Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 05.01.2014

Rok 1864. Drugi rok powstania styczniowego

Skończył się powstańczy rok 1863. Rok klęski i nadziei. Stoczono w tym czasie około tysiąca bitew, przeciętnie po 3 dziennie. Co najmniej połowa z nich zakończyła się zwycięstwem Polaków.
Patrol powstańczy - obraz Maksymiliana GierymskiegoPatrol powstańczy - obraz Maksymiliana GierymskiegoWikipeda/CC

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W styczniu 1864 roku warszawski korespondent dziennika "Chwila" pisał:

Rok 1863, choć był jednym z najcięższych w naszym kraju, nieszczęśliwym  go nie nazywam, bo choć niezmierne ponieśliśmy straty, nie jest ten rok nieszczęśliwym  ponieważ prowadzimy z wrogiem otwartą walkę. Historia uczy, że każdy postęp okupywać trzeba zwykle drogimi ofiarami, złożyliśmy ten okup sowity na ołtarzu naszej Ojczyzny.

Nie rachujemy strat, poświęcamy się szczerze i mimo przemocy  nieprzyjaciela pokładamy ufność w przyszłości. Przez ciąg lata straszyło nas widmo zimy, mającej być pomocą  dla Moskali. Dziś mamy pewność, że przetrwamy zimę. Ze wszystkich oddziałów  dochodzi to pocieszające  zapewnienie, tak więc rachować możemy, że wytrwałość doprowadzi nas w końcu do celu. Jakaś nadzieja, jakieś przeznaczenie każe wierzyć, że nadchodzący rok spełni nareszcie  pragnienia i dążenia lat tylu.

Autor  artykułu wierzy, że w nowym roku spełnią się nasze pragnienia o wolności i niepodległości. To chyba nierealne marzenia, ale czy blisko roczna walka powstańców z największą armią świata nie jest już naszym wielkim moralnym zwycięstwem?

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Co przyniesie rok 1864? Odpowiedzi na pytanie będą szukają historycy:  dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka Kroniki Powstania Styczniowego.

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.