Dwójka
Sylwia Mróz
16.10.2015
Jak daleko wyborom do demokracji? Przypadek Białorusi
- Unia Europejska patrzy na Białoruś przez pryzmat tego, co się dzieje na Ukrainie. Dla Zachodu stabilny autorytarny reżim jest lepszy od niepewnych transformacji - mówi dr Paweł Usow, ekspert ds. wschodnich.
Posłuchaj
-
Czy Białoruś jest gotowa na demokrację? (Puls świata/ Dwójka)
Czytaj także
Ekspert do spraw wschodnich przyznaje, że "sukces" prezydenta Białorusi polegał na stworzeniu z prężnie rozwijającego się społeczeństwa „zbioru martwego” - bez ambicji i aspiracji. - Społeczeństwem, które ma poczucie, że nic się nie da zmienić, więc nie jest w stanie się zmobilizować i okazać oporu dyktatorowi, łatwo jest rządzić i sterować. Propaganda i ideologia pracują na to, by wymazać z ludzi dążenie do wolności i demokracji - opowiada dr Usow.
W programie mówiliśmy o tym, na jakie poparcie mógłby liczyć Łukaszenka, gdyby wybory nie były fałszowane i w jaki sposób prezydent Białorusi wykorzystuje sytuację na Ukrainie.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadzi: Paweł Reszka
Gość: dr Paweł Usow (ekspert ds. wschodnich, Centrum Analiz i Prognoz Politycznych)
Data emisji: 16.10.2015
Godzina emisji: 17.15
sm/mm