięciorga dziennikarzy, dowiedział się z artykułu prasowego, którego autorem był Wojciech Czuchnowski oraz wówczas, gdy wezwano go do prokuratury na przesłuchanie.

- Nie mam wiedzy i "twardych dowodów", że w latach 2005-2007 byłem podsłuchiwany - powiedział przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków.

Gmyz wie natomiast, że był podsłuchiwany w maju 2008 roku, gdy rozmawiał z innym dziennikarzem Wojciechem Sumlińskim. Sumlińskiemu w 2008 roku prokuratura postawiła zarzut oferowania oficerowi WSI pozytywnej weryfikacji za pieniądze, sąd jednak nie zgodził się na aresztowanie dziennikarza.

"Słyszałem o potencjalnym zamachu"

Świadek przyznał także, że słyszał o potencjalnym zamachu, który miał być wymierzony w b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. - Wiem, że w pewnym momencie miał otrzymać ochronę ze względu na pojawiające się informacje, że może być celem ataku zorganizowanych grup przestępczych - powiedział.

Członek komisji "naciskowej " Robert Węgrzyn z PO zapowiedział złożenie wniosku o przesłuchanie byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego, byłego szefa CBŚ Jarosława Marca oraz dziennikarzy: Witolda Gadomskiego i Sylwestra Latkowskiego. Z kolei posłanka Marzena Wróbel z PiS ponowiła wniosek o wezwanie przed komisję biznesmena Ryszarda Krauzego. Wnioski zostaną przegłosowane na jednym z kolejnych posiedzeń komisji.

kh

Section02
Section03
Section04