Radio Parlament
Section01

Sejm wybrał skład osobowy Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

migracja
migrator migrator 01.12.2011

Sejm wybrał skład osobowy Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Komisja liczy 9 członków. W komisji Platforma Obywatelska ma 4 przedstawicieli, PiS dwoje.Kluby: Ruch Palikota, PSL i SLD mają w komisji po jednej osobie.

Sejm wybrał skład osobowy Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Komisja liczy 9 członków. W komisji Platforma Obywatelska ma 4 przedstawicieli, PiS dwoje.Kluby: Ruch Palikota, PSL i SLD mają w komisji po jednej osobie. Klub Solidarna Polska nie ma swojego przedstawiciela w Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Członkami komisji zostali: Marek Biernacki, Krzysztof Brejza, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej, Beata Mazurek i Marek Opioła PiS-u,  Artur Dębski z Ruchu Palikota, Zbigniew Sosnowski z PSL,  iStanisław Wziątek z SLD.
Przed głosowaniem lider PiS, Jarosław Kaczyński poprosił panią marszałek o wyjaśnienie dlaczego nie zgodziła się na kandydatury b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Antoniego Macierewicza. Ewa Kopacz wyjaśniła, że zarówno podczas Prezydium Sejmu jak i Konwentu Seniorów obie kandydatury były głosowane i nie uzyskały poparcia.
Do zakresu działania Komisji należy opiniowanie projektów ustaw, rozporządzeń, zarządzeń oraz innych aktów normatywnych dotyczących służb specjalnych, w tym regulujących działalność tych służb, opiniowanie kierunków działań i rozpatrywanie corocznych sprawozdań szefów służb specjalnych, opiniowanie projektu budżetu w zakresie dotyczącym służb specjalnych, rozpatrywanie corocznego sprawozdania z jego wykonania oraz innych informacji finansowych służb specjalnych, opiniowanie wniosków w sprawie powołania i odwołania poszczególnych osób na stanowiska szefów służb specjalnych i ich zastępców, zapoznawanie się z informacjami służb specjalnych o szczególnie istotnych wydarzeniach z ich działalności, w tym dotyczących podejrzeń występowania nieprawidłowości w działalności służb specjalnych oraz podejrzeń naruszenia prawa przez te służby, poprzez dostęp i wgląd do informacji, dokumentów i materiałów uzyskanych w wyniku wykonania zadań ustawowych, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych oraz ustaw regulujących działalność służb specjalnych; ocena współdziałania służb specjalnych z innymi organami, służbami i instytucjami uprawnionymi do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie podejmowanych przez nie działań dla ochrony bezpieczeństwa państwa, ocena współdziałania służb specjalnych z Siłami Zbrojnymi, organami administracji rządowej, organami ścigania i innymi instytucjami państwowymi oraz organami jednostek samorządu terytorialnego, właściwymi organami i służbami specjalnymi innych państw, ocena ochrony informacji niejawnych oraz badanie skarg dotyczących działalności służb specjalnych.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament
Section02
Section03
Section04