Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 25.08.2022

Spotkanie dwóch prezydenckich rad. Tematem edukacja dzieci i młodzieży ukraińskiej

Edukacja dzieci i młodzieży ukraińskiej w Polsce to główny temat wspólnego posiedzenia prezydenckiej Rady do spraw Samorządu Terytorialnego oraz Rady do spraw Edukacji, Rodziny i Wychowania. W dzisiejszym posiedzeniu wezmą udział przedstawicie rządu, stowarzyszeń, a także fundacji.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że rady pochylą się nad raportami pokazującymi działania, które powinny być podjęte w sprawie edukacji uczniów z Ukrainy.

Spotkanie

- Chodzi o materiały, jakie trafiły do prezydenckiej kancelarii ze strony podmiotów przygotowujących swoje opracowania dotyczące uchodźców z Ukrainy oraz działań, które zostały już przez rząd podjęte - wyjaśnił Piotr Ćwik.

Na posiedzeniu obecni będą między innymi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz minister w KPRM Agnieszka Ścigaj, która zajmuje się kwestiami dotyczącymi integracji społecznej.

Rada do spraw Rodziny, Edukacji i Wychowania przy prezydencie to gremium konsultacyjno-doradcze działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Została powołana 24 czerwca 2022 roku.

Dzień Niepodległości Ukrainy

W czwartek na warszawskim Placu Zamkowym odbyły się obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób. Z okazji święta prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Ukraińcom.

- Polska jako pierwsza w świecie uznała niepodległość Ukrainy - powiedział prezydent w wyemitowanym na placu nagraniu. - Dzisiaj również solidarnie stoimy przy Was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie - powiedział Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sześć miesięcy walk z rosyjską agresją pokazało, kto jest kim. - Zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy siebie. Teraz dokładnie wiemy, kto jest naprawdę naszym bratem i przyjacielem, a kto nie jest nawet przypadkową znajomością - mówił ukraiński prezydent.

Po wystąpieniach obu przywódców uczczono minutą ciszy ofiary wojny.

Posłuchaj
00:25 11905204_1.mp3 Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że rady pochylą się nad raportami dotyczącymi działań, które powinny być podjęte w sprawie edukacji uczniów z Ukrainy (IAR)

Czytaj także:

dz