Muzyka

Rakiety i tort na 43. urodziny audycji "Minimax"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 10:00
Posłuchajcie jak słuchacze Trójki świętowali kolejną rocznicę obecności "Minimaxu" na radiowej antenie. Fani nie tylko oprawili audycję muzycznie i upiekli przepyszny tort, ale też na trawniku przed budynkiem radia odpalili 43. świetlne race.
Audio
43. urodziny Minimaxu
43. urodziny MinimaxuFoto: Fot. Darek Kawka

22 września 1968 roku Piotr Kaczkowski po raz pierwszy poprowadził "Minimax". Choć było to już 33. wydanie tej muzycznej audycji, to właśnie tę datę słuchacze Trójki uznali za moment jej właściwych narodzin.

Tradycją już stało się, iż w pierwszą niedzielę po 22 września fani głosu Piotra Kaczkowskiego zbierają się w studiu przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7, by wspólnie świętować i składać życzenia legendarnemu prowadzącemu. Nie inaczej było i w tym roku. Choć ze względów zdrowotnych Piotr Kaczkowski nie mógł być obecny w studiu, to z pewnością dotarł do niego entuzjazm zgromadzonych w Trójce gości. Fani "Minimaxu" nie tylko oprawili audycję muzycznie i upiekli przepyszny tort, ale też na trawniku przed budynkiem radia odpalili 43. świetlne race.

Posłuchaj dźwięku "43. urodziny Minimaxu".

Audycja, której formuła zamykała się w stwierdzeniu "minimum słów, maximum muzyki" oficjalnie wystartowała pod koniec stycznia 1968 roku pod nazwą "Mini-max, czyli muzyczne wydanie Fonoramy". Nazwę audycji do obowiązującego do dziś "Minimaxu" skrócił nowy prowadzący Piotr Kaczkowski, który na tym stanowisku zastąpił Tadeusza Sznuka. Za jego kadencji program stał się żelaznym punktem rozkładu zajęć wszystkich miłośników muzyki rockowej nad Wisłą. Audycja gromadziła przed radioodbiornikami setki tysięcy melomanów.

Strzałem w dziesiątkę okazał się pionierski pomysł prezentowania w całości trudno dostępnych w Polsce płyt zagranicznych wykonawców. Jako pierwszy w tym cyklu Piotr Kaczkowski zagrał "Biały Album" grupy The Beatles. Za sprawą jego programu wielu po raz pierwszy usłyszało nagrania Pink Floyd, Led Zeppelin i Hendrixa. Prezentacji albumu tego ostatniego towarzyszy anegdota opowiadająca jak po odtworzeniu nagrań króla gitary, nieprzygotowany na tak nowatorskie brzmienia inżynier dźwięku Polskiego Radia wystosował oficjalne pismo, w którym zwrócił uwagę, iż w audycji zaprezentowano zniekształcony materiał muzyczny.

>>>Zapraszamy do słuchania audycji "Minimax" na moje.polskieradio.pl

Programem, który umożliwiał słuchaczom nagrywanie płyt z radia była siostrzana względem "Minimaxu" audycja "Mini-max – wydanie dla fonoamatorów". Tuż przed prezentacją płyt Piotr Kaczkowski emitował specjalny sygnał umożliwiający wyregulowanie magnetofonów. Po nim następowało specjalne odliczanie przed rozpoczęciem emisji (posłuchaj dźwięku "Piotr Kaczkowski w Trójce"). Na koniec audycji trójkowy redaktori czytał listę wyemitowanych utworów.

- To był wspaniały pomysł. To wtedy dla nas było coś zdumiewającego, że możemy być bliżej tego świata. Dzięki temu, że ktoś przywiózł płytę z zagranicy i wypożyczył nam na godzinę, tak że mogliśmy ją nagrać na taśmę i emitować w radiu. Jedna płyta kosztowała mniej więcej tyle, ile się zarabiało przez dwa tygodnie. Muzyka miała wielką wartość.– mówił w jednym z trójkowych wywiadów Piotr Kaczkowski. Dziennikarz, który swoim ciepłym głosem wprowadził w świat muzyki rockowej kilka pokoleń Polaków prowadził program z przerwami do 2009 roku. Od tamtej pory ze względu na problemy ze zdrowiem Piotra Kaczkowskiego "Minimax" prowadzi Leszek Adamczyk

Aby wysłuchać wspomnień Piotra Kaczkowskiego na temat jego muzycznych audycji w Trójce wystarczy kliknąć w dźwięk "Piotr Kaczkowski w Trójkowym Wehikule Czasu".

 

Przez lata niedzielne wydania audycji zaczynały się fragmentem utworu Jethro Tull "Cheerio".

Zobacz zdjęcia fanów z ubiegłorocznych 42. urodzin audycji "Minimax".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Minimax" w hołdzie Gary'emu Moore'owi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2011 16:00
Wybitny gitarzysta, autor "Still Got the Blues", zmarł niespodziewanie w wieku 58 lat. Posłuchaj poświęconej mu audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kaczkowski poleca debiutantów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 17:23
Właśnie ukazała się 6 część kompilacji "Minimax" przygotowanej przez legendarnego dziennikarza Trójki. Na płycie znalazło się 17 niepublikowanych nagrań krajowych wykonawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kaczkowski - najstarszy góral w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2011 18:24
Z okazji 49. urodzin Programu Trzeciego audycję Jerzego Sosnowskiego odwiedził człowiek, którego gust ukształtował upodobania milionów Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa msza nad płytą Rogera Watersa - posłuchaj archiwów Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2011 16:00
Z okazji zbliżających się koncertów basisty i wokalisty Pink Floyd w Polsce (18 i 19.04) prezentujemy poświęconą jemu trójkową audycję z 1992 roku. Z niekłamaną pasją rozmawiają o muzyku Barbara Marcinik i Piotr Kaczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotra Kaczkowskiego droga od jazzu do soulu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 13:00
W niedzielnym "Minimaxie" posłuchamy - jeszcze przed oficjalną premierą - kolejnego albumu w autorskiej serii Piotra Kaczkowskiego "Trzeszcząca Płyta". Leszek Adamczyk zaprasza do Trójki po godzinie 22.
rozwiń zwiń