Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 20.10.2018

Kobiety w Kościele - historia wielkiego przemilczenia

Na kartach Biblii liczba kobiet jest niewspółmiernie mała do liczby mężczyzn. Tymczasem w Kościele pierwszych wieków pełniły one ważne funkcje: nauczały, studiowały Biblię i były apostołkami. 
Posłuchaj
  • O książce "Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół" opowiada autorka Zuzanna Radzik (Zaklinacze czasów/Czwórka)
Czytaj także

Czytaj także
bona1200.jpg
Rządy jasne i zdecydowane. Bona Sforza na Wawelu

- Te pierwsze - m.in. Maria Magdalena - były przy grobie Jezusa i stały pod krzyżem. Pisano o nich w ewangeliach, przekazywano ich imiona, choć i to czyniono czasami z błędem - opowiada teolożka Zuzanna Radzik. - Tak było na przykład w przypadku Junii. W tym słowie źle postawiony akcent zmienia płeć posiadaczki lub posiadacza imienia. Bibliści w XX wieku postanowili Junię zinterpretować jako mężczyznę, ponieważ wymieniano ją jako jedną z apostołów - wyjaśnia gość Czwórki.

Jak zatem rolę odegrały kobiety w Kościele? Dlaczego przyjęto, że jedynie męskość - nawet u kobiet - sprzyja rozwojowi świętości i odwagi? Czy w obliczu nowych faktów powinniśmy na nowo spisać historię Kościoła? O tym w nagraniu audycji. 


Czytaj także
jan paweł II pontyfikat 1200 PAP.jpg
Jacek Moskwa: Karol Wojtyła mógł zostać papieżem dużo wcześniej

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Ania Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Zuzanna Radzik (teolożka, autorka siążki "Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół")

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 14.10

kul/kd