Radio Parlament
Section01

Kodeks karny-mowa nienawiści do dlaszych prac

migracja
migrator migrator 15.07.2011

Sejm skierował poselski projekt ustawy o zmianach w Kodeksie karnym dotyczących tzw ."mowy nienawiści " do dalszych prac.Sejm skierował poselski projekt ustawy o zmianach w Kodeksie karnym dotyczących tzw ."mowy nienawiści " do dalszych prac.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy PiS zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego tzw. mowy nienawiści. Sejm ten wniosek odrzucił. Za odrzuceniem głosowało 314 posłów, poprali go jedynie posłowie klubu PiS. Poseł Stanisłąw Pieta /PiS/ w swoim wystąpieniu przed głosowaniem nazwał ten projekt "nonsensownym i zachęcał posłów do jego odrzucenia.
Projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez klub poselski SLD,  wzmacnia ochronę prawno-karną osób należących do grup społecznych, które można wyróżnić używając kryterium płci, narodowości, tożsamości płciowej, niepełnosprawności, wieku oraz orientacji seksualnej. Ryszard Kalisz przedstawiając projekt nowelizacji przypomniał, że zarówno polska Konstytucja jak i Karta Praw Podstawowych   chronią te grupy społeczne, ale zawarte tam przepisy nie mają przełożenia na ochronę prawno-karną.

 
/IAR/ Elżbieta Mamos
Section02
Section03
Section04