Muzyka

Grupa Coldplay zagra w niedzielę na PGE Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 08:00
Zespół przyjedzie do Polski w ramach europejskiej trasy koncertowej promującej album pt. "A Head Full of Dreams Tour".
Audio
  • Po zakończeniu koncertu należy spodziewać się dodatkowych utrudnień w ruchu - mówi rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow (IAR)
Coldplay
ColdplayFoto: Andrea Raffin/shutterstock.com/cc

Brytyjski zespół pop-rockowy Coldplay po raz drugi zagra na stołecznym PGE Narodowym - poprzednio wystąpił w Warszawie w 2012 roku podczas tournee z okazji wydania płyty "Mylo Xyloto". Rok wcześniej Coldplay był jednym z headlinerów Open'er Festivalu.

Tym razem grupa promuje "A Head Full of Dreams", swój siódmy album, wydany w 2015 roku. W nagraniu uczestniczyli także zaproszeni goście: Beyonce, Noel Gallgher, Merry Clayton czy Gwyneth Partrow.

Prace nad nim rozpoczęły się jeszcze w czasie, gdy Coldplay promował swoją poprzednią pracę, wydaną w 2014 roku pod tytułem "Ghost Stories" i, jak przekonywali muzycy w wywiadach, nowa płyta ma się do poprzedniczki jak "noc do dnia", podkreślając różnice w tonie obu albumów.

Wokalista Chris Martin zdradzał, że zespół chce nagrać "podnoszący na duchu" materiał.

Coldplay

Zespół został założony w 1996 roku na University of College London przez Christa Martina i Jonny'ego Bucklanda.

Po dwóch latach prób, zmian nazw i przetasowań w składzie grupy, przyjęto nazwę Coldplay i nagrano pierwsze piosenki, które złożyły się na EP-kę pt. "Safety", wydaną w kilkuset egzemplarzach.

"Parachutes", debiutancki album Coldplay trafił do sklepów w 2000 roku, a zespół ruszył w swoją pierwszą trasę koncertową, w trakcie której wystąpił m.in. na festiwalu Glastonbury. Ogromną popularnością cieszył się m.in. singiel "Yellow".Rok później zespół nagrał kolejną płytę, "A Rush of Blood to the Head", promowaną przez single "In My Place" i "Clocks" i ruszył w kolejną światową trasę koncertową.

Coldplay zamienił się w muzyczną instytucję, jeden z najpopularniejszych zespołów pop-rockowych. Spektakularnym sukcesem okazał się następny album grupy "X and Y", dzięki popularności piosenek "Fix You" i "Talk" sprzedał się w nakładzie ponad 8 mln egzemplarzy.Zespół wystąpił na najważniejszych muzycznych festiwalach, Glastonbury, Coachella czy Wyspie Wight, a w 2005 roku podczas koncertu "Live 8" w Londynie.

Kolejne płyty - "Viva la Vida", "Mylo Xyloto" i "Ghost Stories" - utwierdzały Coldplay na pozycji jednej z największych atrakcji koncertowych świata muzyki rozrywkowej.

Zamknięta Saska Kępa

Z powodu koncertu w godz. 17-20.30 obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych oraz Wał Miedzeszyński będzie wyłączony z ruchu indywidualnego - za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory wydawane przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe, pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych.

Dopuszczony zostanie przejazd wiaduktem ul. Saskiej nad al. Stanów Zjednoczonych i ul. Brazylijską. Po zamknięciu Saskiej Kępy, autobusy linii 117, 138 i 146 nie będą kursowały ul. Francuską (pojadą ul. Zwycięzców, Saską i al. Waszyngtona).

Dojazd na koncert umożliwi komunikacja miejska. Od godz. ok. 17 do godz. 20.30 uruchomiona zostanie linia 77 na trasie pl. Narutowicz-rondo Wiatraczna. Ponadto pociągi II linii metra w godz. od 17 do 20.30 będą kursowały co trzy minuty.

Natomiast po zakończeniu koncertu powrót do domów zapewnią m.in. autobusy linii: 509 (al. Zieleniecka–Nowodwory i Adampolska-Gocław), 903 (Al. Zieleniecka–Bródno-Podgrodzie) i 904 (Berezyńska–rondo Wiatraczna).

Dodatkowe składy metra wyjadą na trasy ok. godz. 23. Pociągi II linii metra kursowały co trzy minuty, a pierwszej linii - co pięć minut.

Uruchomione zostaną dodatkowe kursy SKM z Warszawy Wschodniej do Warszawy Zachodniej. Dzięki temu z przystanku Warszawa Stadion w kierunku centrum pociągi KM i SKM będą odjeżdżały co cztery - siedem minut.

Po zakończeniu koncertu, w przypadku, gdy wielu uczestników będzie wracało na piechotę, policja może podjąć decyzję o zamknięciu dla ruchu al. Zielenieckiej oraz mostu Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich pomiędzy rondem de Gaulle'a a rondem Waszyngtona.

W przypadku zamknięcia przez policję mostu Józefa Poniatowskiego i al. Zielenieckiej na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje linii: linii 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusy linii 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24 i N72.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak