X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Posłowie o obywatelskim projekcie dotyczącym in vitro

migracja
migrator migrator 10.09.2009

Większość klubów poselskich opowiedziała się za odrzuceniam obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego zapłodnienia in vitro.

Większość klubów poselskich opowiedziała się za odrzuceniam obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego zapłodnienia in vitro. Projekt pod którym zebrano 160 tysięcy podpisów zakłada wprowadzenie do kodeksu karnego sankcji za produkowanie zarodków ludzkich metodą in vitro, handel zarodkami oraz poddawanie ich eksperymentom medycznym. 

Przedstawiający projekt Ludwik Skurzak powiedział, że stanowisko autorów projektu wywodzi się z nauki kościoła i koncepcji człowieka, który ma prawo do ochrony od chwili poczęcia. Podkreślał, że zarodek ludzki poza organizmem matki zawsze znajduje się w stanie zagrożenia życia, nie da się też przewidzieć wszelkich sytuacji, które uniemożliwią dalszy rozwój takiego zarodka. 

Małgorzata Kidawa Błońska z PO powiedziała, że jej klub opowiada się przeciw przyjęciu tego projektu. W jej ocenie przepisów dotyczących spraw bioetycznych brakuje w polskim prawie, ale zapisy projektu obywatelskiego nie rozwiązują tych problemów. Zdaniem posłanki PO  nie są one oparte na wiedzy naukowej, są także niespójne z polskim sytemem prawnym.  

Elżbieta Rafalska z PiS zapowiedziała, że w sprawie in vitro posłowie jej klubu będą głosować zgodnie z sumieniem. Posłanka podkreśliła, że uregulowanie spraw bioetycznych jest konieczne, bo w tym obszarze istnieje pustka prawna. Powiedziała, że kwestia in vitro to poważne wyzwanie moralne dla posłów, ale wyraziła wątpliwość, czy uregulowaniej jej w kodeksie karnym jest dobrym rozwiązaniem. 

Bartosz Arłukowicz z Lewicy przekonywał, że dyskusja nad projektem obywatelskim to zderzenie świata postępu ze światem fanatyzmu. Powiedział, że projekt nie doprowadzi do zakazu stosowanie in vitro w Polsce, ale sprowadzi to zjawisko do podziemia.

Józef Zych w imieniu klubu PSL powiedział, że opowiada się za skierowanem projektu do prac w komisji. Podkeślił, że w rozwiazywaniu kwestii bioetycznych trzeba widzieć problemy ludzi pragnących mieć dzieci, ale też trzeba uwzględniać kwestie moralne. 

Obecnie w Sejmie jest jeszcze 6 innych propozycji odnoszących się do spraw bioetycznych - 4 Platformy Obywatelskiej i po jednym PiS-u i Lewicy. Na razie jednak nie będą rozpatrywane na sali plenarnej. Zajmą się nimi posłowie w sejmowej komisji zdrowia.

Section02
Section03
Section04