X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Parlament
Section01

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie kobietą

migracja
migrator migrator 12.05.2010

Dwie kandydatki będą ubiegać się o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Platforma Obywatelska zgosiła kandydaturę Ireny Lipowicz, natomiast Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało Zofię Romaszewską. Z kandydowania zrezygnował kandydat Lewicy profesor Wojciech Sadurski.

Platforma Obywatelska twierdzi, że profesor Irena Lipowicz jest ponadpartyjną kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich i tylko ona będzie miała poparcie partii Donalda Tuska. Wiceprzewodniczący PO Sławomir Nowak uważa, że kandydatura profesor Lipowicz jest najlepsza i ma największe szanse na zdobycie poparcia większości parlamentarnej. Nowak dodał, że kandydatka popierana przez Platformę od dłuższego czasu jest poza polityką i nie jest kojarzona z żadną formacją.

Kandydatkę PO ocenił Ryszard Kalisz z SLD. Przypomniał on, że Irena Lipowicz jest wybitnym prawnikiem, ale w dziedzinie prawa administracyjnego i samorządowego.

Profesor Wojciech Sadurski, którego kandydaturę SLD zaproponowało, ogłosi, że wycofuje się z wyborów. Profesor liczył na poparcie większej liczby klubów parlamentarnych, a nie tylko Lewicy, dlatego nie będzie się ubiegał o wybór. Według posła Kalisza, źle się stało, że w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich w Platformie zwyciężył wąsko pojęty partyjny interes, polegający na tym, że przy użyciu parlamentatnej większości na każde stanowisko forsuje sie swojego kandydata. Ryszard Kalisz dodał, że w związku z tym klub Lewicy będzie bardzo wstrzemięźliwy z poparciem kandydatury profesor Lipowicz.

Mariusz Błaszczak z PiS, który przedstawił kandydaturę Zofii Romaszewskiej przypomniał jej działalność na rzecz praw człowieka w okresie PRL. To osoba, która udzielała pomocy represjonowanym w czasach PRL-u i ich rodzinom, kierowała Biurem Interwencji Komitetu Obrony Robotników, następnie Biurem Interwencji przy Regionie "Mazowsze" Solidarności i w wolnej Polsce Biurem Interwencji Kancelarii Senatu - wylicza Mariusz Błaszczak.

Zgłoszenie własnej kandydatki przez Platformę nie zniechęca PiS. Wszystko w rękach posłów - mówi Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem, powinno ich przekonać bogate doświadczenie Zofii Romaszewskiej w działalności społecznej i prawnej oraz jej wrażliwość na krzywdę ludzką.

Wybór nowego Rzecznika jest konieczny po śmierci Janusza Kochanowskiego, który zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem. RPO powołuje Sejm bezwzględną większością głosów za zgodą Senatu. Na razie kandydaci staną przed sejmową komisją sprawiedliwości.

mch, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04