Radio Parlament
Section01

Informacja Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania

migracja
migrator migrator 15.09.2011

Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania przedstawiła informację o polityce rządu na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci.


Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania przedstawiła informację o polityce rządu na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji  z powodu płci. Minister Radziszewska omówiła obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne oraz działalność instytucji realizujących politykę na rzez równouprawnienia. Przyznała, że w sytuacji osób dyskryminowanych w Polsce najczęściej znajdują się kobiety, a widać to szczególnie na rynku pracy.
Kobiety to około 52% ogółu ludności w wieku powyżej 15 lat. Natomiast wśród aktywnych zawodowo stanowią one przeszło 45%, a wśród biernych zawodowo jest ponad 61% W 2009 r. współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15 lat i więcej wyniósł 54,5%, przy czym współczynnik ten dla kobiet wynosił 47,0%, a dla mężczyzn 62,9%. Aktywność zawodowa kobiet jest niemal o 16 pkt. proc. niższa niż mężczyzn. Stopa bezrobocia kobiet jest wyższa niż stopa bezrobocia mężczyzn, co wydaje się potwierdzać, że są one w trudniejszej sytuacji na rynku pracy.
Zróżnicowanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Polsce w porównaniu z innymi
państwami UE nie jest wysokie. Luka płacowa wyniosła u nas  9,8 % podczas gdy średnio dla 27 państw UE kształtowała się ona na poziomie 15 %. Jednak miesięczne wynagrodzenie kobiet w Polsce (w przeliczeniu na pełen etat) było niższe przeciętnie o 18 % od wynagrodzenia mężczyzn
W dostępie do edukacji nie stwierdzono jakichkolwiek praktyk dyskryminacyjnych, ale, jak podkreśliła Radziszewska, nowa podstawa programowa kładzie szczególny nacisk na kształtowanie właściwych postaw społecznych i etycznych oraz przeciwdziałanie wszelkim przejawom dyskryminacji.
Nie maleje liczba przestępstw dokonywanych wobec kobiet przez ich partnerów.
W ciągu roku policja przeprowadza średnio około 90 000 interwencji z powodu przemocy
w rodzinie. Kobiety stanowią prawie 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie. Około 40%
wszystkich ofiar przemocy stanowią dzieci obojga płci. Z kolei sprawcy to w ponad 95%
mężczyźni.
Elżbieta Radziszewska powiedziała także, że „utrzymująca się niedostateczna reprezentacja kobiet w procesach podejmowania decyzji politycznych stanowi deficyt demokracji. Dalszego upowszechniania wymaga czynna postawa obywatelska kobiet i ich uczestnictwo w polityce oraz w administracji publicznej wyższego szczebla (czy to na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym czy unijnym)
a dostępność rzetelnych danych w tym zakresie obejmujących całą UE pozostaje priorytetem. Szczególny nacisk należy położyć na edukację zarówno dzieci jak i dorosłych, bo to dzięki edukacji następują zmiany mentalności i sposobu myślenia wobec wszystkich dyskryminowanych grup i środowisk.
Kluby poselski PO i PSL  opowiedziały się za przyjęciem informacji rządu, negatywnie oceniły tę informację przedstawicielki klubów PiS i SLD.

/IAR/ Elżbieta Mamos

Section02
Section03
Section04