Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Natalia Godek 19.01.2022

Ogromna dynamika wzrostów zakażeń koronawirusem. Niedzielski: sytuacja jest dramatyczna

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. - Ten udział oznacza ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna - ocenił.

W środę stwierdzono 30 586 nowych zakażeń koronawirusem. Jak podkreślił Adam Niedzielski, dynamika zakażeń oznacza podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień.

To samo miało miejsce wczoraj (we wtorek - red.). Ten wynik rzędu niecałych 20 tys. w stosunku do 11 tys. z tygodnia poprzedniego to też jest praktycznie podwojenie. I dzisiaj (środa - red.) te 30 tys. w stosunku do 16 tys. 200 w zeszłym tygodniu - to jest wzrost dokładnie o 90 proc. - stwierdził.

Jak zastrzegł, wyniki te odnotowane zostały przy dużej liczbie wykonanych testów. - Ta liczba wykonanych badań jest również rekordowa - wynosi 122 tys. Cały czas mamy bardzo duży udział badań PCR, więc nie ma wątpliwości, że te trendy, które obserwujemy, to są trendy oparte na rzetelnym badaniu PCR - tłumaczył Adam Niedzielski. Dodał, że jednocześnie nadal uznawane są wyniki testów antygenowych.

Ogromna dynamika wzrostów zakażeń koronawirusem

- Widzimy, że bardzo dynamicznie rośnie liczba zleceń, które są wykonywane w POZ czy przez inne kanały (...). Tak naprawdę z tygodnia na tydzień ta liczba zleceń - bo to na ogół w poniedziałek mamy największe liczby - powiększyła się z 40 do ponad 60 tys. Więc są to przyrosty, z jakimi nie mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie czy w czasie (poprzedniej - red.) fali - ocenił minister Adam Niedzielski.

Omikron stał się faktem, omikron stanowi w strukturze badań naszego genomu już ponad 20 proc. i ten 20 procentowy udział oznacza tak ogromną dynamikę wzrostów zakażeń. W związku z tym ta sytuacja jest dramatyczna - powiedział szef resortu zdrowia.

Posłuchaj
00:26 11509086_1.mp3 Adam Niedzielski o liczbie łóżek na oddziałach covidowych (IAR) 

Zobacz także: Wiceminister zdrowia: w najbliższych dniach możliwe skrócenie kwarantanny

Czytaj również:

ng