X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Zarzuty prokuratury dla Zbigniewa Siemiątkowskiego

IAR
Danuta Zaczek 27.03.2012

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski nie chce komentować postawienia mu przez prokuraturę zarzutów w sprawie przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Sprawą domniemanych więzień CIA zajmą się dziś europosłowie z komisji wolności swobód obywatelskich i sprawiedliwości.

Telewizyjna "Panorama" i "Gazeta Wyborcza" dowiedziały się, że Siemiątkowski otrzymał zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Według "Panoramy" i "Gazety Wyborczej", warszawska prokuratura postawiła zarzuty byłemu szefowi wywiadu 10 stycznia, ale nie podała tego publicznie, bowiem sprawa jest ściśle tajna.

Senator PO Józef Pinior jest przekonany, że w Polsce istniały tajne więzienia CIA. Były członek komisji w Parlamencie Europejskim badającej sprawę wiezień CIA, przypomina, że mówili o tym chociażby amerykańscy funkcjonariusze. W wywiadach z lipca 2008 roku jeden z oficerów CIA opowiadał o swoim pobycie w tym ośrodku - powiedział senator PO. Jak zwraca uwagę, są także relacje byłych więźniów, przetrzymywanych i torturowanych w tych ośrodkach.

Według Józefa Pioniora, prokurator generalny powinien ujawnić dokumenty w tej sprawie. Senator podkreśla, że w państwie demokratycznym zasada tajności nie jest ważniejsza od konstytucji. Tymczasem prokuratura generalna zachowuje się tak, jakby nie stała na straży rządów prawa w Polsce - uważa Józef Pinior.

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie informuje, że analiza materiałów w sprawie domniemanego przetrzymywania w Polsce więźniów CIA zbliża się do końca. Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty powiedział, że po analizie zapadnie decyzja, czy powołać specjalny zespół prokuratorów, zajmujący się sprawą. Zarówno działania prokuratury, jak i Agencji Wywiadu w tym śledztwie są objętę tajemnicą. Prokurator Piotr Kosmaty dodał, że obecnie nie można przewidzieć, czy postępowanie zostanie zamknięte do końca roku.

Sprawa więzień CIA w Polsce spotkała się także z reakcją zagranicą.

Brytyjska organizacja pozarządowa Reprieve, zajmująca się amerykańskimi bazami w Europie, oświadczyła, że polska prokuratura powinna była poinformować europosłów o postępach w śledztwie dotyczącym domniemanych więzień CIA.

Przedstawiciel organizacji, choć docenia postęp w śledztwie, to krytykuje prokuraturę za brak przejrzystości. "Nasi prawnicy miel kontakt z biurem prokuratora generalnego w ostatnim miesiącu. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji na ten temat. Jestem więc zdziwiony i zaskoczony tymi wiadomościami. To tylko potwierdza brak przejrzystości ze strony polskiej prokuratury. Dlaczego te informacje są ujawniane dziś, skoro o postawieniu zarzutów było wiadomo od 10. stycznia?" - pytał przedstawiciel brytyjskiej organizacji. Crofton Black uczestniczył w posiedzeniu parlamentarnej komisji swobód obywatelskich i sprawiedliwości w Brukseli.

Według "Panoramy" i "Gazety Wyborczej", postawienie zarzutów Siemiątkowskiemu i jego zastępcy było możliwe dopiero po otrzymaniu przez prokuraturę pod koniec ubiegłego roku pełnej dokumentacji współpracy Agencji Wywiadu z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem. Wśród dokumentów były szczegóły organizacji podlegającego Amerykanom ośrodka na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach na Mazurach. W materiałach podopieczni Amerykanów nie nazywani są więźniami tylko "pasażerami". Zdaniem informatora "Gazety Wyborczej", rola Polaków ograniczyła się do udostępnienia lotniska w Szymanach i miejsca w Starych Kiejkutach. Nie mieli natomiast wstępu do willi, w której przetrzymywano więźniów.

Sprawą domniemanych więzień CIA zajmą się dziś europosłowie z komisji wolności swobód obywatelskich i sprawiedliwości. Na spotkaniu, mimo zaproszenia, nie pojawi się polski prokurator generalny Andrzej Seremet, nie będzie też przedstawicieli Rumunii i Litwy.

Informacyjna Agencja Radiowa/zbiorcza/dw/dabr

Section02
Section03
Section04