X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Komorowski: "Potwierdzimy ważność sojuszu Europy Środkowej z USA"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 21:50
W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego zakończył się roboczy obiad, w którym udział wzięli prezydent USA i uczestnicy szczytu państw Europy Środkowej.
Audio
  • Bronisław Komorowski o znaczeniu miejsca, w którym odbywa się obiad roboczy
  • Barack Obama dziękuje Bronisławowi Komorowskiemu za gościnność
  • Uroczysty obiad w Pałacu Prezydenckim - relacja Tomasza Majki (IAR)

Rozmawiali o tym, jak Europa i USA - w ramach wspólnoty transatlantyckiej - mogą pomóc w budowie społeczeństw oraz systemów demokratycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Gościom podano tatar z pstrąga, krem z dyni, pieczoną pierś z perliczki, a na deser - pralinę czekoladową z sorbetem z pomarańczy. Były też dwa wina - francuskie i portugalskie.


"Tu stał Okrągły Stół"

Baracka Obamę, w imieniu wszystkich uczestników szczytu Europy Środkowej, powitał prezydent Bronisław Komorowski. Wyraził nadzieję na wymianę poglądów i myśli o drodze do demokracji krajów naszego regionu.

- Witamy serdecznie pana prezydenta i myślę, że będę wyrazicielem nas wszystkim, jeśli powiem, że bardzo liczymy na możliwość wymiany poglądów, myśli i informacji o tym, co jest przedmiotem naszej dzisiejszej dyskusji, a więc o drodze ku demokracji, o doświadczeniu naszych krajów, naszego regionu, Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie dążenia do demokracji poprzez transformację nie zawsze łatwą - powiedział Komorowski.

Prezydent zwracając się do Baracka Obamy, przypomniał o historycznym znaczeniu sali Pałacu Prezydenckiego, w której odbywa się spotkanie.

- W tym miejscu powstał Układ Warszawski. Z największą satysfakcją chciałem powiedzieć, że również w tym samym miejscu, dokładnie w tej sali, nastąpił ważny akt, jakim był demontaż systemu komunistycznego w Polsce. Tu stał Okrągły Stół, w którym opozycja, Solidarność zawarła mądre porozumienie z ówczesną władzą, które otworzyło drogę dla polskiej demokracji. Także witam wszystkich w szczególnym miejscu, naznaczonym i trudną, bolesną, ale i wspaniałą historią - powiedział Komorowski.  

/


"Nasze stosunki są bardzo ważne"

Barack Obama wyraził wdzięczność za gościnność prezydenta Komorowskiego i Polaków, podkreślił również wagę kontaktów i przyjaźni między Stanami Zjednoczonymi, a krajami Europy Środkowej.

- Mam nadzieję na kolejny bardzo udany obiad w czasie którego będziemy mogli szczerze wymienić spostrzeżenia i raz jeszcze zapewnić o tym, jak ważna jest przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi, a krajami, które reprezentujecie. Mam nadzieję, że to po raz kolejny pokaże, że uważamy nasze stosunki ze środkową i wschodnią Europą za bardzo ważne. Wasze wywalczenie wolności i wzrost gospodarczy były dla nas wielką inspiracją. Jestem pewien, że nadal będziemy przyczyniać się do umocnienia demokracji i gospodarki w waszych krajach i będziemy waszym pełnoprawnym partnerem. Uważamy bowiem, że Stany Zjednoczone również na tym skorzystają - podkreślił Obama.

Wieczorem

Rano szefowie 20 państw uczestniczyli w XVII Szczycie Prezydentów Państw Europy Środkowej, który odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie. Rozmawiali m.in. o możliwości wykorzystania w krajach Afryki Płn. doświadczeń państw naszego regionu związanych z przemianami ustrojowymi.

Więcej o szczycie czytaj tu>>>

IAR,PAP,kk

Czytaj także

Prezydent: Polska może służyć wsparciem przy demokratyzacji świata

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 10:39
Bronisław Komorowski podkreślił, że kraje Europy Środkowowschodniej przebyły niezwykle trudną drogę do demokracji i wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rezygnacja Wałęsy ze spotkania z Obamą poważną stratą"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 18:30
Zdaniem Bronisława Komorowskiego spotkanie z prezydentem USA miałoby zupełnie inne oblicze, gdyby uczestniczył w nim Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent USA Barack Obama z wizytą w Polsce. Pierwszy dzień

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 17:13
Amerykański przywódca przybył do Polski z dwudniową wizytą. Nasz kraj jest ostatnim etapem jego podróży po Europie.
rozwiń zwiń