Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 09.03.2010

SROM rozwiesza plakaty zachęcające do aborcji

Łódzka prokuratura sprawdza, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa przez osoby, które rozwiesiły na przystankach komunikacji miejskiej w Łodzi plakaty zachęcające Polki do aborcji na Wyspach Brytyjskich.


Za przestępstwo to grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

"Polska Dziennik Łódzki" poinformowała, że plakaty są rozklejane przez łodzianki zrzeszone w Separatystycznych Rewolucyjnych Oddziałach Macicznych w skrócie SROM. Ich celem, jak utrzymują, "jest walka o prawa kobiet".

Na plakatach, wzorowanych na reklamach jednej z popularnych kart płatniczych, znajduje się m.in. wyliczenie kosztów związanych z wyjazdem i usunięciem ciąży w publicznej przychodni na Wyspach Brytyjskich. Wszystko ma kosztować "mniej niż w podziemiu aborcyjnym w Polsce".

Po publikacji w gazecie prokuratura z urzędu podjęła kroki wyjaśniające, czy nie doszło do naruszenia prawa.

We wtorek po południu doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez SROM oraz władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi do prokuratury okręgowej złożył Katolicki Klub im. św. Wojciecha.

Członkowie Klubu w piśmie przesłanym do PAP napisali m.in., że organizacja rozwieszająca plakaty namawia do "omijania polskiego prawa", a obecność plakatów na przystankach miejskiego przewoźnika sugeruje, że "kampania odbywa się za wiedzą i przyzwoleniem kierownictwa MPK".

mch, dzienniklodzki.pl, pap