X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

XV Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego od 8 października w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:25
Przez dwa tygodnie w Poznaniu rywalizować będzie 48 skrzypków z 19 krajów. 8 października rozpocznie się tam XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego. To najstarszy taki konkurs na świecie.
Audio
  • O konkursie opowiada jego dyrektor Andrzej Wituski (IAR)
Henryk Wieniawski, fotografia Ghemar Frres, Bruksela ok.1860, kopia w zbiorach TMiHW
Henryk Wieniawski, fotografia Ghemar Frères, Bruksela ok.1860, kopia w zbiorach TMiHWFoto: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu

W tym roku zgłosiła się do niego rekordowa liczba ponad 250 muzyków z 40 krajów. Wszystkich osobiście przesłuchiwał przewodniczący jury, znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov. W wyniku jego decyzji najliczniejsza jest ekipa polska. Liczy dziesięcioro skrzypków.- Cała polska wiolonistyka stanęła do boju. Prawie 80 osób reprezentowało Polskę. Rozmawiałem z Vengerovem i powiedział, że jest to również sukces polskiej szkoły - mówi dyrektor Konkursu Andrzej Wituski.

Vengerov oceniając skrzypków w tegorocznym konkursie miał ich też podzielić na trzy grupy; muzyków dojrzałych, którzy będą walczyć o palmę pierwszeństwa; takich, którym niedaleko jest do tego stopnia zaawansowania i trzeci - to talenty, którym trzeba „dać kopa”, żeby poczuli, że mają przed sobą szansę.

Andrzej Wituski dodaje, że zainteresowanie konkursem jest ogromne. Na galę i konkurs laureatów już nie ma biletów, na koncert inauguracyjny pozostały nieliczne. Na przesłuchania około dwóch trzecich biletów jest wyprzedanych.

Konkurs otworzy 8 października koncert Soyoung Yoon, zwyciężczyni poprzedniej edycji. Południowokoreańska skrzypaczka zagra w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza z udziałem Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty: inauguracyjny oraz laureatów transmitować będzie Program Drugi Polskiego Radia. Słuchacze będą mogli śledzić też przesłuchania II-IV etapu. Uczestnikom III etapu towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

pp/IAR


Czytaj także

Pierwsze gwiazdy Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 11:00
Zapraszamy na kolejną audycję poświęconą laureatom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń