X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Megahit polskiej kompozytorki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 14:00
Kto jest najbardziej znanym w Japonii polskim kompozytorem po Chopnie? Tekla Bądarzewska-Baranowska, autorka megahitu La prière d'une vierge.
Audio
  • Maria Pomianowska o polskim megahicie i festiwalu Skrzyżowanie kultur

Tekla Bądarzewska-Baranowska (1827-1861), pianistka i kompozytorka, urodziła się w Mławie, swe krótkie życie spędziła w Warszawie. Niewiele dotąd wiadomo o tej najpopularniejszej polskiej kompozytorce, nawet rok jej urodzenia podawano błędnie. Miała prawdopodobnie pięcioro dzieci, jej córka Bronisława była być może pianistką, rodzina męża Tekli, Jana Baranowskiego, była zapewne majętna.

Na pewno wiadomo jedno: Tekla Bądarzewska jest autorką największego przeboju muzyki XIX wieku: "Modlitwy dziewicy". Utwór, początkowo wydany własnym sumptem, zyskał sobie europejską popularność, gdy został dodany do prenumeraty "Revue et Gazette Musicale de Paris". Odtąd "Modlitwa" była przedrukowywana przez wszystkie ważniejsze i mniej ważne domy wydawnicze na całym świecie. Naliczono 114 wydawców, od Europy po Stany Zjednoczone i Australię. Łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy!

W tym roku mija 150. rocznica śmierci Tekli Bądarzewskiej i 160. rocznica pierwszego wydania "Modlitwy". W Japonii utwór ten poznają wszysctkie dzieci, uczące się gry na fortepianie. Usłyszeć go można w pociągu, grają go nawet... śmieciarki.

Yukihisa Miyayama, związany z wytwórnią King Records, odnalazł wiele spośród około 40. utworów kompozytorki. Dzięki jego pracy można było przygotować program poświęcony Tekli Bądarzewskiej. Dokonała tego Maria Pomianowska, która była gościem audycji Kuby Borysiaka.

Maria Pomianowska szefuje tegorocznej edycji festiwalu "Skrzyzowanie kultur". We wrześniu czekają nas liczne atrakcje, o niektórych z nich mówiono w studiu. Zaplanowany został dzień kobiecy.

- Nie jestem feministką - zastrzega Maria Pomianowska. - W ogóle uważam, że osiągnęłyśmy wiele jako artystki i kompozytorki. Tekla byłaby zdumiona tym, jak wiele. Mogę jeździć po świecie bez matrony (przyzowitki) i promować moja muzykę i nikogo to nie dziwi. Ale coś jeszcze nas uwiera i o tym będziemy się starać mówić w tym specjalnym kobiecym dniu. Inne dni festiwalu odbędą się z pełnym równouprawnieniem, bo tylko dopełnianie się pierwiwstków męskich i żeńskich ma sens.

Aby posłuchać rozmowy z Marią Pomianowską wystarczy kliknąć ikonę dźwięku  w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.