Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 06.02.2014

Decyzja o Powstaniu styczniowym była dla wszystkich zaskoczeniem

- Nawet konspiratorzy, którzy byli bardzo dobrze zorientowani, byli kompletnie zdumieni z powodu branki do rosyjskiej armii. To sprawiło, że rozpoczęto Powstanie styczniowe znacznie wcześniej niż planowano - opowiada w Jedynce historyk dr Jarosław Szarek.
Fragment obrazu Artura Grottgera BrankaFragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

Jednym z przejawów pamięci o Powstaniu styczniowym jest wydana niedawno płyta z pieśniami z tego okresu, przygotowana przez Filharmonię im. Romualda Traugutta we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Muzyczne opracowanie przygotował Włodzimierz Korcz. Poza pieśniami, na płycie znajdują się omówienia, teksty nagranych pieśni i ilustracje rycin z epoki.

Kronika Powstania Styczniowego - specjalny cykl radiowej Jedynki

Choć od czasu Powstania styczniowego minęło 150 lat, to historycy chętnie wracają do tego tematu. W największym polskim powstaniu narodowym zginęło kilkadziesiąt tysięcy walczących. Styczeń nie był łatwym czasem na rozpoczęcie walki. - Wybuchu powstania nikt wówczas nie planował, a konspiratorzy planujący je zakładali wybuch najwcześniej w maju 1863 roku, a nawet później. Nie ulega wątpliwości, że wybuch powstania został wymuszony - opowiada dr Jarosław Szarek, historyk i publicysta. Bezpośrednią przyczyną wcześniejszego wybuchu powstania była niespodziewana branka do carskiej armii.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

Jak dziś postrzegamy ówczesną walkę o niepodległość? Jaka płynie z niej nauka dla przyszłych pokoleń? Posłuchaj całej audycji.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Katarzyna Jankowska.

sm