Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.05.2018

Sportowa kondycja Polaków rośnie, ale pozostawia wiele do życzenia

Według badań niską aktywność fizyczną często tłumaczymy brakiem czasu. Choć ostatnio więcej ludzi widać podczas biegu, czy jazdy na rowerze. Jednak w zastraszajacym tempie rośnie liczba osób otyłych, pod tym względem doganiamy Amerykanów.
Posłuchaj
  • Jak skłonić Polaków do częstszego uprawiania sportu (Debata Jedynki)
Czytaj także

Dwóch na trzech Polaków deklaruje jednak, że jakiś sport uprawia. Połowa z nas uważa, że ma dobrą sprawność fizyczną. Ale według innych badań co piąty młody człowiek w wieku 25-29 lat w ogóle nie uprawia sportu. Najgorzej jest w grupie 50+. Jak sprawić, żeby coraz więcej Polaków chciało się zmęczyć z korzyścią dla własnego zdrowia?

- Warto powiedzieć, że to co się wydarzyło w ostatnim 20-leciu to jest rewolucja w zakresie postaw i zachowań społeczeństwa polskiego względem kultury fizycznej - zauważył profesor Zbigniew Dziubiński. Coraz więcej ludzi uczestniczy w aktywności sportowej, choć z drugiej strony rośnie liczba otyłych. Z jednej strony rośnie liczba uprawiających sport, z drugiej z badań prowadzonych od 30 lat wynika, że poziom sprawności fizycznej młodzieży obniża się.

Paweł Ścichowski, trener i zawodnik łucznictwa, zwraca uwagę, że aby mieć dobrego sportowca trzeba mieć sport masowy. - Żeby wydłubać te perełki do sportu wyczynowego trzeba mieć zaplecze w postaci sportu masowego - zauważa. Podkreśla, że tusza, która była kiedyś - jak to ujął "obciachem" - teraz stała się normą. Dziwi się też, że rodzice dzieci na trening dowożą i odwożą samochodem, a po treningu często jadą zjeść hamburgera do sieciówki.

Czym aktywność fizyczna różni się od aktywności rekreacyjnej i aktywności sportowej? Co przyczyniło się do tego, że Polacy zaczęli uprawiać sporty? I co przeszkadza, żeby uprawiać sport? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Zbigniew Dziubiński (AWF Warszawa), Paweł Ścichowski (trener łucznictwa, klub Ożarowianka i wiceprezes Warszawsko Mazowieckiego Związku Łuczniczego)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 17.30

ag/gs