X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tak się grało w latach 50.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 14:07
Historie przebojów ponurej epoki stalinizmu i odwilży, która nastąpiła po śmierci Słońca Narodów przypomniał Dariusz Michalski.
Audio

W pierwszej połowie lat 50. polska muzyka kształtowana była głównie przez ostre nożyce cenzora. Piosenki, tak jak zresztą wszystkie życiowe aktywności polskich obywateli, winny były być zaangażowane w kształtowanie nowego społeczeństwa. Mimo wszędobylskiej ideologicznej kontroli twórcom udawało się przemycać w tekstach elementy rozrywki i spojrzenia rozmijającego się ze wzrokiem Partii.

Przykładem takiego niepolitycznego meandrowania był wielki przebój roku 1950 autorstwa Zdzisława Gozdawy i Wacława Stępnia, „Małe mieszkanko na Mariensztacie”. Piosenka ta obok programowego wspomnienia o budowie trasy W-Z i akcji „O”, czyli akcji oszczędzania, zawierała przejawy konsumpcyjnego nastawienia do życia wyrażającego się marzeniami o radiu Tesla i kwiatach na kominku.

Historie tej i innych piosenek nadawanych w najpopularniejszych wtedy audycjach Polskiego Radia takich jak Muzyka i Aktualności czy Przy Sobocie Po Robocie, w audycji jak najbardziej współczesnej, Tak to było, przypomniał Dariusz Michalski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeboje roku 1963

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 11:12
Dariusz Michalski odkurzył zapomniane piosenki ery przedbeatlesowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemen i poezja

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 17:16
Płytą "Enigmatic" Czesław Niemen podzielił środowisko polonistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geografia big beatu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 12:31
Rasowi badacze brytyjskiego beatu lat 60. dzielą ten gatunek na trzy kategorie.
rozwiń zwiń