X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Mann i Gacek kapitulują przed Dylanem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:00
Powstający przez ponad pół wieku dorobek genialnego pieśniarza przytłoczył najlepszych ludzi Trójki. Dziennikarze podjęli jednak wyzwanie jakim są covery Dylana.
Audio
  • Wojciech Mann i Anna Gacek o słynnych coverach Boba Dylana (W Tonacji Trójki)

Audycja "W Tonacji Trójki" rzadko kiedy rozpoczyna się aktem zbiorowej kapitulacji. Tak jednak było tym razem...

- Stoimy przed zadaniem niemożliwym do wykonania, więc od razu się wycofamy - powiedział Wojciech Mann. Faktycznie, monumentalny dorobek obchodzącego właśnie siedemdziesiąte urodziny Boba Dylana, to rzecz trudna do ugryzienia w ramach niespełna godzinnej audycji. W głowie Anny Gacek zaświtał wtedy genialny pomysł: dlaczegóż by nie zająć się coverami przebojów amerykańskiego pieśniarza?

O ile jednak twórczość Dylana porównać można do oceanu, o tyle dokonania artystów parafrazujących mistrza, czy składających mu hołdy, to conajmniej temat-rzeka.

Samo "Blowin' in the Wind" doczekało się, wedle skromnych szacunków Anny Gacek, ponad 400 zarejestrowanych coverów. Z legendarnym protest songiem mierzyli się artyści tak różni, jak Marlena Dietrich, Duke Ellington, Elvis Presley czy Stevie Wonder.

Taka stylistyczna elastyczność jest zresztą cechą wielu kompozycji Dylana, których muzyczna wartość pozostaje czasem w cieniu literackiego kunsztu pieśniarza. "I'll Be Your Baby Tonight", którą Wojciech Mann przytoczył w oryginale, wielu młodych słuchaczy znać może z reagowo-popowej wersji Roberta Palmera i zespołu UB40.

Bywało, że covery arcydzieł Dylana okazywały się jeszcze lepsze od oryginału. Sam pieśniarz, gdy po latach sięgał po swoje "All Along The Watchower", przyznawał, że w głowie miał zawsze wersję Jimiego Hendrixa i jemu składał w ten sposób hołd. Natomiast konserwatywnym fanom Dylana może nie przypaść do gustu, zbliżająca się do estetyki industrialnej, wersja "Lay Lady Lay" autorstwa zespołu Ministry.

Cóż, dekady mijają, a historia muzyki rozrywkowej ciągle "Dylanem się toczy"...

Aby posłuchać "W Tonacji Trójki" wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Mann i Gacek kapitulują przed Dylanem" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

W audycji zabrzmiały następujące utwory:

Bob Dylan The Times Are A-Changin (Wojciech Mann)

David Bowie Song For Bob Dylan (Anna Gacek)

Bob Dylan Most Likely You Go Your Way and I'll Go Mine (WM)

Jimi Hendrix All Along The Watchower (AG)

Manfred Mann The Mighty Quinn (WM)

Ministry Lay Lady Lay (AG)

Bob Dylan Mr. Tambourine Man (WM)

The White Stripes One More Cup Of Coffee (AG)

Bob Dylan I'll Be Your Baby Tonight (WM)

 

Audycji "W tonacji Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku, tuż po godzinie 15.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Dylan: początek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 23:30
- Coś pomiędzy chłopcem z chóru kościelnego a beatnikiem - tak w 1961 roku opisał Boba Dylana The New York Times. Przypominamy archiwalną audycję Marka Gaszyńskiego o dekadzie, w której chłopak z Minnesoty zmienił oblicze rocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bob Dylan kończy dziś 72 lata. Oto przełomowe momenty jego kariery

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 00:25
Do połowy lat 60. fani Dylana byli przyzwyczajeni do oglądania zdziwaczałego krzykacza z harmonijką i akustykiem. Latem 1965, podczas słynnego festiwalu muzyki folkowej w Newport, Bob Dylan postanowił, że tym razem zaserwuje przybyłym coś nowego...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szokujący wywiad z Bobem Dylanem: heroina i plany samobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:03
"Nie jestem ziomkiem, który zrani się w ucho. Wyskoczyłbym raczej przez okno albo strzelił sobie w głowę".
rozwiń zwiń