Radio Parlament
Section01

Jarosław Kaczyński o kryzysie

migracja
migrator migrator 24.11.2011

Jarosław Kaczyński uważa, że Polska powinna sięgnąć po narzędzia dynamizujące rozwój wewnętrznego rynku i gospodarki.

W ocenie prezesa PiS państwo powinno wspierać osoby młode, aby te mogły prowadzić własne interesy.
Prawo i Sprawiedliwość uważa, że dzięki dynamice młodych osób będzie można uchronić kraj przed skutkami kryzysu finansowego. W ocenie Kaczyńskiego polityka musi być nastawiona na dobro wspólne, a nie jak to jest obecnie, na pewne grupy interesów. Zaapelował jednocześnie o usunięcie licznych barier biurokratycznych, które obecnie dławią przedsiębiorców i hamują gospodarkę. Podkreślił, że dzięki energii młodych i odblokowaniu gospodarki będzie można umocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej, a do tego podnieść standard życia obywateli w kraju.
Jarosław Kaczyński przestrzegł również przed marnotrawieniem unijnych środków. Jego zdaniem dotychczasowa polityka rządu w tej sprawie była karygodna, co przejawiało się chociażby w bardzo wysokich cenach autostrad. W ocenie prezesa PiS trzeba te środki wydawać w sposób rozsądny nie dopuszczając do ich marnotrawienia.

Prezes PiS sprzeciwia się wstąpieniu Polski do strefy euro.
Szef PiS uważa, że nie należy wchodzić do eurolandu, ani wybierać się tam. W jego opinii, w tej sprawie trzeba podążyć śladem rządu czeskiego. Ogłosił on, że podpisując Traktat Lizboński, owszem, zgodził się na wprowadzenie euro, ale potem odstąpił od tego, argumentując, że ta waluta stała się "czymś innym niż była". Zdaniem prezesa PiS, wprowadzenie euro jest całkowicie sprzeczne z naszymi interesami - uderzyłoby w polską suwerenność i sprawiłoby docelowo, że Polska stała się płatnikiem netto Wspólnoty.
Prezes PiS skrytykował też plany gospodarcze premiera, wygłoszone w expose. W jego opinii, wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat nie tylko nie przyniesie korzyści, ale docelowo spowoduje straty. Wedłg Jarosława Kaczyńskiego, to nierozsądna propozycja, powielająca rozwiązania zachodnie i przychylna tylko rynkom finansowym.
Prezes PiS powiedział, że są inne metody walki z kryzysem - na przykład proponowana przez jego partię reforma systemu podatkowego lub sięgnięcie do dużych zasobów finansowych transferowanych z Polski tudzież do tak zwanych "głębokich kieszeni".


IAR/lm/pbp

Section02
Section03
Section04