X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Michał Kirmuć: Charlie Watts był perkusistą bardzo oryginalnym

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 06:25
We wtorek 25 sierpnia świat obiegła wiadomość o śmierci Charliego Wattsa, perkusisty grupy The Rolling Stones. Miał 80 lat, z czego 60 występował z gitarzystą formacji Keithem Richardsem i wokalistą Mickiem Jaggerem. – To jedna z tych informacji, których absolutnie nikt się nie spodziewał. Rolling Stonesi to zespół, który wydawał się wieczny – powiedział Michał Kirmuć, dziennikarz Trójki, a także gitarzysta i perkusista.
Lipiec 2018 roku. Charlie Watts w Warszawie
Lipiec 2018 roku. Charlie Watts w Warszawie Foto: shutterstock/Grand Warszawski

forum charlie watts 1200.jpg
Zmarł Charlie Watts. Trójka wspomina legendarnego perkusistę

Problemy zdrowotne

Jak przekazał jego agent Bernard Doherty, Charlie Watts odszedł w spokoju w szpitalu w Londynie w otoczeniu rodziny. Informacje o problemach zdrowotnych muzyka docierały do opinii publicznej już od jakiegoś czasu. W 2004 roku był leczony na raka krtani, natomiast w sierpniu tego roku informowaliśmy o niespodziewanej operacji artysty, przez co nie był on w stanie zagrać jednego z pierwszych koncertów po lockdownie.

Posłuchaj
05:54 2021_08_25 06_15_54_PR3_Pora_Na_Trojke.mp3 Zmarł Charlie Watts. Michał Kirmuć wspomina perkusistę The Rolling Stones (Pora na Trójkę)

 

Słynna technika gry na hi-hacie

Charlie Watts nagrał z The Rolling Stones 33 albumy koncertowe i 30 albumów studyjnych. Ostatnim z nich był wydany w grudniu 2016 roku "Blue & Lonesome". – To niewątpliwie jeden z najważniejszych perkusistów muzyki rockowej. Można się spierać, czy był zachwycający pod względem technicznym, czy wniósł do muzyki tak wiele, jak niektórzy z jego kolegów, ale jedno jest pewne – był perkusistą bardzo oryginalnym. Jego słynna technika gry na hi-hacie z odrywaniem ręki w momencie uderzenia w werbel jednych śmieszyła, a innym pokazywała, że można grać w sposób mniej przewidywalny i dzięki temu osiągać bardziej oryginalne brzmienie – mówił Michał Kirmuć.

The Rolling Stones - Blue & Lonesome - In the Studio/The Rolling Stones

Nie tylko The Rolling Stones

Poza The Rolling Stones Watts był znany ze swoich dokonań jako perkusista jazzowy w formacjach takich jak The Charlie Watts Orchestra, The Charlie Watts Quintet, The Charlie Watts-Jim Keltner Project, The Charlie Watts Tentet The ABC&D of Boogie Woogie.  Jeżeli ktoś nie docenia, co robił w The Rolling Stones, warto sięgnąć po jego działania pozazespołowe, bardziej jazzowe, gdzie można było zauważyć, że Charlie Watts to jednak wysokiej klasy perkusista – dodał dziennikarz Trójki.

Take The 'A' Train - Charlie Watts And The Tentet/ann3maria

Przyjazdy do Polski

Grupa The Rolling Stones wystąpiła w Polsce pięciokrotnie – w 1967 roku w Sali Kongresowej w Warszawie, gdzie koncertowała dwa razy jednego dnia, na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 1998 roku, na warszawskim Służewcu w 2007 roku oraz na stadionie PGE Narodowy w 2018 roku.

Ponadto Charlie Watts odwiedzał Polskę prywatnie, co było związane z jego miłością do rasowych koni. Perkusista z żoną Shirley często odwiedzał polskie stadniny. Shirley Watts trzymała nawet swoje dwa konie w nieistniejącej już stadninie w Janowie. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Data emisji: 25.08.2021
Godzina emisji: 06.15

kr

Czytaj także

Charlie Watts – pierwszy 80-latek w The Rolling Stones!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:51
Choć rockandrollowy styl życia nie jest zalecany przez zdecydowaną większość lekarzy, perkusista największej rockandrollowej grupy na świecie właśnie kończy 80 lat. 2 czerwca "Happy Birthday" śpiewamy Charliemu Wattsowi z The Rolling Stones!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlie Watts po operacji. Opuści pierwszy koncert Stonesów od 58 lat!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 11:18
Po przerwie spowodowanej pandemią zespół The Rolling Stones wznawia trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. W jego składzie zabraknie jednak perkusisty Charliego Wattsa, który przeszedł niespodziewaną operację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Charlie Watts. Wspomnienia i muzyka na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 07:11
Zmarł Charlie Watts – perkusista The Rolling Stones. W środę (25 sierpnia) przez cały dzień Trójka wspominała tego wspaniałego muzyka.   
rozwiń zwiń