Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 22.01.2014

Tylko nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski

W 1918 roku żyło jeszcze trzy i pół tysiąca powstańców styczniowych. Nie jest to liczba duża, skoro przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 100 tysięcy, najczęściej młodych ludzi.
Obchody rocznicy Powstania Styczniowego w 1936 roku. Na pierwszym planie uczestnicy powstania 1863Obchody rocznicy Powstania Styczniowego w 1936 roku. Na pierwszym planie uczestnicy powstania 1863PAP/CAF/Archiwum
Posłuchaj
  • Nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski (Kronika Powstania Styczniowego/Jedynka)

Ponad jedna piąta z nich, ok. 20 tys. zginęło.  38 tysięcy zostało zesłanych na Syberię, a wróciła z niej zaledwie połowa. Natomiast ok. 10 tysięcy powstańców wyemigrowało na Zachód.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W kolejnym odcinku audycji z cyklu "Kronika Powstania Styczniowego" o tych szczęśliwcach, którzy nie tylko przeżyli powstanie, ale też doczekali wolnej Polski, o którą walczyli.

Józef Piłsudski, wielki miłośnik powstania styczniowego, w przeddzień rocznicy jego wybuchu 21 stycznia 1919 roku wydał specjalny rozkaz: „Dla na żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski, walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować  będziemy. Dla uczczenia ich  i upamiętnienia 1863 roku w szeregach armii polskiej  wydałem rozkaz  zaliczenia do szeregów wojska wszystkich weteranów  1863 roku z prawem noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste. Witam ich tym rozkazem jako naszych Ojców i Kolegów”.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 . Autorzy: dr Janusz Osica, red.  Andrzej Sowa i Dorota Truszczak.