Radio Parlament
Section01

Debata nad poprawkami Senatu do ustawy medialnej

migracja
migrator migrator 24.06.2009

W Sejmie odbyła się debata nad poprawkami Senatu do ustawy medialnej. Głosowanie zaplanowano na późne popołudnie.

W Sejmie odbyła się debata nad poprawkami Senatu do ustawy medialnej. Głosowanie zaplanowano na późne popołudnie. 

Pierwsza z poprawek zakłada, że do zadań mediów publicznych będzie należeć wspieranie chrześcijańskiego systemu wartości, umacnianie rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym i wszelkiej dyskryminacji. Druga poprawka przewiduje, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, określając w projekcie budżetu kwotę dla mediów publicznych, nie jest związana żadnym limitem. Trzecia propozycja Senatu gwarantowałaby mediom publicznym możliwość przerywania reklamami programów, które powstały z pozabudżetowych pieniędzy. Wczoraj sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu wypowiedziała się przeciwko tym zmianom.   

Przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska zapewniła, że ustawa medialna w żadnym razie nie ma na celu upartyjnienia mediów publicznych, nie zagraża też wartościm chrześcijańskim i promowaniu rodziny. 

Posłanka Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn uważa, że najważniejsza zmiana jaką wprowadzi ustawa medialna, to odpolitycznienie mediów. Podkreśliła, że ustawa zakłada urealnienie wydatków i wyjście naprzeciw oczekiwaniom środowisk twórczych, czyli wprowadzenie licencji programowych. 

Z kolei Elżbieta Kruk z PiS podkreśliła, że wprowadzenie w życie nowych przepisów doprowadzi do ograniczenia wolności słowa i zachwieje ładem informacyjnym. Posłanka PiS dodała, że ustawa zagraża stabilności finansowej Polskiego Radia i Telewizji. Zdaniem Kruk, nie można oczekiwać od publicznych mediów, by spełniały misję, nie gwarantując im jednocześnie środków na funkcjonowanie. 

Tadeusz Sławecki z PSL zapowiedział, że jego klub poprze poprawkę Senatu zakładającą, że media publiczne mają obowiązek wspierania chrześcijańskiego systemu wartości. Poseł dodał, że PSL jest też za ustaleniem kwoty minimalnej z budżetu dla mediów publicznych. Argumentował, że ułatwi to uzyskanie notyfikacji Unii Euopejskiej. 

Z kolei Jerzy Wenderlich z klubu Lewicy zaapelował do prezydenta o szybkie podpisanie ustawy medialnej. Zdaniem posła, komisja kultury słusznie rekomendowała odrzucenie poprawki Senatu, dotyczącej możliwości przerywania programów reklamami. Według posła, oznaczałoby to bowiem obniżenie rangi nadawców publicznych oraz ich komercjalizację.

Section02
Section03
Section04