Radio Parlament
Section01

Senat przegłosował poprawki do ustawy o dowodach osobistych

migracja
migrator migrator 05.08.2010

Senat w czwartek poparł ustawę o dowodach osobistych, wprowadzając do niej poprawkę zakładającą, że w nowych, elektronicznych dokumentach tożsamości na wniosek obywatela będzie umieszczana informacja o jego grupie krwi.

Senat w czwartek poparł ustawę o dowodach osobistych, wprowadzając do niej poprawkę zakładającą, że w nowych, elektronicznych dokumentach tożsamości na wniosek obywatela będzie umieszczana informacja o jego grupie krwi.

Za uchwałą w sprawie poparcia przez izbę ustawy o dowodach osobistych głosowało 75 senatorów, siedmiu było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Większość senatorów poparła poprawkę zgłoszoną przez szefa Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego Stanisława Piotrowicza (PiS), zgodnie z którą, na wniosek osoby ubiegającej się o nowy dowód osobisty, miałaby na nim być umieszcza informacja o grupie krwi właściciela.

Piotrowicz przekonywał, że w razie wypadku informacja o grupie krwi ma zasadnicze znaczenie dla możliwości udzielenia pomocy poszkodowanemu. W jego ocenie obywatel powinien więc mieć prawo do umieszczenia jej na swoim dokumencie tożsamości. Zwrócił uwagę, że podczas środowej debaty nad ustawą wielu senatorów niezależnie od przynależności partyjnej opowiadało się za takim rozwiązaniem.

Senatorowie nie przyjęli natomiast poprawki zgłoszonej przez Piotra Kaletę (PiS), która zakładała, że w dowodzie będzie umieszczana informacja zarówno o grupie krwi jak i o chorobach zagrażających życiu. Odrzucona została także poprawka Jana Rulewskiego (PO), która przewidywała umieszczanie w dowodzie danych o posiadanych dzieciach.

Ustawa, której projektodawcą jest rząd, zakłada, że od 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.

Według ustawy, elektroniczne dowody osobiste mają ułatwić obywatelowi załatwianie spraw urzędowych przez internet. Dowód będzie można wykorzystać także jako dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z wielu usług.

Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny nośnik danych, tzw. chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmieni się zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która ma m.in. zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami. Nowy dowód osobisty będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen.

Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Ustawa zakłada ponadto, że od 1 stycznia 2011 roku adres umieszczony na starych dowodach będzie nieobowiązujący - tzn. wystawiający dowód oraz osoba nim się posługująca nie będzie odpowiadać za prawdziwość tego adresu.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju, a także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat; dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.

Senat zaproponował, by przesunąć termin wejścia w życie ustawy o pół roku - z 1 stycznia 2011 roku na 1 lipca 2011 roku.(PAP)

Section02
Section03
Section04