X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

CARBON Silesia Festival w Zabrzu. Muzyka najwyższej próby w kopalni z 200-letnią historią

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:30
Kolejny "Muzyczny weekend w Trójce" to m.in. pierwsza edycja CARBON Silesia Festival w Zabrzu. 3 i 4 września w dwustuletniej Sztolni Królowa Luiza wystąpią najciekawsi artyści sceny elektronicznej. 
Sztolnia Królowa Luiza
Sztolnia Królowa LuizaFoto: mat. organizatora

WMT_eventcover_1200x660.jpg
Muzyczny weekend w Trójce: 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oraz Carbon Silesia Festival

Kopalnia elektronicznych brzmień

– W Zabrzu zagości muzyka najwyższej próby. Będą trzy sceny muzyczne – Scena Główna znajdująca się w niecce, Scena Jungle, na której wystąpią artyści związani z gatunkiem drum'n'bass, oraz Scena Carnall, która nazwę przejęła od szybu kopalni. Tam pojawią się gwiazdy takie jak Agents of Time czy Catz 'N Dogz – zapowiada organizator CARBON Silesia Festival w Zabrzu Igor Fleiszer. 

CARBON Silesia Festival Foto: mat. organizatora CARBON Silesia Festival Foto: mat. organizatora

Każdy, kto kiedykolwiek był na festiwalu, wie, że obok muzyki ważną częścią tego typu wydarzeń jest relaks. – Dla tych, którzy będą chcieli odpocząć pomiędzy koncertami, mamy dużo leżaków i miejsc do siedzenia. Teren jest na tyle kompaktowy i przyjemny, że każdy znajdzie tam miejsce dla siebie i będzie mógł współodczuwać festiwal tak, jak mu pasuje – opisuje współorganizatorka festiwalu Zuzanna Partyka. – Oczywiście jesteśmy też przygotowani na każdą pogodę. Sceny będą zadaszone – dodaje.

Posłuchaj
03:21 Carbon festival Pora na trojke 2021_08_31-07-17-42.mp3 Muzyczny Weekend w Trójce. CARBON Silesia Festival – gdzie muzyka elektroniczna spotyka się z historią (Pora na Trojkę)

 

Historia "Królowej Luizy"

Ciężko uwierzyć, że Sztolnia Królowa Luiza, gdzie właśnie powstaje cała festiwalowa infrastruktura, to miejsce ściśle związane z początkami polskiego górnictwa. Historia sztolni rozpoczęła się, gdy pod koniec XVIII wieku na Górny Śląsk przybył inżynier górniczy Salomon Isaac, by przeprowadzić badania geologiczne. W 1790 roku poskutkowały one wyjątkowym odkryciem – okazało się, że na terenie dzisiejszego Zabrza znajdują się pokłady węgla.

– Węgiel był tu potrzebny, dlatego że niedaleko stąd, do Tarnowskich Gór, sprowadzono pierwszą maszynę parową. Okazało się, że to dobrej jakości węgiel koksujący nadający się jako paliwo – dodaje Damian Wilczek, przewodnik po Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Znalezisko Salomona Isaaca już w 1791 roku zapoczątkowało budowę jednej z pierwszych kopalń węglowych na Górnym Śląsku. W 1811 roku kopalnia otrzymała nazwę "Królowa Luiza", na cześć zmarłej rok wcześniej żony króla Fryderyka Wilhelma III.  

Festiwal w szybie kopalni

Od lat 50. XX wieku sztolnia pozostawała nieczynna. W 2018 roku została otwarta ponownie, tym razem dla turystów. Poza podziemną trasą wodną, na terenie Sztolni "Królowa Luiza" można zwiedzić m.in. zabytkową łaźnię łańcuszkową, szyb Carnall, gdzie stanie jedna ze scen CARBON Silesia Festival oraz budynek maszyny wyciągowej. – To jest jedyna w Europie tego typu sprawna maszyna parowa z 1915 roku. Ma 2000 koni mechanicznych mocy – mówi przewodnik Damian Wilczek. – Podnosiła i opuszczała na dno szybu o głębokości 500 m trzypiętrową windę. Mogła w niej unieść trzy wagony z toną węgla każdy lub trzy razy po 16 osób – wylicza.


Posłuchaj
04:33 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_08_31 12-18-42.mp3 Jak działa zabytkowa maszyna parowa sprzed ponad 100 lat? (Trójka do trzeciej)

 

maszyna parowa na terenie "Sztolni Królowa Luiza" w Zabrzu Maszyna parowa na terenie "Sztolni Królowa Luiza" w Zabrzu

– To wyjątkowe miejsce z pewnością zachwyci uczestników. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie świata i Europy – podsumowuje Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

***

Tyt audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 31.08.2021
Godzina emisji: 7.17

kr/pr

Czytaj także

"To dopiero początek". Prezes Polskiego Radia zapowiada kolejne imprezy muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 15:35
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zapowiada kolejne imprezy muzyczne, w których będą uczestniczyły anteny Polskiego Radia. Wkrótce radiowa Trójka zawita do Opola, a 3-4 września w Zabrzu odbędzie się Carbon Silesia Festival 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na Drum Basstion Festival 2021. Będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 13:15
Reporterzy Czwórki wyruszają na muzyczną imprezę czerpiącą swoją magiczną atmosferę z Twierdzy Srebrna Góra. Drum Basstion Festival 2021 odbędzie się 13 i 14 sierpnia. Relacje z wydarzenia przez cały weekend do usłyszenia w audycjach muzycznych Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CARBON Silesia Festival

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:21
CARBON Silesia Festival ogłasza pełny line up pierwszej edycji! Do wcześniej ogłoszonych artystów dołączają Gorgon City, Catz’n Dogz, Rysy, BOKKA, Kamp! i wielu innych. W niesamowitej przestrzeni nieczynnej kopalni przez dwie noce wystąpi ponad 30 artystów na 3 muzycznych scenach. 3-4 września 2021, Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze.
rozwiń zwiń