Radio Parlament
Section01

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie kobietą

migracja
migrator migrator 12.05.2010

Dwie kandydatki będą ubiegać się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Platforma Obywatelska zgosiła kandydaturę Ireny Lipowicz, natomiast Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Zofię Romaszewską. Z kandydowania zrezygnował kandydat Lewicy profesor Wojciech Sadurski.

Platforma Obywatelska twierdzi, że profesor Irena Lipowicz jest ponadpartyjną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich i tylko ona będzie miała poparcie partii Donalda Tuska. Wiceprzewodniczący PO Sławomir Nowak uważa, że kandydatura profesor Lipowicz jest najlepsza i ma największe szanse na zdobycie poparcia większości parlamentarnej. Nowak dodał, że kandydatka popierana przez Platformę od dłuższego czasu jest poza polityką i nie jest kojarzona z żadną formacją.

Kandydatkę PO ocenił Ryszard Kalisz z SLD. Przypomniał on, że Irena Lipowicz jest wybitnym prawnikiem, ale w dziedzinie prawa administracyjnego i samorządowego.

Profesor Wojciech Sadurski, którego kandydaturę SLD zaproponowało, ogłosi, że wycofuje się z wyborów. Profesor liczył na poparcie większej liczby klubów parlamentarnych, a nie tylko Lewicy, dlatego nie będzie się ubiegał o wybór. Według posła Kalisza, źle się stało, że w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich w Platformie zwyciężył wąsko pojęty partyjny interes, polegający na tym, że przy użyciu parlamentatnej większości na każde stanowisko forsuje sie swojego kandydata. Ryszard Kalisz dodał, że w związku z tym klub Lewicy będzie bardzo wstrzemięźliwy z poparciem kandydatury profesor Lipowicz.

Mariusz Błaszczak z PiS, który przedstawił kandydaturę Zofii Romaszewskiej przypomniał jej działalność na rzecz praw człowieka w okresie PRL. To osoba, która udzielała pomocy represjonowanym w czasach PRL-u i ich rodzinom, kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji przy Regionie "Mazowsze" Solidarności i w wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu - wylicza Mariusz Błaszczak.

Zgłoszenie własnej kandydatki przez Platformę nie zniechęca PiS. Wszystko w rękach posłów - mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, powinno ich przekonać bogate doświadczenie Zofii Romaszewskiej w działalności społecznej i prawnej oraz jej wrażliwość na krzywdę ludzką.

Wybór nowego Rzecznika jest konieczny po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. RPO powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Na razie kandydaci staną przed sejmową komisją sprawiedliwości.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04