X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Magazyn Piosenki Ciekawej: Kolorofon

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2009 12:00
Na ich nazwie można pogimnastykować język, przy ich muzyce resztę ciała.
Na ich nazwie można pogimnastykować język, przy ich muzyce resztę ciała.

Jest regułą sytuacja, w której zespoły w momencie określenia przez media jako młode i obiecujące mają za sobą kilka lat poszukiwań własnego brzmienia i prób przebicia się poza krąg znajomych. Nie inaczej jest w przypadku warszawskiej grupy Kolorofon, która założona w 2001 roku przez gitarzystę i wokalistę Piotra Mazurka dopiero niedawno trafiła do zestawień bandów z jasną przyszłością.


Przełom ten nie byłby możliwy gdyby nie wydana w 2008 roku 3 utworowa epka, na której trio pokazało, epigonom zapatrzonym w dokonania tuzów dance punka różnicę między inspiracją a prostym naśladownictwem. Prawdziwym "migdałowo pomarańczowym strzałem" okazała się piosenka "Bomba Atomowa", która słodką avant popową melodią ozdobiła offensywną składankę Piotra Stelmacha, a także dała zespołowi okładkę magazynu muzycznego Pulp, który zresztą nominował ją w kategorii "piosenka roku 2008", zaś sam zespół w kategorii "następna duża rzecz".
Apetyty na longpleja zaostrzyły dwa pozostałe utwory z epki "Łobuz" i "Zapałki", które brzmieniem i zawartością gatunkową (od funku przez dance punk po krautrocka) spełniły obietnicę zawartą w nazwie grupy. Jej wielobarwny styl dopełniają surrealistyczne teksty Mazurka skupione bardziej na intrygujących zbitkach wyrazów niż budowaniu z nich logicznych wypowiedzi i przekazie. W oczekiwaniu na wydanie skompletowanego już debiutanckiego albumu przypomnijmy sobie pierwszy kolorofonowy przebój.


player
{script} var so = new SWFObject('/_swf/jwplayer.swf','mpl','470','20','9'); so.addParam('allowscriptaccess','always'); so.addParam('allowfullscreen','true'); so.addParam('flashvars','&duration=33&file=http://www.polskieradio.pl/_files/20090407113649/2009052111223676.mp3&backcolor=000000&frontcolor=EEEEEE'); so.write('soundplayer'); {/script}


„Jest to raczej piosenka z gatunku »napisane przez przypadek«. 4 akordy powtarzające się w określonej sekwencji z krótką przerwą na wysiłek umysłowy podmiotu lirycznego. Kompozycyjnie nie jest to jakoś szczególnie wykoncypowane dzieło. Z resztą - teraz mogę to już powiedzieć otwarcie - wcale nie chciałem jej napisać. To ta piosenka chciała zostać napisana... Na początku w nią nie wierzyłem. Że banalna, że big-bitowa, że taka ładna, że zbyt łatwo poszło... Ale kiedy spędziłem z nią trochę czasu i poszedłem jej pokazać studio ujrzałem ją w troszkę innym świetle. Po drodze spotkałem kilku starych znajomych. Lou Reeda, Kevina Shieldsa, Photek'a, B. Hansena a w drzwiach do nocnego sklepu minąłem się z R.D. Jamesem. I w ten sposób »Bomba Atomowa« nabrała kształtu w jakim niektórzy znają ją dziś a niektórzy dopiero poznają. Warstwa tekstowa to dla niektórych kompletny bełkot o niczym a dla niektórych bardzo ładna piosenka o miłości. Nie będę tu wnikał w znaczenia i interpretacje bo jeśli komuś przykładowo truskawkowy sorbet nie pasuje to przecież nic się na to nie poradzi. Po prawdzie w nich nie ma kompletnie nic do rozumienia. »Jest do czucia«... no ale to już zupełnie inny temat.” - Piotr Mazurek
Zobacz więcej na temat: bomba atomowa