X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 18:00
- Szerzy się straszne "pewniactwo". Wszyscy coś wiedzą. Człowiek homocentryczny nie przyjmuje do wiadomości, że nie wszystko możemy wiedzieć - podkreśla gość Michała Olszańskiego.
Audio
  • Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu (Godzina prawdy/Trójka)
Kraków, 22.10.05. Jacek Kleyff śpiewa w czasie koncertu Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych, który odbył się 21października 2005,  w ramach 41 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Kraków, 22.10.05. Jacek Kleyff śpiewa w czasie koncertu "Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych", który odbył się 21października 2005, w ramach 41 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Mówiąc o sprawach duchowych Jacek Kleyff deklaruje, że nie ma umiejętności bycia w żadnej instytucji dla metafizyki. Ważny jest dla niego wskazanie z tzw. zakładu Pascala, aby być przyzwoitym człowiekiem, nie krzywdzić innych, kochać najbliższych.

Jacek Kleyff w serwisie specjalnym Radia Wolności

Opowiadając o swoim życiu określa je mianem rozwijającej się taśmy. Najpierw najważniejsza była gitara, potem istotniejsze stało się wykrzyczenie rozpaczy, gdy jego koledzy trafili do więzień w 1968 roku. Co było potem?  - Poczułem się wpychany w rolę legendarnego barda "Solidarności" przed czym uciekłem na wieś. Pisałem wzniosłe teksty, a moje życie było na równi pochyłej. Potem zbierałem się, 15 lat nie piłem nawet piwa - opowiada muzyk, który zaprezentował w audycji dwa premierowe utwory.

Dopiero po latach Jacek Kleyff wrócił do starych znajomości, które zostały zamrożone jego wyjazdem podczas karnawału "Solidarności". - Nie umiem być politykiem. Teraz się odkrywamy na nowo z dawnymi znajomymi, spotykamy się, rozmawiamy. Dla nich mój wyjazd na wieś, żeby siebie wyleczyć, był ucieczką. Dla mnie to była ozdrowieńcza wycieczka - mówi gość "Godziny  prawdy".

>>Posłuchaj piosenek najważniejszych bardów czasów PRL-u na kanale "Piosenki Niezależnych"<<

Jacek Kleyff wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie. To jej poświęcił 27 lat swojego życia. Jest twórcą niezliczonej liczby piosenek. Najbardziej znane utwory w jego wykonaniu to: "Telewizja" (1972) i "Huśtawki"(1973). W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Jacek Kleyff MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki największych bardów na stronie PR

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 16:15
Polskie Radio uruchomiło na platformie internetowej moje.polskieradio.pl kolejny kanał tematyczny - "Piosenki Niezależnych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kleyff o sobie samym

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 20:28
W "Lekturach Jedynki" wybrane fragmenty książki "Rozmowa" Jacka Kleyffa. Czytają Jacek Kleyff i Zbigniew Krajewski, który wcielił się w rolę Kazimierza Malinowskiego, przeprowadzającego tytułową rozmowę z poetą i kompozytorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacka Kleyffa muzyka do ruchu i słuchu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 18:00
Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk. Do tego poeta, aktor i malarz. W "Folk Offie" Jacek Kleyff opowiada o narodzinach i początkach tej muzyki w Polsce oraz o swojej książce "Rozmowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kleyff

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:16
Urodził się 1 sierpnia 1947 w Warszawie. Jest bardem, poetą, kompozytorem, aktorem i malarzem.
rozwiń zwiń