Muzyka

Anja Orthodox: Tomek Beksiński mnie zostawił...

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 00:00
26 listopada mija 53. rocznica urodziny wybitnego radiowca i tłumacza. W "Muzycznej Jedynce" wspominała Tomasza Beksińskiego jego przyjaciółka Anja Orthodox
Audio

– Takiego przyjaciela nie miałam nigdy przedtem, ani nigdy potem – mówi artystka o wybitnym radiowcu oraz tłumaczu. – Popełniając samobójstwo w 1999 roku, Tomek osierocił mnie i wiele innych osób.

Anji Orthodox nie mogło zabraknąć na dedykowanej Beksińskiemu (i opartej na jego tekstach) płycie, stworzonej przez muzyków elektronicznego duetu OMNI oraz wokalistę grupy Mech. Orthodox zaśpiewała piosenkę "Po deszczu", stanowiącą przewrotnie stoicką wizję świata po zagładzie atomowej...

– Teksty Tomka znam nie od dziś. Dzięki niemu zrozumiałam, czym jest twórcze tłumaczenie – mówi artystka o swoim interpretowaniu liryki przyjaciela. – Zresztą to właśnie on tworzył anglojęzyczne wersje piosenek Closterkellera.

Nowej płycie zespołu Anji Orthodox poświęcona była druga część jej rozmowy z Adamem Dobrzyńskim. Artystka nazwała "Bordeaux" – pierwszy w jej dorobku album konceptualny – swego rodzaju... telenowelą. Tyle że bohaterowie opowieści – para nadwrażliwych mistyków – odbiegają nieco od telewizyjnych stereotypów: Ona ściąga na nich fatum; On musi zginąć, pozostawiając swoją partnerkę w poczuciu pustki... Trudno się dziwić, że neurotycznego Beksińskiego połączyła z Orthodox wyjątkowo silna więź.

Goszcząca w "Muzycznej Jedynce" artystka wyjaśniła także, dlaczego warto przekładać na polski anglojęzyczne teksty Beksińskiego i jak Closterkeller stał się "firmą rodzinną". Posłuchajcie fragmentu audycji.

Płyta "Tomek Beksiński" projektu OME objęta została patronatem Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczny hołd złożony Tomkowi Beksińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 15:03
17 października na sklepowe półki trafi płyta będąca wynikiem współpracy grupy OMNI i Macieja Januszko z formacji MECH. Na krążku zatytułowanym "tOMEk Beksiński", który został stworzony z myślą o uczczeniu artysty, będzie można znaleźć dziesięć piosenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telenowela Closterkellera

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 12:54
Anja Orthodox - wokalistka Closterkellera - zdradziła w Czwórce kulisy mrocznej historii rozgrywającej się na krążku "Bordeaux", najnowszej płycie zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teksty były esencją życia Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 17:00
- Doszliśmy do wniosku, że musimy przekazać tę treść w 100 proc. Te teksty są przerażające, opisują historię jego życia - argumentuje przetłumaczenie tekstów Tomka Beksińskiego z angielskiego na polski Maciejem Januszko, współtwórca płyty "tOMEk Beksiński".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Closterkeller zagrał w Trójce (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 14:00
Zespół odwiedził Studio im. Agnieszki Osieckiej w ramach Abracadabra Gothic Tour 2011 – trasy promującej nowy album "Bordeaux".
rozwiń zwiń