X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Gaba Kulka: w tym co robię nie ma teorii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 22:15
- Za każdym razem, gdy Gaba gra, dzieje się coś, czego oczekujemy od wydarzeń artystycznych, czuć siłę wyższą - o twórczości Kulki mówi Agnieszka Szydłowska. Posłuchajcie niezwykłej historii powstawania albumu, który był pierwszym wielkim sukcesem artystki.
Audio
Gaba Kulka
Gaba KulkaFoto: fot. Anna Lucid/oficjalna strona artystki/zdjęcia promocyjne

Michael Jackson i Madonna, jako "obowiązkowy zestaw szkolny", Penderecki na koncertach taty - skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, a w samochodzie składanki największych radiowych przebojów - tak można określić muzyczne dzieciństwo Gaby Kulki .

 - Bacha przy śniadaniu w naszym domu nie było, ale muzyka wszechobecna - tak. Z czasem tylko zmieniały się proporcje między tym, co zasłyszane od innych, a krajobrazem muzycznym kształtowanym samemu - wspomina artystka i opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach z instrumentami, amatorskich nagraniach, występach wokalnych i ... fascynacji Tori Amos.

Gaba Kulka wyznaje, że zawsze kierowała się zasadą robienia rzeczy "na wyrost", pewnego udawania, że się jest na dalszym etapie niż w rzeczywistości. - To się sprawdza w każdej sytuacji. Zanim więc ukazał się "Out", ja już miałam kilka wprawek zrealizowanych w domowych warunkach.

Pierwszym, oficjalnie wydanym albumem Gaby był "Out" (2006), jednak dopiero  "Hat, Rabbit"  (2009), nagrany z zespołem, przedstawił jej muzykę szerszej publiczności. - To miał być album, który niejako podsumowuje naszą pracę nad aranżacjami piosenek podczas koncertów. Chcieliśmy to złapać i zapisać. Większość została nagrana na żywo i w bardzo krótkim czasie - opowiada o albumie, który zyskał status złotej płyty kilka miesięcy po premierze.  

Aż trzy utwory z tej płyty gościły na Liście Przebojów Programu Trzeciego, a artystka otrzymała od Trójki Mateusza - Nagrodę Muzyczną im. Mateusza Święcickiego "za wielki talent, przebogatą muzyczną wyobraźnię i trójkowy gust objawione na płycie "Hat, Rabbit" będącej wydarzeniem 2009 roku". - To jest Ktoś! Nie dziewczyna do manipulowania, ale Artystka, która wie, czego chce. Ona może zrobić wszystko - podkreśla trójkowa dziennikarka  Agnieszka Szydłowska, która śledzi karierę Gaby od początku. 

GABA KULKA  w TRASIE >>>

Płytę realizował Leszek Kamiński, a producentem był Marcin Bors. Wydania "Hat, Rabbit" podjęła się Mystic Production. - Poważni realizatorzy, poważna produkcja i zaangażowane w nią pieniądze, a jednak Gabie udało się zachować siebie, nie utonąć w niuansach. Gaba też zrobiła coś, czego zwykle nie robią dzieci znanych muzyków, nagrałą piosenkę i wystąpiła ze swoim tatą - dodaje Szydłowska.

Zdaniem samej wokalistki na sukces albumu złożyło się kilka czynników. - To jest bardzo dobra płyta, nie znudził mi się i nadal jestem z niego zadowolona. Ale mam  też  wrażenie, że on ukazał się w dobrym momencie, wypełniliśmy niszę muzyką, na którą zaczynało się zapotrzebowanie. Dziś dużo więcej dzieje się na pograniczu muzyki alternatywnej i nieco bardziej mainstreamowej, co mnie bardzo cieszy - podsumowuje artystka.

O przyjaźni z Czesławem Mozilem, akceptacji błędów i nagrodach. A także o tym, jak wyglądał pierwszy muzyczny plakat na ścianie w pokoju Gaby i dlaczego zdecydowała się na studia na ASP usłyszycie w  muzycznego reportażu, który przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.  W audycji wypowiadał się także  menadżer artystki Piotr Miecznikowski.

"Historia pewnej płyty" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po godz. 18.

Czytaj także

Wiosenna Gaba Kulka (video)

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 22:00
Pierwszy z naszych para-muzycznych kwestionariuszy wypełniła (całą sobą) najoryginalniejsza artystka polskiej sceny niezależnej ostatnich lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulka terapeutyzuje Baabę (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 06:00
Już dziś Baaba Kulka pokaże na jarocińskim festiwalu jak się gra utwory Iron Maiden, z tej okazji przypominamy wywiad z muzykami grupy, w którym pokazali jak niekonwencjonalnie podejść do tej formuły dziennikarskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaba Kulka w trasie!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 16:12
Koncerty w Radiu Kraków oraz spotkania z artystką i mini-koncerty transmitowane na żywo! To wszystko czeka fanów artystki w lutym i marcu.
rozwiń zwiń